mustasukkainen skorppari

Hei!
Olen nuori skorpioninainen ja minua vaivaa pahanlaatuinen mustasukkaisuus omasta seurustelukumppanista, vaikka tämä on 100% luottamuksen arvoinen.
Onko muilla skorppareilla samoja mustasukkaisuuden tuntemuksia? Tämä alkaa jo käydä hermoille, asia on jo pitkän aikaa sitten karannut käsistä..
Skorppareillehan on tyypillistä mustasukkaisuus mutta sairaalloinen sellainen tuskinpa?
143918
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Täs on kans yks parikymppinen skoputyttö, joka on aivan HELVETIN mustasukkainen. Mustasukkaisuus on mainittu jokaisessa lukemassani skorpionia koskevassa luonnekuvauksessa, mutta tää mun sairaalloinen mustasukkaisuus tuskin on enää normaalia..

Mulla on tällä hetkellä aivan ihana poikaystävä ja oon siis hänestä hirveän mustis. Asiaa pahentaa se, että me asutaan parinkymmenen kilometrin päässä toisistamme eli ei nähdä ihan joka päivä. Hän käy joskus ulkona milloin missäkin tapahtumissa ilman mua ja silloin mä vaan istun kotona miettimässä, että mitäköhän se tekee ja pyöriikö sen ympärillä muita naisia...mä tiedän olevani tosi säälittävä mut en voi tälle mitään.

Ja oon hänestä mustis myös silloin kun olemme yhdessä. Siis ihan pienikin juttu riittää. Jos vaikka kassaneiti hymyilee hänelle kaupassa tai jos hän jää kaupungilla ollessamme juttelemaan jonkun vanhan naispuolisen luokkakaverinsa kanssa. Yritän peittää mustasukkaisuuteni mutta pinnan alla kiehuu aina ihan helvetisti.

Ja kyllä mulla on käsitys siitä mistä tää johtuu. Mulla on aina ollu huono itsetunto ja toinen juttu on se, että mun poikaystävä petti edellistä tyttöystäväänsä. Mun mielestä oli hienoa, että hän kertoi siitä mulle, mutta nyt siitä on tullu sellanen asia mitä mä mietin lähes joka päivä.

Jooh..ei oo helppoa olla skopu kun rakastaa niin helvetisti mut ei voi olla varma että rakastaako se toinen mua.

Äänestä

Mä olen aivan älyttömän mustasukkanen myös, kavereista ja seurustelukumppanista, vaikka ei aina syytä olisi. Se kuuluu tähän skorpparin luonteeseen...oli se sitten sairaalloista tai ei =D

Äänestä

mun kulta onkin skorppari!!!

Äänestä
  • ...ja kertoo että kun henkinen kosketuspinta pitää ja kun tietää että toinen on olemassa minulle, sillon liika mustasukkasuus unohtuu vaikk toinen olis kualalumpurissa.

    Äänestä

  • ilmoittautuu kirjoitti:

    ...ja kertoo että kun henkinen kosketuspinta pitää ja kun tietää että toinen on olemassa minulle, sillon liika mustasukkasuus unohtuu vaikk toinen olis kualalumpurissa.

    Oon vähän yli parikymppinen skorppari nainen ja pirun mustasukkainen avopuolisosta.
    Vaikka aihetta ei ole mustasukkaisuuteen, mutta välillä se vaan iskee.
    Olen aika omistushaluinen omasta puolisostani, enkä hyvällä katso jos joku toinen nainen tulee vaikkapa baarissa juttelemaan miehelleni. Annan kyllä naisille kyytiä siinä vaiheessa.
    Välillä kyllä ärsyttää tuollainen, että vahdin miestäni kuin haukkaa.
    Ja minullakin on jonkin verran huono-omatunto, on ollut oikeastaan aina.

    Äänestä

  • mari-anne83 kirjoitti:

    Oon vähän yli parikymppinen skorppari nainen ja pirun mustasukkainen avopuolisosta.
    Vaikka aihetta ei ole mustasukkaisuuteen, mutta välillä se vaan iskee.
    Olen aika omistushaluinen omasta puolisostani, enkä hyvällä katso jos joku toinen nainen tulee vaikkapa baarissa juttelemaan miehelleni. Annan kyllä naisille kyytiä siinä vaiheessa.
    Välillä kyllä ärsyttää tuollainen, että vahdin miestäni kuin haukkaa.
    Ja minullakin on jonkin verran huono-omatunto, on ollut oikeastaan aina.

    Se vaan tuntuu niin pahalta ku päässä keittää...ja etenkin niin pienistä asioista!
    Hävettää myöntää, mutta tarkkailen poikaystäväni sähköpostia, tutkin kännykkää sekä soittelen hänelle ympäri päivää, että missä hän on jne jne.
    Mustasukkaisuus stressaa niin paljon minua itseäni henkisesti, että se on vienyt minulta jopa useat yöunet.Tässä vaiheessa tosiaan tiedän, että normaalin mustasukkaisuuden rajat on ylitetty.
    En ymmärrä miten menen niin alas, että tutkin hänen laatikot yms tavarat, haistelen paitaa ettei siinä vaan tuoksuisi toisen naisen hajuvesi...aah, tämä on raastavaa!
    pelkään, että tässä käy kuten elokuvissa, eli loppujen lopuksi mies oikeasti pettää ku ei kestä tämmöstä akkaa :(

    Äänestä

Ei hitto mitä porukkaa =) Te skoput ootte kyllä ihania, mutta toi teidän mustasukkaisuus kuulostaa ihan sairaalta.

Äänestä

muutoin en.

Äänestä

Minäkin nuori skorppari, ja kyllä olen mustasukkainen, eikö vähempikin tulisuus riittäisi.. Ja silloin kun satun sille päälle, ei mikään järkipuhe auta. Yritän, luoja että yritänkin ajatella kypsemmin, olen siinä vähän onnistunutkin, ajan kanssa. Hyvä että itse tiedostaa ongelman, siitä on hyvä lähteä.. Varsinkin nyt, kun olen löytänyt sellaisen miehen, josta välitän todella paljon, en halua myrkyttää suhdettamme mustasukkaisuudellani.

Äänestä

moi. oon itekki scorppari..en yleensä ole mustis. melkein aina..on..joku syy..arsyttävä piirre ollu aina. no tienny aina"melkein" nyt on jotain meneillään.en turhaan reagoi..!! onnea sulle.!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Mulla kans mustasukkainen skorpionimies. Kamalia riitoja tämän takia...aiheetta:( Mut eikös se ole niin että mustasukkaisuus lähtee huonosta itsetunnosta. Onko kaikilla skorpioneilla sitten huono itsetunto?

    Äänestä

Skorppari tietää, kuinka helposti se pettäminen käy. Oma omatunto siellä kolkuttaa.

Äänestä
  • Näinhän se on. Ehkä kyse ei ole huonosta itsetunnosta vaan juuri siitä, että tietää kuinka helppoa toisen pettäminen on. ja tietää itse pystyvänsä siihen, niin pelkää toisesta samaa..

    Äänestä

  • Rekki7 kirjoitti:

    Näinhän se on. Ehkä kyse ei ole huonosta itsetunnosta vaan juuri siitä, että tietää kuinka helppoa toisen pettäminen on. ja tietää itse pystyvänsä siihen, niin pelkää toisesta samaa..

    Avomieheni on todella, ettenpä sanoisi sairaalloisen, mustasukkainen. En todellakaan ole pettänyt, enkä tule pettämään häntä. Kaikista kummallisinta, että itsekin olen tullut järkyttävän mustasukkaiseksi hänen kanssaan eläessään. Ennen en todellakaan ollut mustasukkaista tyyppiä!!!Apuva! Me ei koskaan riidellä mistään muusta kuin mustasukkaisuuden lietsomista asioista. Ollaan puhuttu asioista, ja kumpikin myöntää hysteerisen mustasukkaisuuden toisesta, vaan minkäs teet!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Hei!
Olen nuori skorpioninainen ja minua vaivaa pahanlaatuinen mustasukkaisuus omasta seurustelukumppanista, vaikka tämä on 100% luottamuksen arvoinen.
Onko muilla skorppareilla samoja mustasukkaisuuden tuntemuksia? Tämä alkaa jo käydä hermoille, asia on jo pitkän aikaa sitten karannut käsistä..
Skorppareillehan on tyypillistä mustasukkaisuus mutta sairaalloinen sellainen tuskinpa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu