Miksi Pohjanmaan kalakuolemista vaiettiin??? Ymmärtääkseni vastaavan katastrofin sattuessa jossain toisessa valtiossa, olisi syyt/syylliset kaivettu välittömästi esille ja asiolle ryhdytty tekemään jotakin. Suomessa asia on kuitenkin vaiettu kuoliaaksi, mikä tuntuu ainakin minusta aivan käsittämättömältä. Kun jäitä tulee niin suoritetaan koekalastus siikajoessa. Saa nähdä mitä tulee?? Paikka josta koekalastus tehdään, yleensä kuhisee kaikenlaisia särkikaloja ja yleisimpiä petokaloja. Laitan tulokset sitten tänne kun koekalastus on tehty.
Vielä Kalakuolemista
4
299
Vastaukset
Eihän näillä jokiloilla ole enää mitään toivoa ennen kuin viidenkymmenen vuoden kuluttua.
Tämä vaatii rankkaa toiminnan kättä suojavyöhykkeiden perustamiseksi. Alavilla mailla vaaditaan myös suojapenkereiden rakentamista ja valtavia imeytyskenttiä hulevesille.
Yhtään Pohjanmaan joista pyydettyä kalaa en kyllä suuhuni laittaisi...- dr.niksu
Kyseisitä vesistöistä pyydettyjä kaloja syönyt, enkä ole sairastunut. Mutta jätetään kalojen syöminen ja pysytään aiheessa. Eli Miksi asiasta vaiettiin ja tutkitaan mikä on tuhon todellinen laajuus.
dr.niksu kirjoitti:
Kyseisitä vesistöistä pyydettyjä kaloja syönyt, enkä ole sairastunut. Mutta jätetään kalojen syöminen ja pysytään aiheessa. Eli Miksi asiasta vaiettiin ja tutkitaan mikä on tuhon todellinen laajuus.
Keskustalaisesta sisäpiirin politiikasta lienee kysymys. En väitä vastaan.
Tuhon laajuus jokien osalta on helposti korjattavissa, mutta maailman saastuneimman meren kannalta asia on huolestuttavampi.
50 vuotta voi riittää jokiloille, mutta meren tila ei ihan heti paranekkaan.dr.niksu kirjoitti:
Kyseisitä vesistöistä pyydettyjä kaloja syönyt, enkä ole sairastunut. Mutta jätetään kalojen syöminen ja pysytään aiheessa. Eli Miksi asiasta vaiettiin ja tutkitaan mikä on tuhon todellinen laajuus.
Tämä poikkeuksellisen kuivakesä syynä asiaan, elikkä alunamailta valunut hapetonvesi. Syypäitä saa hakea maanviljelystä, metsäojituksista, turvetuotannosta, yleensäkin mistä virtaamaa jokiin tulee. Syypäitten joukko niin laajalla, olosuhteet pääosissa, että hankala sitä syyttävääsormea suunnata yksittäiseen asiaan. Näin minun mielestäni, mutta voihan asiasta soveltaa viisaanpaakin, ken taitaa. Ehkä tämä jokien osittainen jäättömyys auttaa asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950