12/76

tietämätön,,,,

Tyhmä kysymys, mutta voiko 12/76 haulikolla ampua 12/70 patruunoita.

3

5268

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voipi

      Kyllä voi huoletta ampua, tottakai. Mutta pitempää kuin 76mm ei seitenkutosella pesällä voi ampua, siis kasiysejä ei sinne saa tunkea. Kaikki 70 ja 76mm patruunat voi ampua eri latauksista ja haulikoosta huolimatta. Tietysti terässupistaja on oltava jos teräspatruunoita ammut. Ja samoten täyteisiä elä mene summamutikassa ampumaan, on otettava supistaja huomioon. Alle puolikkaalla ei saisi ampua, tosin on myös täyteisiä joita saa ampua vaikka suppealla. Horoja ovat ja silti piipun suulle vaarallisia.

      Ja luonnollisesti 12 kaliperisella ei yritetä ampua 16kal patruunoita vaikka ne sinne suljahtaakin ;)

    • Pidemmällä voi ampua lyhyempää saman väljyyden patruunaa. Kannattaa ottaa kumminkin asetta ostaessa huomioon se, että täyspituiset patruunat toimivat aseessa parhaiten. Eli osta siten pesitetty haulikko, mitä patruunanpituutta meinaat käyttää.

      Kuten varmaan monikin on huomannut, että 12/89 Baikaliin etsitään täällä monesti kuumeisesti käypää patruunaa. Ihan turhaa ostaa 89 pesitetty ase, ellei aio kasiysejä ampua.

      • Baikalin testaaja

        Niin mihin todellakin tarvitaan näitä kalliita magnumlatauksia, joilla on myös ikävän kova rekyyli, jota varsinkin amerikkalaiset asevalmistajat koettavat torjua mm. poraamalla piiput horoiksi (back bored).

        Hyvin omassa aseessa käyvä 70 millinen vakiopaaukku on parempi kuin mikään magnumi tai super magnumi jonka käynnistä (osumakuviosta) eri matkoilla ei ampujalla ole tarkkaa tietoa. Jos aiot ampua magnumia varmista, että ase on niille sopiva ja varmista että sinulla on varaa maksaa todella rutkasti enemmän jokaisesta laukauksesta. Silti mikään haulimäärän lisäys ei korvaa sitä varmuutta minkä saa testaamalla patruunan käynnin omassa aseessa. Itse en suostuisi riistalaukausta ampumaan paukulla, jonka käyntiä en ole testannut. Nykymuodin mukaiset vaihtosupisteiset aseet ja siihen päälle vielä patruunatesteihin laiskat ampujat ovat todella huono yhdistelmä. Sitä ongelmaa sitten koetetaan korjata rahalla siis maksamalla maltaita magnumpaukuista joissa on enemmän hauleja. Pelkkä haulimäärä ei kuitenkaan ratkaise mitään, jos niiden käynnistä omasssa asessa ei ole tietoa. Sitä tietoa saa vain koelaukauksia tauluun ampumalla.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      96
      1574
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      976
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      41
      872
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      114
      860
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe