Autuaat ovat

Matt. 5: 1-14

Mutta kuin hän näki kansan, astui hän ylös vuorelle, ja kuin hän oli istunut, tulivat hänen
opetuslapsensa hänen tykönsä.
2. Niin hän avasi suunsa, opetti heitä ja sanoi:

I. 3. Autuaat ovat hengellisesti vaivaiset; sillä heidän on taivaan valtakunta.

4. Autuaat ovat murheelliset; sillä he saavat lohdutuksen.

5. Autuaat ovat siviät: sillä he saavat maan periä.

6. Aututaat ovat, jotka isoovat ja janoovat vanhurskautta; sillä heidät ravitaan.

7. Autuaat ovat laupiaat, sillä he saavat laupiuden.

8. Autaat ovat puhtaat sydämestä: sillä he saavat nähdä Jumalan.

9. Autuaat ovat rauhan tekujät: sillä ne pitää Jumalan pojiksi kutsuttaman.

10. Autuaat ovat, jotka vanhurskauden tähden vainotaan; sillä heidän on taivaan valtakunta.

11. Autuaat olette te, kuin he pilkkavat ja vainoovat teitä, ja puhuvat kaikkinaista pahuutta teitä vastaan, valhetellen minun tähteni.

12. Iloitakaat ja riemuitkaat, sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa. Sillä näin he vainosivat profeetoita, jotka teidän edellänne olivat.
0114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


hengellisesti vaivaiset kirjoitti:

Matt. 5: 1-14

Mutta kuin hän näki kansan, astui hän ylös vuorelle, ja kuin hän oli istunut, tulivat hänen
opetuslapsensa hänen tykönsä.
2. Niin hän avasi suunsa, opetti heitä ja sanoi:

I. 3. Autuaat ovat hengellisesti vaivaiset; sillä heidän on taivaan valtakunta.

4. Autuaat ovat murheelliset; sillä he saavat lohdutuksen.

5. Autuaat ovat siviät: sillä he saavat maan periä.

6. Aututaat ovat, jotka isoovat ja janoovat vanhurskautta; sillä heidät ravitaan.

7. Autuaat ovat laupiaat, sillä he saavat laupiuden.

8. Autaat ovat puhtaat sydämestä: sillä he saavat nähdä Jumalan.

9. Autuaat ovat rauhan tekujät: sillä ne pitää Jumalan pojiksi kutsuttaman.

10. Autuaat ovat, jotka vanhurskauden tähden vainotaan; sillä heidän on taivaan valtakunta.

11. Autuaat olette te, kuin he pilkkavat ja vainoovat teitä, ja puhuvat kaikkinaista pahuutta teitä vastaan, valhetellen minun tähteni.

12. Iloitakaat ja riemuitkaat, sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa. Sillä näin he vainosivat profeetoita, jotka teidän edellänne olivat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu