Ahdistus! sepramista huolimatta.

Hei,, Olis sellanen kysymys että minulla kun nyt todettiin tässä pari kolme viikkoa sitten keskivaikea paniikkihäiriö, johon sain lääkityksen (sepram 10mg) joka sitten kolmantena päivänä nostettiin 20mg. sain myös rauhoittavaksi alprox 0.5mg sekä iltaisin uneen zopinox.. nyt olen noin 2vk syönyt noita seprameja ja on alkanut tuntua että on sellaisia ahdistus kohtauksia jotka alkavat aamulla kun herään, pieni helpotus on uni. tätä ahdistusta ei ennen sepramin aloittamista ollut ollenkaan vaikka paniikkihäiriö oli jo vähän aikaa kestänyt.. nyt tuntuukin että olo vaan pahenee, olen levoton, jalka vipattaa, en voi keskittyä, ahdistaa, itkettää, en kuitenkaan pysty itkemään.. kuitenkaan ahdistuksesta huolimatta paniikki kohtauksia ei ole ollut.. mutta olo on kuitenkin tuhat kertaa pahempi kuin ilman lääkettä oli.. onko tämä normaalia..? ja semmoinen tuli mieleen että en usko olevan sepramin sivuvaikutuksia koska annosta nostettiin jo kolmantena päivänä ja mitään ei tullut n.2viikkoon..
81000
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sivuvaikutus, ota yhteyttä lääkäriisi heti. Sama tulee toistumaan todennäköisesti lääkkeen lopettamisen yhteydessä, voi jatkua viikkoja tai kuukausia.

Äänestä
  • Nuo sitten vaarallisiakin nuo oireet?

    Äänestä

  • sasukePANIC kirjoitti:

    Nuo sitten vaarallisiakin nuo oireet?

    ei sinulle ole oikeasti mitään pahaa tapahtumassa, nämä "lääkkeet" vain sekoittavat aivotoimintoja siten että tuntuu kuin maailma kaatuisi päälle.

    Nuo kuvailemasi oireet viittaavat selvästi siihen että Sepram ei sovi sinulle, se aiheuttaa nimenomaan tuollaisen oireilun kautta ahdistusta joka voi johtaa itsetuhoisiin tekoihin.

    Hanki joku turvallinen ystävä seuraksesi ja/tai hakeudu lääkärille ensisijassa, tai jos olo tuntuu todella pahalta, mene taksilla psykiatrisen sairaalan poliklinikalle, esitä reseptisi ja kerro olostasi heille.

    Äänestä

  • sinänsä ole mitään vaarallisia kirjoitti:

    ei sinulle ole oikeasti mitään pahaa tapahtumassa, nämä "lääkkeet" vain sekoittavat aivotoimintoja siten että tuntuu kuin maailma kaatuisi päälle.

    Nuo kuvailemasi oireet viittaavat selvästi siihen että Sepram ei sovi sinulle, se aiheuttaa nimenomaan tuollaisen oireilun kautta ahdistusta joka voi johtaa itsetuhoisiin tekoihin.

    Hanki joku turvallinen ystävä seuraksesi ja/tai hakeudu lääkärille ensisijassa, tai jos olo tuntuu todella pahalta, mene taksilla psykiatrisen sairaalan poliklinikalle, esitä reseptisi ja kerro olostasi heille.

    ei minulla ainakaan vielä ole mitään itsetuhoisia ajatuksia ollut, lähinnä epätoivpa tätä voisi kuvailla.. mutta otan huomenna heti yhteyttä omaan lääkäriini niin katsotaan. lääkäri kyllä mainitsi joistain pienistä sivuoireista mutta en ajatellut niiden olevan näin pahoja ja tulevan vasta parin viikon kuluttua.. kiitoksia neuvosta.

    Äänestä

  • sasukePANIC kirjoitti:

    ei minulla ainakaan vielä ole mitään itsetuhoisia ajatuksia ollut, lähinnä epätoivpa tätä voisi kuvailla.. mutta otan huomenna heti yhteyttä omaan lääkäriini niin katsotaan. lääkäri kyllä mainitsi joistain pienistä sivuoireista mutta en ajatellut niiden olevan näin pahoja ja tulevan vasta parin viikon kuluttua.. kiitoksia neuvosta.

    miulla paniikki ja ahistus lisäänty lääkityksen alottamisen jäläkkeen-oirreet kesti 3-4viikkoo,sit alako helopottoo.Alotettiin Cipramil puolikas tabu 2vkk,sit kokonainen ja 13päivän piästä siirryttiin puolleentoista.Eikös tuossa liene vara vielä lisätä-jos tää ei pitemmän piälle ala loppummaan-vai loppunnoonko millonkkaa...

    Äänestä

  • senhän tietää jokainen että ensin oireet vaan phentuvat sepramin aloituksen jälkeen.

    noin kk -2 kk päästä tilanne on ihan toinen.

    koska vasta kk päästä voidaan saada hoitovastetta kyseisestä lääkkeestä.

    Mielestäni on turhaa kirjoittaa tänne asiasta josta ei todellakaan tiedä.

    sivuvaikutuksia ne eivät todellakaan ole.

    Äänestä

  • panick kirjoitti:

    senhän tietää jokainen että ensin oireet vaan phentuvat sepramin aloituksen jälkeen.

    noin kk -2 kk päästä tilanne on ihan toinen.

    koska vasta kk päästä voidaan saada hoitovastetta kyseisestä lääkkeestä.

    Mielestäni on turhaa kirjoittaa tänne asiasta josta ei todellakaan tiedä.

    sivuvaikutuksia ne eivät todellakaan ole.

    on kyse sivu-/haittavaikutuksesta.

    Haittavaikutuksia ilmaantuu yleisimmin hoidon alkaessa, ja ne lieventyvät usein hoidon jatkuessa. Tavallisimpia ovat pahoinvointi, suun kuivuminen, uneliaisuus, hikoilu, vapina ja ripuli. Miehille voi tulla muutoksia siemensyöksyyn. Muunlaiset haittavaikutukset ovat mahdollisia, mutta melko harvinaisia. Joskus itsetuhoisuuden ajatukset lisääntyvät etenkin hoidon alkupuolella.

    Äänestä

Itselläni on melko lailla sama lääkitys ja alussa mietin juuri samaa. Lääkitys oli mutta tehoa ei!Itselläni päti se mitä sepramista sanotaan. Alussa oireet voivat jopa pahentua! Tämä ei paljon lohduta, mutta se ottaa aikansa ennenkuin lääkitys alkaa puremaan.Tsemppiä!Itse olen sairastanut jo useamman vuoden ja elämä sairauden kanssa on yhtä vuoristorataa. Nyt on taas vaikeampaa, ahdistaa ja itkettää. Aamulla herätessä jännittää miten päivä sujuu! Yksi hyvä ohje joka kannattaa muistaa(vaikka se vaikeaa onkin)on se että SINÄ hallitset sairautta se ei sinua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sasukePANIC kirjoitti:

Hei,, Olis sellanen kysymys että minulla kun nyt todettiin tässä pari kolme viikkoa sitten keskivaikea paniikkihäiriö, johon sain lääkityksen (sepram 10mg) joka sitten kolmantena päivänä nostettiin 20mg. sain myös rauhoittavaksi alprox 0.5mg sekä iltaisin uneen zopinox.. nyt olen noin 2vk syönyt noita seprameja ja on alkanut tuntua että on sellaisia ahdistus kohtauksia jotka alkavat aamulla kun herään, pieni helpotus on uni. tätä ahdistusta ei ennen sepramin aloittamista ollut ollenkaan vaikka paniikkihäiriö oli jo vähän aikaa kestänyt.. nyt tuntuukin että olo vaan pahenee, olen levoton, jalka vipattaa, en voi keskittyä, ahdistaa, itkettää, en kuitenkaan pysty itkemään.. kuitenkaan ahdistuksesta huolimatta paniikki kohtauksia ei ole ollut.. mutta olo on kuitenkin tuhat kertaa pahempi kuin ilman lääkettä oli.. onko tämä normaalia..? ja semmoinen tuli mieleen että en usko olevan sepramin sivuvaikutuksia koska annosta nostettiin jo kolmantena päivänä ja mitään ei tullut n.2viikkoon..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu