Oksentaminen

Luuseriina

Toivottavasti tämä on oikea palsta, toivon niin !
Mieheni oksentaa melkein aina jos hän syö aamulla, luulen, että se on tressiä, mutta en ole varma.

Jo vuosia sitten kun hän söi aamupalaa, ennen töihin menoa, oksensi hän viimeistään pari kilometriä ajettuaan, onneksi kulkee omalla autolla!
Hän sai mielialalääkityksen, remeronin, joka auttoi ja auttaa iltaisin nukahtamiseen ja kai muutenkin.

Nykyään tämä oksentaminen on lisääntynyt, oksentaa vaikka olisi lähdössä johonkin mieluiseen vapaa-ajan harrastukseen.

Onko teillä kellään kokemusta, tai tietoa tälläisestä oirehtimisesta, ja tietääkö kukaan mikä tähän auttaisi?
En tosiaan uskoisi, et kyseessä on jokin elimellinen sairaus, vaikka ei tietenkään mahdotonta ole sekään, mutta tätä esiintyy vain kun hän nousee ylös, vaikka nousisi vasta puolilta päivin.

Kiitos etukäteen jos joku vastaisi mulle!

7

5421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itselläni

      Esiintyi tuollaista oksentelua pari vuotta sitten. Ensiksi se oli pelkäästään aamupalan jälkeistä, mutta pikku hiljaa oksentelin satunnaisesti oikeastaan mihin aikaa vain.Huolestuin ja menin lääkäriin,kaikista mahdollisista testeistä huolimatta mitään syytä ei oksenteluuni löytynyt. Lääkäri määräsi minulle kuitenkin somac nimistä lääkettä,sillä pelkästään oksentelu itsessään vahingoittaa mm. vatsan ja ruokatorven limakalvoja ja voi pahimmillaan saada aikaan vatsahaavan jos oksentelu on toistuvaa. Lääke hiukan rauhoitti oksentelua (tosin vaikutus minun kohdallani on voinut olla pelkästään henkinen)Mutta kauaakaan ei mennyt kun aloin oireilla henkisestikkin.Eli minun kohdallani oksentelu,lääkäreittenkin mukaan johtui täysin stressistä joka enteili alkavaa masennustani.Eli täysin psykosomaattista.

      Nyt kun vointini on ollut hyvä,ei minulla ole ollut oksentelua enää lainkaan.
      Toivottavasti asia teillä selviää!!

      • luuseriina

        Kiitos vastauksestasi, joka oli asiallinen ja selväsanainen.
        Kirjoituksesi vahvisti omia arvailujani, elikä mun tarviisi saada "ukkoni" lääkäriin.
        Se onkin sitten jo toinen tarina miten se onnistuu ennenkuin nämä oireet pahenee.
        Tulevaisuus näyttää miten tässä käy.


    • nancycallahan

      kannattaisiko kysellä tuolta bulimia-palstalta? En siis usko että miehelläsi on bulimiaa, vaan se voi johtua stressistä tai jostakin sairaudesta....tutkimuksissa olisi kuitenkin varmaan hyvä käydä.

    • oksentelee

      Hyvä ystäväni oksentelee myös. Ei tosin jatkuvasti. Mutta aina kun hän on hyvin ahdistunut jostakin (esim. opiskelu), hän oksentaa.
      Olen lukenut jostakin että hyvin ahdistuneet ihmiset oksentelevat.

    • lfkjslkfjl

      Meinasin juuri sanoa, että jos miehesi on "yöihminen", niin hänen elimistöään ei yksinkertaisesti nälätä aamuisin...mutta jos se tulee aina kun hän nousee ylös...?

    • huolestunut

      Hei! Mulla on juuri samoja juttuja ollut nyt kuukauden ajan. Itselläni uskon sen johtuvan stressistä ja en ole tehnyt tälle ainakaan vielä mitään. Vaikka kysymyksestäsi on jo kauan aikaa, haluaisin kysyä miten miehelläsi kävi? Paraniko ja miten? :) kiitos jos vastaat!

      • aaaakkk

        Itsellän yleistynyt ahdistushäiriö ja masis ja kyllä minäkin aamulla oksennan jos syön jotain. Yleensä syön 12 jälkeen sit.

        Se on se ahdistus mikä oksetuksen aiheuttaa. Kandee tehdä ahdistustesti, googleta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      351
      1550
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1004
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe