Mistä tämä lemu??

nellero

Miksi 140L akvaarioni lemuaa sanon kuvaamattomaln pahalle, siis kerrassaan hirvittävä löyhkä!!! Ei kovin vahva, mutta tosi pistävä mädän haju. Mitää ulkoisia merkkejä en löytänyt, paitsi ykden kuolleen kardinaalitetran,,lieniskö se lemun aiheuttaja? Kaikkki vesiarvot kunnossa ja siivous kerran viikossa.

4

684

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallekalanen

      voi johtua tosta kuolemastakin, mutta seuraisin kyllä noita vesiarvoja tiiviisti lähipäivinä kaikesta huolimatta. tsekkaa myös kasvit, ovatko hengissä ja onko akvassa kuinka paljon levää, esim. laseissa?

    • RRR

      Sinilevä on yksi mikä löyhkää mutta sen kyllä huomaa...
      Sitten voi olla hiekka pohja tukossa jos ei kierteiset ahkeroi..
      Mutta tässä tapauksessa veikkaan sitä kuollutta kardinaalia syyksi hajuun...
      Seuraile nyt ja ilmottele jos ei lemu katoa??

    • Rihma

      -Mittaa vesiarvot ja mieti mistä kuolema johtui.
      -Ovatko muut kalat sairaita?

      Vesiarvojen mittauksen jälkeen vaihtaisin hätiin puolet altaan vedestä, jotta haju ja kuolleesta kalasta jääneet "eritteet" saadaan pois.

      • nellero

        Mittasin pH;n ja se oli tavalliset 7,2 kasvit oli ihan kunnossa ja levää..ei erityisesti, psitti ne tupsulevät joita kasvaa kasvien lehtien reunoissa. Haju..paha mutta huomattavasti lievempi. Pöyhelöin siivoillessani vähän hiekkaa, mutta mitään epä tavallista en löytänyt. Kaikki kalat vaikutti ihan terveiltä ja kuollut kardinaalikin oli suht. terveen näköinen (niisk..) Mitäs tässä muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1384
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      807
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      706
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      124
      624
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      561
    7. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      190
      532
    8. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      527
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      526
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      520
    Aihe