Mitenkä noita luoteja valetaan, mitenkä niihin vaipan saa? Esim voiko 3006 tai 308 tai 222 valaa ite lintupaukkuja? Vai valetaanko sitä pääasiassa täyteisiä jne? Mitenkäs ne saa yhtä tarkkamittasesti mitä laatuluod noslerit swiftit sakot lapuat mitä niitä nyt lieneekään....
Luotien
5
2079
Vastaukset
- saaminen
luotien vaippoja tehdään esi. pienoiskiväärin hylsyistä .222 rem. kaliberisiin aseisiin. vaipan vetäminen vaatiin erityistyökalut, niitä on kyllä saatavana, lyijylanka puristetaan vetämisen jälkeen vaipan sisään.
luotien valaminen on hieman eri asia, valu tehdään lyijyä sulattamalla lyijypadassa josta se kauhalla
kaadetaan muotiin eli luotipihteihin. luotipihtejä tekee useampi tehdas, samoinkuin sulatuspatoja, kauhoja jne. luotipihtejä on myös sellaisia joilla valettuihin luoteihin voi kiinnittää tulikilven, jolloin lyijyluodin voi ampua suuremmalla nopeudella.- valaminen
Kiitos. No kuinkas tarkkoja niistä tulee kiväärin luodeista jos tekijä tietä mitä tekee ja laitteet ovat normaalit hyvät muttei mitkään miljoonan laitteet?
- valaminen
valaminen kirjoitti:
Kiitos. No kuinkas tarkkoja niistä tulee kiväärin luodeista jos tekijä tietä mitä tekee ja laitteet ovat normaalit hyvät muttei mitkään miljoonan laitteet?
normaaleilla valupihdeillä saa kyllä hyvinkin tarkasti käyviä luoteja.
jos ampuu suurempia määriä, aseen piipun puhtaanapitämisestä on syytä huolehtia.
Lyijyluodista jää aseen piippuun lyijyä ja myöskin
vahaa (huom. nehän vahataan)
Nyt kyllä kannattaisi hankkia esim. Lyman käsikirja jossa neuvotaan juuri näitten valuluotien valaminen.
- SeOikeaOla
Ja tässäkin ketjussa asiantuntematonta roskaa on kohta vuosikymmenen roikkunut vastauksena. "Piippuun jää lyijyä"... no ei jää, kun luoti on piippuun sopivan paksu, luotirasva on olosuhteisiin sopivaa sekä luodin kovuus ja lähtönopeus ovat oikeassa suhteessa.
Oikein tehtynä piippu on lyijyluotien ampumisen jälkeen puhtaampi kuin vaippaluotien jäljiltä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849