Miksi köyhyys lisääntyy, vaikka Suomi on rikkaampi kuin koskaan?
SKP vaatii 800 euron perusturvaa:
Suomi on rikkaampi kuin koskaan, mutta yli 600 000 suomalaista elää Euroopan unionin köyhyysrajan alapuolella. Eduskuntapuolueet ovat luvanneet toimia köyhyyden ja syrjäytymisen ehkäisemiseksi. Tulokset voi jokainen nähdä. Köyhät köyhtyvät ja rikkaat rikastuvat.
Yli kymmenen vuotta jatkunut kansantalouden kasvu, valtiontalouden ylijäämä ja pörssiyhtiöiden ennätysvoitot osoittavat, että toimeentuloturvan parantaminen ei ole kiinni rahasta vaan poliittisesta tahdosta. Hallitukset ja eduskunta ovat asettuneet tukemaan eliitin rikastumista heikommassa asemassa olevien kustannuksella.
SKP esittää viiden kohdan ohjelman toimeentulon perusturvan takaamiseksi jokaiselle:
1. Taataan 800 euron perusturva kuukaudessa verottomana jokaiselle täysi-ikäiselle niissä elämäntilanteissa, joissa hänellä ei ole mahdollisuutta osallistua työelämään tai saada muuten toimeentuloaan työttömyyden, pätkätöiden, opiskelun, vanhuuden, sairauden tai muun vastaavan syyn vuoksi. Perusturva sidotaan indeksiin, joka estää sen jälkeen jäämisen.
2. Verotettavan tulon alaraja nostetaan 1 000 euroon kuukaudessa. Muutos koskee erityisesti kunnallisverotusta ja se korvataan kunnille mm. saattamalla pääomatulot kunnallisveron piiriin.
3. Säädetään vähimmäispalkkalaki, joka takaa vähintään 1 300 euron kuukausipalkan normaalista työajasta. Näin ehkäistään työnantajien pyrkimystä luoda Suomeen laajat halpatyövoiman markkinat.
4. Kehitetään KELA:aa itsenäisenä eduskunnan alaisena sosiaaliturvalaitoksena, jonka kautta saa perusturvan ”yhdeltä luukulta”.
5. Toteutetaan perusturvauudistus seuraavan eduskuntakauden aikana vuosina 2007 – 2010. Ensiaskeleena korotetaan heti työmarkkinatukea, työttömyyspäivärahaa, opintorahaa, toimeentulotuen perusosaa sekä alimpia eläkkeitä ja sairaus- ym. päivärahoja. Esimerkiksi kansaneläkkeisiin tehdään heti 50 euron tasokorotus ja opintorahaan vähintään 15 % korotus.
Uudistus maksaa eduskuntakauden aikana vuosittain vajaan miljardi euroa. Se voidaan rahoittaa verottamalla pääomatuloja samalla tavalla kuin palkkoja, nostamalla yritysten voittojen verotus OECD-maiden keskitasolle ja laittamalla pörssikauppa verolle.
Suomi on rikkaampi kuin koskaan ennen !!!
5
439
Vastaukset 5
- bonaqua
tuli telkusta tossa hetki sitten dokumentti kolmesta lapsiperheestä jotka elävät köyhyysrajan alapuolella..jos tuo on suomen köyhä ni ei kyllä köyhyyttä ole..mutta tossa listassa oli kyllä ihan asiaakin..paitsi että työttömyys rahan korotus..eli kannatetaan jäämään kotiin lorviin samoin kuin 800 egen perusturva. no hittoako sitä töissä kukaan käy jos tekemättäkin saat hilloa. mitäs jos kannustettais meneen töihin..kommunistit jättäis vähemmälle tämän asetelman pahoi porvari..vai?
- T Urpo
Taas parastaan KoMMarin välityksellä.
Tulee mieleen Kolmas Kivi Auringosta ja Harry,
jolla oli lähetin päässä ja Big Giant Head otti
hänen välityksellään yhteyttä.
Siis 600 000 ihmiselle lisää 200 euroa kuukaudessa.
Sehän tekee vaivaiset 1440.000.000 euroa vuodessa.
Jos nyt Urpo oikein ymmärsi niin se on 1,4 miljar-
dia euroa! Jäljelle jäi vielä rahoitettavaksi
verotettava vähimmäistulon nosto, jonka vaikutusta
minä en osaa hahmottaa.
Mainiota tämä punikkimatikka joka kusee heti
kättelyssä 50 prossaa vähintään.
Asia on sinänsä tähdellinen eli köyhyyden hoito
tai konstit ihmisten siitä eroon pääsemiseen mutta
pieni pilkkuvirhe on tässä SKP:n esityksessä
kuten reaalisosialismissäkin, kaikki perustuu
satuiluun ja valehteluun.
Voisi kai sitä edes pyrkiä laskemaan edes sinne
päin jos tosissaan jotain esittää.
Minäpäs lisään tähän että yli 30.000,- euroa
ansaitsevilta lapsiperheiltä pitäisi leikata
lapsilisää ja käyttää säästyneet varat vähävaraisimmille lapsiperheille.
Nyt taisi jo alkaa vapisuttaa Kokoomuslaisia
ja Demareita.
Miljonäärijahti on paskan jauhamista siihen näh-
den että lähdettäisiin katsomaan tosissaan
keskiluokan nauttimia etuisuuksia.
Niissä se iso raha luuraa.
Yhteiskunnalta. - kuin koskaan
ja se on ihan eri juttu
- kyllä
Aineellinen hyvinvointi on ennennäkemätöntä.
Onko Kalle edelleen köyhä? Tai Kalle onkin rikas koska on huomannut ettei tarpeisiin kuulukkaan kumen poltto asfaltilla.
Miten tuokin lienee?Kalle on edelleen köyhä SKP:n kansanedustajaehdokkaan mittapuun mukaan mitattuna...
/Kalle, joka jättää lotton sisään joka viikko mutta ei se näytä muuta kuin köyhdyttävän Kallea - mutta toivottavasti edes joku rikastuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1961807Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2661222Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom66953Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183913- 48801
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah251793- 61788
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen64768- 48749
- 93732
- 160692
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul76672- 42666
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on71636Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50633Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal197622Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd24586- 31578
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki25539Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26538