Likööriä

vaarallista?

Ajatus oli tehdä likööriä koiruohosta,mutta ystäväni mainitsi että koiruoho sisältää jotain huumausainetta? (Joku "hujon" vai mikä sen aineen nimi nyt olikaan)
Voinko tehdä likööriä huoletta vai onko mahdollisuus tulla hallusinaatioita ja muita huumeiden "oireita" ?

6

1752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ken Etsii

      Kajaanin taannoinen kaupunginlääkäri Elias Lönnrot koiruohosta eli marunasta eli malista eli koisosta:
      "Hyvä vatsanparantava ja matoin surmaava lääke. Viinassa liottamalla saadaan siitä kukkaviinaa, jota kiitetään hyväksi väänteitä asettamaan ja kadonnutta syntihalua korjaamaan kuin myöski horkan keltataudin, kerpukin ja pöhön lääkkeeksi, mutta kuumetaudeissa, rintakivuissa, pistoksissa ja liikaverevyydessä se ei ole hyvä. Rihmamadoille on marunaviina niin vastaista, että heittää jäytimisensä vähäksi ajaksi, jonka tähden sitä käytetään koetusaineeksi, jos vaivat tulevat rihmamadoista tahi jostain muusta. Oluen saattaa maruna väkevämmäksi ja paremmin happanemista kestäväksi. --- Myös luteita vastaan kiitetään väkevää marunalientä hyväksi. Jos koirannahkaisia turkkeja tai muita pitineitä liotetaan aika marunavedessä, niin koirat eivät enää niitä likaa."
      http://www.tts.fi/Eliaksenyrttitarha/kasvit/mali.htm

      Tujon/tujoni:
      http://www.google.com/search?q=tujoni&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:en-US&ie=utf8&oe=utf8

      • goooglaaja

        Tuolla lisää tietoa:

        http://www.yrttitarha.com/kanta/koiruoho/

        Kannattaa olla varovainen tuon aineen kanssa - kouristukset eivät ole kovin hauska humalan seuralainen.

        Muutenkin liköörien valmistamisessa on niin paljon opittavaa, että ennen tosivaikeiden yrttiliköörien valmistusta kannattaa harjoitella marjoilla ja hedelmillä. Ihan senkin vuoksi, ettei arvokasta viinaa menisi hukkaan.


    • Ali Purska

      Hei,

      eteerinen öljy nimeltä tujoni, jota on pujossa, koiruohossa, pietaryrtissä, on myrkyllistä.
      Huumaavia vaikutuksia sillä ei ole. Ei myöskään muilla koiruohon sisältämillä ainesosilla.

      Koiruoho on kuitenkin tärkeä, ellei tärkein alkoholiteollisuuden käyttämä arominantajakasvi, jollei humalaa oluenpanossa lasketa. Myrkyllistä tujonia (thujon) on siinä määrässä koiruohoa varsin vähän, mikä tarvitaan esim. yhden litran maustamiseen. Vermuttiin käytetään koiruohoa, Campariin samaten (mausta päätellen, tarkka resepti lienee salainen), Unicumiin, Jägermeisteriin ym..

      Ruotsalainen Bäska droppar on koiruohosnapsia, tavattoman karvasta ja tehty koiruohoa liottamalla. Maustoin itse aikoinani viinoja ja tein kokeiluja. Vieläkin likoaa kaapissa vuosien takainen pieni purkillinen. En ole vertaillut näitä kahta, säilytän ne lähinnä kaapin koristuksena.

      Ruotsalaisia likööri- ja snapsireseptejä lienee useita. Kokeile Googlesta hakusanoilla 'snaps recept malört bäsk' jos osaat ruotsia.

      • koiruohoa käyttävä

        Se pitää ensin kuivata, älä käytä tuoreena. Ja vain vähän, ehkä 5 grammaa kuivattua koiruohoa litraan alkoholia enintään viikoksi.

        Tai: Mausta koiruoholla pieni viinamäärä, josta annostelet sitten lopulliseen likööriin kunnes maku ja aromi ovat kohdallaan. Voikin olla paras tapa

        Kumina, koiruoho ja korianterin siemenet ovat minusta parhaimmat viinan mausteet.


      • aina laji
        koiruohoa käyttävä kirjoitti:

        Se pitää ensin kuivata, älä käytä tuoreena. Ja vain vähän, ehkä 5 grammaa kuivattua koiruohoa litraan alkoholia enintään viikoksi.

        Tai: Mausta koiruoholla pieni viinamäärä, josta annostelet sitten lopulliseen likööriin kunnes maku ja aromi ovat kohdallaan. Voikin olla paras tapa

        Kumina, koiruoho ja korianterin siemenet ovat minusta parhaimmat viinan mausteet.

        Liköörinvalmistajien ja viinanmaustajien pitää osata tunnistaa käyttämänsä kasvit varmuudella, jos kerää itse luonnosta. Tuli vain mieleen korianterista ja kuminasta. No, nyt on vielä talvi, ehtii opetella kirjoista ja netistä :-)


      • Wermut Werther

        Koiruohossa, Artemisia absinthium, on ikäänkuin kolme osaa kemiallisessa mielessä: Karvasaine (absintiiniko oli nimi?), tujoni ja aromaattisten aineitten kokonaisuus. Tujoni (Thujon, thujone) häipyy absinttiasiantuntijoiden mukaan koiruohon kuivatuksessa, karvasaineet jäävät. Jos maustaa snapsia koiruohoa viinassa liottamalla, karvaus on päälimmäisenä ja sitä ankarampaa mitä pitempi liotus. Mutta pieni määrä lyhytaikaisesti antaa sen hienon aromin viinalle, näppärän karvauden lisäksi. Vielä kuminaa (Carum carvi, ei juustokuminaa) ja pomeranssinkuorta (ei jauheena) niin hyvä tulee. Mutta hiukan vain naukkaillaan eikä odottaville äideille tarjota jne.

        Minua muuten kiinnostaisi rätvänän (Potentilla erecta) juuri -- sitä joku ruotsalainen snapsikirja suositteli. Tietty juurien keruuseen tarvitaan maanomistajan lupa. Eikä se kiinnosta minua tieteellisen nimensä antamien mielleyhtymien vaan oivallisen karvautensa vuoksi.

        Nyt eksyttiin kotiviiniaiheesta mutta kun nuo muut aloittivat...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe