Minua on pyydetty illalliselle,missä mieleni tekisi nauttia lasillinen hyvää punaviiniä.minulla on menossa v-pen niminen penisilliini kuuri ja haluaisin tietää onko alkoholilla siis yhdellä viinilasillisella suurempiakin haittavaikutuksia yhdessä lääkkeeni kanssa?Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
V-Pen ja viinilasillinen?
birdy88
4605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
unohda ottaa tai oksenna lääkettäsi.
Yleinen harhaluulo mitä lääkäritkään
ei viitsi kertoa. Kysyin kerran suoraan, kun
olin menossa tupareihin ja samalla penisiliini
kuuri päällä niin sain lääkäriltä yllä olevan vastauksen, eikä jäänyt yhteen lasiin.
Yrjöömisen ja unohtamisen vaaran vuoksi eivät suosittele alkomahoolia penisilliinin kanssa.
(tarkoittaa sitten tilannetta jos aletaan kunnolla kaatamaan)
Voi olla, että useimmille siitä ei ole haittaa, mutta en suosittele ainakaan kenellekään sellaiselle, jolla on jotain allergioita. Allerginen voi olla piilevästi sekä viineille että penisilliinille ja yhdessä nautittuina nämä piilevät allergiat saattavat pamahtaa päälle.
Itse olen ollut vähällä tukehtua, kun aiemmin piilevänä ollut manteliallergia puhkesi rajusti keväiseen koivun siitepölyaikaan, eli toinen allergia vahvisti toisen hengenvaaralliseksi.
Reipasta vastailua!Tätä niinkuin itsekin kallistelin vastauksena enemmänkin,mutta tietty varmuus rakentui vasta vastauksistanne.Kiitos vaan!