turhaa roinaa ja hilavitkuttimia on autoissa ym,sitä paremmin voimme säännöstellä ilmaston muutosta
lada oikella tiellä
mitä vähemmän
3340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet 100% oikeassa.Hilut on suurin syy onnettomuuksiin.Kun niitä kuljettäja koko ajan näppäilee ja auto esim .kiitää 100km tunnissa seuraukset ovat järkyttävät.Lakiin pitäisi saada pykälä joka kieltää kaikki ,paitsi tarpeellisen.Olen 40 vuotta opettanut kuljettajia ja nyt on heidän tasonsa laskenut alas.Kännykkä on pahin kolareiden aiheuttaja rekkaautoilla.Kuljettaja koko ajan näpelöi sitä ja 60 tonnin auto kiitää 120Km tunnissa alamäkeen.Kännykät pitäisi panna lokeroon ja ajon aikana niihin ei pitäisi koskea.Mutta kun rekan rattiin pääsee vaikka kuka niin siinä ollaan
kun jopa autokoulun opettaja allekirjoittaa,ei hilavitkuttimille,mutta kyllä se siitä,muutkin kun lada lähtevät varmasti sille tielle että vähennentään liikoja hilavitkuttimia
On sinulla hyvä mielikuvitus. Sinun mukaasi kuljettajien räpläämät hilut - mitä ne sitten lienevätkin - ovat suurin syy onnettomuuksiin. Ainoa "hilu", jonka löydät on kännykkä. Se ei kuitenkaan ole auton varuste. Kännykkä lienee myös monella Ladan omistajalla, tietenkin markkinoiden halvin ja yksinkertaisin, jotta sniinäkään ei olisi mitään turhaa. Kännykän räplääminen tuskin on Ladassa sen turvallisempaa kuin muissakaan autoissa.
Varsinaiseksi huuliveikoksi heittäydyt rekkojen osalta. Niiden nopeusrajoittimet on asetettu jotakuinkin nopeudelle 87 km/h. Sitä nopeutta tämä teidemme sankarit sitten kyllä ajavatkin. Sinä kerrot 120 km/h ajavista 60 tonnin autoista. Eipä ole sellaisia toistaiseksi tiellä näkynyt, joten eivät ole voineet aiheuttaa onnettomuuksiakaan.
Muuten, jos tarkoitat "hiluilla" erilaisia autojen laitteita, niin kerrohan apuoppilaalle, mitä niistä pitää jatkuvasti räplätä. Omasta autostani sellaisia en ole löytänyt. Ilmastointiin ei tarvitse puuttua, se hoitaa asiansa itse. Vetoluiston estoonkaan ei juuri tarvitse puuttua ja jos tarvitsee nopeus on silloin alle kävelyvauhdin. Radion säätimet ovat ohjauspyörässä, joten radion säätämisen vuoksi ei tarvitse edes irrottaa otettaan ratista. Sama pätee vakionopeussäätimeen. Valojen vaihtaminenkaan ei vaadi irrottamaan otettaan ratista, ei myöskään vilkunkäyttö. Ovatko kaikki em. asiat hoidettu Ladassa jotenkin turvallisemmin? Täytyy kyllä myöntää, että ladailijoissakin on turhan paljon niitä, jotka säästävät vilkunkäytössä. Lieneekö sitten kyse turvallisuudesta, kun ei turhaan räplätä sellaisia hilavitkuttimia kuin vilkku.