Suomi voisi nousta maailman johtavaksi valtioksi demokratian esikuvana. Maailman kehitys ei voi enää kovin pitkään jatkua nykyisessä muodossa ja muutokset voi tehdä vain kansa koska eliitti ajaa omaa etuaan ja mielistelee kansaa lupauksillaan saadakseen hallita.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000427&posting=22000000020752639
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000427&posting=22000000020752639
Vastaukset 2
Vanhimmat
Missähän luolassa sinä olet asunut?
Suomalaisessa hallinnossa on niin paljon epädemokraattisia piirteitä että se ei käy kenellekään oppikirjaksi!
Meillä on paljon asioita joista monissa muissa länsimaissa järjestetään kansanäänestys, mutta Suomessa päättäjät varaavat itsellensä oikeuden tehdä päätöksen kuulematta ensin kansan mielipidettä.
Moni Suomalainen virkamies ja poliitikko ihannoi aikoinaan salaa Neuvostoliittoa, koska siellä päättäjien ei tarvinnut kysyä kansalta mitään vaan päätös voitiin tehdä heti.
Tämä menetelmä ja asenne näkyy edelleen monessa Suomalaisessa päätöksenteossa. (Luukulta luukulle pompotus jne...)
Internetin aikana voi hyvinkin tapahtua muutoksia spontaanisti myös Suomessa..
Henkilöt, joita yhteiskunta ja politiikka kiinnostaa, voivat alkaa keskustetlemaan palstoilla ja korvaavat siten entisaikojen poliittiset kahvilat jne.
Demokratiahan on ilmeisessä alennustilassa Suomessa. Sekä kansa, että media ja siten valtiopäivät elävät hyvin takapajuisessa käsitteellisessä ilmapiirissä. Ei ole ilmeisesti sanoja, jotka kuvaisivat relevantisti todellisuutta.
Juuri tällaisilla keskustelupalstoilla voi kansa aktivoitua.
Hiljallen aktiivinen kansa alkaa vaatimaan enemmän myös poliitikoilta. Ja sitä todella tarvitaan.