Gryndaus

Arvolisäverot

onko teistä oikein että maksat arvonlisäveroa valmiista tuotteesta suhteessa ostoihin niin paljon. olen joskus epäillyt tilitsto:n näkemystä asiasta. työhän on nykyisin alv:n alaista. jos maksat 210000ekun myyntihinnasta alvia vähennysten jälkeen n. 22000 ekua tuloverot 10000 ekua niin Alvittomasta myyntihinnasta - rak.kustannukset - ym. sälät =käteen jää just verojen verran jos sitäkään. Ei mitään järkeä!! jos tiedätte hyviä ratkaisuja asian suhteen otan vinkkejä vastaan. Yrittäjänä kysynkin olen ymmärtänyt jotakin väärin vai onko syyllinen puhdas omatunto vai verottaja.
jos on velkaa 160000ekua tottakai alvittomasta myyntihinnasta maksettava kulut ei tarvitse paljoakaan osata laskea niin tulos on selvä.

1

275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AitoRealisti

      Jos 210 000 euron gryndausurakastasi 100.000 on työn ( katteen) osuutta, niin silloin ALV tosiaankin on tuo 22000.

      Mutta peruskuvion olet ymmärtänyt väärin, et sinä alvia maksa vaan asiakkaasi.

      Ajattelet kaikki ostot ja myynnit alvittomina, ja alvin vain siihen päälle tulevana tilityseränä valtiolle niin oikein menee.

      Esim jos haluat työstäsi sen 100.000 euroa, niin laskutat sen 100.00 Alv =122.000 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1646
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1551
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1288
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1262
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      877
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      843
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe