Keuhkoista nousee

keltaista limaa,

kun saa kunnon yskänkohtauksen ja muutenkin on puristava tunne keuhkojen alueella. Onko syytä huoleen, lääkäriin tietysti ollaan menossa, mutta ennakkoon haluaisin vähän lukea, mistä voisi olla kyse. Astma on jo ja vähän pelottaa, ettei tämä ole jo jotain muuta.

6

6566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi olla että sulla on ollut jotain tulehdusta keuhkoissa, oireet sopii esim keuhkoputken tulehdukseen. Se on vaan hyvä jos limaa nousee yskiessä. Jos ei tulis mitään niin se olis pahempi juttu.
      Mutta lääkäriin vaan niin kaikki selviää!
      moi

    • hätää

      sinulla on vain astman pahenemis vaihe ja sen hoitaa joko sairaala tai sitten itse kortisonilla kotona. Mistään muusta ei nähtävästi ole kysymys!

    • pahenemisvaiheen

      oire on että limaisuus ja yskä lisääntyy. Keuhkoputkien supidtelu saattaa tuntua tuntemuksina rinnassa. Mutta tuo että yskösten väri on kellertävä viittaa siihen että siellä olisi nyt bakteeritulehdusta mukana. Asia selviää lekurilla.Olet varmaan hoitopaikasta saanut ohjeet miten toimit lääkkeiden suhteen astman pahenemisvaiheen aikana.

      • vastauksista

        Pääsen lääkäriin loppuviikosta eli kyllä tästä selvitään. Astma on sen verran uusi, että pahenemisvaiheen lääkitys ei ole oikein hanskassa, mutta peruslääkkeenä on Seretide. Sekin kyllä varmaan selviää siellä lääkärillä.


      • -papu-
        vastauksista kirjoitti:

        Pääsen lääkäriin loppuviikosta eli kyllä tästä selvitään. Astma on sen verran uusi, että pahenemisvaiheen lääkitys ei ole oikein hanskassa, mutta peruslääkkeenä on Seretide. Sekin kyllä varmaan selviää siellä lääkärillä.

        Moi
        Mulla on nyt kans ollut vihreä/keltaista limaa yksköksis. Myös nenä tukossa ja niistäes vihertävä lima.
        Samat oireet oli syksyl poski ja otsaontelotulehdukses. Silloin lekuri sanoi, että vihreä/keltainen väri viittaa bakteeritulehdukseen ja siihen tarvii siis antibiootit. Mulla on tänään vaihteeks lääkäri ja luulempa että taasen joudun antibioottikuurille. (Zithromax) näitten väriyskösten takia.

        Perussairautena on tässä jo vaikeahoitoinen astma ja keuhkoputkien hyperreaktiviteetti pienten ilmateiden ahtauma. Se on kai syynä sit siihen, että on tukahtumisen tunne.
        Mä olen tuplannut astman hoitavan lääkityksen. (Symbicort ja Pulmicort) nyt tulehduksen aikana, mut ei ole auttanut. Kai se sit ei autakkaan bakteeritulehduksessa? Täytyypä kysäistä sitäkin vastaanotolla.

        Mut alkup. kysyjänkin kannattais ottaa yhteyttä pian lääkäriin, niin sitä nopeammin saa sen pöpönkin veks, Jos sellainen siellä jyrää.

        Hyvää alkanutta vuotta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      370
      3184
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1516
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe