jaakonsaari

Jaakonsaaren huulet lärpättävät lipposen suulla tuulensuunnasta riippuen. Alhaaltapa tuulet tuivertavatkin, mutta mitä tekee kepu?
On samaa natosakkia, elikkä haluaa koplata pois presidentin oikeudet vasta äsken leivotusta perustuslakiuudistuksesta.
MUISTELKAAPA KEPULAISET VÄHÄN KEKKOSEN AIKAA!
Kumartelitte kekkosneuvostoliittoa, jotta persreikienne karvat tutisivat. Nyt kumarratte taas väärään suuntaan te ruskean reiän ritarit. Yäk.
273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

... karsimisella ei ole mitään tekemistä Nato-kysymyksen kanssa. Perustuslain muutoshan tulisi voimaan vasta seuraavan presidentin aikana. Emmehän edes tiedä, millainen kanta seuraavalla presidentillä on Natoon liittymiseen. Nykyinen, jonka kanta on onneksemme liittymisen vastainen, ei voi enää olla seuraava presidentti.

Ja kaiken lisäksi presidentti ei nykyisenkään lain aikana yksin päätä Natosta. Siinä tarvitaan hallituksen ja eduskunnan myötävaikutus. Onpa kaavailtu kansanäänestystäkin.

Presidentin valtaoikeuksia ulkopolitiikan johtajana vähennetään hallituksen ja sitä tietä parlamentarismin hyväksi. Vaikka en anna kummoistakaan arvoa Jaakkonsaarelle, (Hän on Nato-intoilija kera parin muun näkyvän sossun, Lipposen ja Lehtisen.) kun hän sanoi aiheesta näppärästi: perustuslakiin jäi valuvika, kun presidentti märättiin johtamaan ulkopolitiikkaa, mutta kaikki EU-asiat kuuluvat hallitukselle. Tämähän on johtanut jatkuvaan sekaannukseen. Demaripresidentit Ahtisaari ja Halonen ovat jopa tuppautuneet EU:n kokouksiin.

Tämä valuvika on oikeastaan sossujen aikaansaannos. Valtiosääntökomitea ja eduskuntapiirit olivat sillä kannalla, että presidentin valtaoikeudet pitää karsia myös ulkopolitiikan osalta. Mutta sossupresidentti Ahtisaari vastusti karsimista sinnikkäästi.

Lopulta alettiin pelätä, että Ahtisaari ei vahvista uutta perustulakia, jossa oli toki paljon muuta arvokasta. Niinpä eduskuntapiirit antoivat periksi ja jättivät vielä presidentille ulkopoliittista valtaa. Sitä riisuttiin kyllä merkittävästi: ennen presidentti "määräsi ulkopolitiikasta", nyt pr. "johtaa ulkopolitiikkaa yhdessä valtioneuvoston kanssa".

Äänestä
  • Isokallion kolumnin eilisestä iltalehdestä. Voi olla että sinäkin heräisit sen luettuasi tähän päivään. YYA meni jo ajat sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja kepu!!!! kirjoitti:

Jaakonsaaren huulet lärpättävät lipposen suulla tuulensuunnasta riippuen. Alhaaltapa tuulet tuivertavatkin, mutta mitä tekee kepu?
On samaa natosakkia, elikkä haluaa koplata pois presidentin oikeudet vasta äsken leivotusta perustuslakiuudistuksesta.
MUISTELKAAPA KEPULAISET VÄHÄN KEKKOSEN AIKAA!
Kumartelitte kekkosneuvostoliittoa, jotta persreikienne karvat tutisivat. Nyt kumarratte taas väärään suuntaan te ruskean reiän ritarit. Yäk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu