äitiyspäiväraha

vielä sen verran, että vein ne tänään Kelalle täytettyinä ja kysyin, että onko oikein täytetty ja sanoi, että ok. Sit luin tuolta helistimen sivuilta keskustelun aiheesta, jossa joku on vienyt ne työnantajalle. Siis olisko ne pitänyt viedä ensin siis työnantajalle? Nehän laskee ne suoraan vuoden 2005 verotuksen mukaan! En huomannut ainakaan kohtaa, jossa olis sanottu, että ne pitää käyttää työnantajalla.!?
3421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mun meinaan piti palauttaa se työnantajalle ja se laittaa sen palkanlaskijalle joka täyttää lappuseen vielä jotain ja laittaa sen sitten kelalle eteenpäin. mutta mulla palkanlaskija laskee sen 6kk taaksepäin olevan palkkatodistuksen jolla haen äippärahaa.. varmaan niin paljon kunnista kiinni että kyllä uskon sen sinunkin paperisi menneen oikeita polkuja eteenpäin.

Äänestä

Jos työnantajaasi sitovan TESin mukaan saat ekat äitiysloma kuukaudet täyttä palkkaa (joissain TESseissä määritelty), tekee työnantajan laskelman palkoista ja toimittaa Kelaan. Kela huomioi sen sitten tukien laskemisessa. Tässä tapuksessa kannattaa varmaan koko nivaska kierrättää työnantajan kautta. Muuta syytä en keksi...

Itse täytätän työnantajalla yhden kaavakkeen(viimeisen 6kk palkkalaskelman) ja toimitan sen Kelaan äitiysloman alkaessa. Tuloni ovat todennäköidesti kasvaneet tarvittavan 20% joten määräytyvät viimeisen 6kk tulon perusteella. Mulla ei siis äippäraha tule (toivottavasti) 2005 tulojen mukaan. Muita papereita, paitsi tuo yksi ym. liite, ei opastettu annettavan työnantajalle.

Äänestä
  • joo, soittelinkin tuossa muutamalle ystävälle ja yhdelle työtoverille, joka osasi sen verran sanoa, että meidän työpaikassa ei työnantaja maksa palkkaa äitiysloman ajalta, eli tässä tapauksessahan olen siis toiminutkin jo ihan oikein!?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hakemuksesta kirjoitti:

vielä sen verran, että vein ne tänään Kelalle täytettyinä ja kysyin, että onko oikein täytetty ja sanoi, että ok. Sit luin tuolta helistimen sivuilta keskustelun aiheesta, jossa joku on vienyt ne työnantajalle. Siis olisko ne pitänyt viedä ensin siis työnantajalle? Nehän laskee ne suoraan vuoden 2005 verotuksen mukaan! En huomannut ainakaan kohtaa, jossa olis sanottu, että ne pitää käyttää työnantajalla.!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu