..itse kertonut ja tuntuu vaikealta, kun ei tiedä kenelle kertoisi ensin. Kuitenkin pian tämä alkaa jo näkyä, vk.17 melkein alussa.
koska kerrotte töissä?
en vielä ole..
5742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
aio kertoa työpaikalla kun ensi viikolla, jolloin rv:ja 23 4. Esimieheni on tiennyt rv:sta 10, kun kerroin, että joudun käyttämään (saan käyttää) työaikaa neuvolakäynteihin.
Raskausviikon 12 jälkeen kerroin, kun oltiin käyty ekassa ultrassa. Epävarman tilanteen taki työpaikalla (juuri käydyt YTt ja monet irtisanoutumiset ym) kertominen hirvitti ja epäilytti.
Olen iloinen, että kerroin jo silloin, nyt on ollut paljon helpompaa ja pomot ovat olleet aidosti iloisia.
Kerro ensin lähimmälle esimiehellesi. Sen jälkeen, kenelle haluat. Muut sitten kuulevat tai huomaavat ajallaan.
Onnea odotukseen!
alusta alkaen kertoon koska oksensin niin paljon että joudun tipukseen ja oleen pois töistä
Itse (raskaana olevana) esimiehenä ohjeistaisin kertomaan lähimmälle esimiehellesi esimerkiksi 12 rv:n jälkeen jotta yritysessä pystytään varautumaan hakemalla uutta työntekijää äitiyslomasi ja/ tai hoitovapaasi ajaksi jne. Mutta toki jokainen tekee päätöksensä itse koska kertoo.
Työntekijä on velvollinen kertomaan esimiehelleen tulevasta äitiyslomasta muistaakseni viimeistään kaksi kuukautta ennen äitiysloman alkamista. Mulla rv 17 (viime viikolla kerroin esimiehelleni) ja nyt on jo kiire palautella papereita töihin, tarvii kuulema mahdollisimman nopeesti palauttaa jotkut äitiyslomalomakkeet. Sain myös samalla mammatyövaatteita:).