onkos sitä hyviä arvauksia, tai mieluusti oikein tietoa että mistä johtuu että välillä tuo koetaulun lambda anturin ? merkkivalo syttyy. Se välillä palaa ja välillä sit sammuu, ilman suurempaa logiikkaa. Viittaako automaattisesti siihen että katalysaattori olisi vaihtoon menossa vai löytyykö muita neuvoja ?
Lambdan merkkivalo 940
Make
2269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Terve,
itselläni oli mainitunlaisia ongelmia muutama vuosi sitten (740 2.3 ruisku 115 PS, -89), lambda-valo välkkyi ja meno oli hieman katkonaista. Ulkolämpötila heilui nollan paikkeilla ja ilma oli räntäsateesta kostea. Pitkään Volvoja huoltanut korjaamopäällikkö kertoi ilmamääräanturin olevan juuri noissa oloissa hieman kronkeli. Anturi kesti 310 tkm ; vaihto maksoi reilut 500 egeä.
No säätilaa en ole itse asiassa tullut tuossa huomioineeksikaan, sillä välillä valo syttyy kun on lähtenyt lämpimästä tallista ja välillä taas sitten normaalisti ulkoa. Joskun jollain lailla olisin liittänyt tuota siihen millaista reittiä olen ajanut. Nimittäin isommilla kierroksilla kun olen ajanut juuri aikaisemmin esim moottoritiellä niin joskun olen tuon sen jälkeen havainnut. Tuo lambda anturi kuulemma löytyy myös tarvikeosana, jolloin se kustantaisi ilmeisesti vajaan kolmanneksen tuosta alkuperäisestä. Tosin lähdetietona on vasta 'hevosmiesten tietotoimisto'..:)