Tulehduskipulääkkeet

ja verenpaine

Onko kenelläkään täällä kokemusta tulehduskipulääkkeiden verenpainetta kohottavasta vaikutuksesta? Mulla oli kesällä verenpaine jonkin verran koholla, mutta se laski pienten elämäntapamuutosten ansiosta normaalilukemiin, eikä mulle laitettu lääkitystä. Olen seuraillut sitä koko syksyn ja se on pysynyt hyvänä tai vähintäänkin tyydyttävänä, vaikka mulla on ollut varsin stressintäyteinen syksy. Mittaan verenpaineeni kahden viikon välein.

Joulukuun puolestavälistä lähtien olen syönyt melko paljon (1-2 tablettia päivässä) Ibumetin 600 -lääkettä niska- ja hartiavaivojeni takia. Joulun jälkeen olen mitannut verenpaineeni muutamia kertoja - viimeksi eilen - ja aina se on ollut selkeästi koholla. Voiko tuo johtua ibuprofeenista? En oikein muutakaan syytä keksi. Toki vuodenvaihteessa on tullut mässäiltyä enemmän, etenkin kaikkea suolaista, mutta en jaksa uskoa että se vaikuttaisi noin paljoa.

Nyt en ole muutamaan päivään ottanut kipulääkettä kun ei ole ollut tarvetta, katsotaan miltä verenpaine näyttää seuraavassa mittauksessa.

Niin, olen 31 v. nainen, ja vointi on hyvä (ei päänsärkyä, väsymystä tms.).

4

2670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paineet koholla

      Tuosta ibuprofeenista se verenpaineen nousu johtuu. Itselläni on verenpainetauti, lääkitykset ja paineet oli hyvin kohdallaan. Sitten söin selkäkipuihin kuukauden aika säännöllisesti Buranaa, ja heti paineet nousi. Ei mitään muuta syytä löytynyt. Terkkarilääkäri kertoi että on aika yleinenkin syyy verenpaineen nousuun, vaikka ei mitenkään yleisesti tiedossa. Ja kuulemma muutkin särkylääkkeet voi paineita nostaa kuin vain burana (en kyllä nyt muista, mitkä muut)

      • -klup-

        Ainakin Voltarenissa lukee, että olisi lääkärin kanssa keskustelun paikka, jos verenpainetautia sairastava aikoo kyseistä lääkettä käyttää.
        Ei mulle tosta kyllä lääkäri mitään sanonut. Napit jäi syömättä, päätin koittaa taltuttaa kipua parasetamolilla ennen kuin testata että mitä tapahtuu. Onneksi kipu talttui sillä siedettäväksi, ainakin toistaiseksi.


      • yllättynyt myös
        -klup- kirjoitti:

        Ainakin Voltarenissa lukee, että olisi lääkärin kanssa keskustelun paikka, jos verenpainetautia sairastava aikoo kyseistä lääkettä käyttää.
        Ei mulle tosta kyllä lääkäri mitään sanonut. Napit jäi syömättä, päätin koittaa taltuttaa kipua parasetamolilla ennen kuin testata että mitä tapahtuu. Onneksi kipu talttui sillä siedettäväksi, ainakin toistaiseksi.

        Söin flunssaan duactia ja menkkoihin buranaa.
        Sain paineet nousemaan viikossa taivaisiin. Lääkäri kertoi, että sekä ibuprofeeni että duact ovat verenpainetta nostavia. Omat paineet nousi aika kivoiksi: 175/118.


      • potilas_duact
        yllättynyt myös kirjoitti:

        Söin flunssaan duactia ja menkkoihin buranaa.
        Sain paineet nousemaan viikossa taivaisiin. Lääkäri kertoi, että sekä ibuprofeeni että duact ovat verenpainetta nostavia. Omat paineet nousi aika kivoiksi: 175/118.

        Joo, Duact nostaa verenpainetta ja panee sydämen jyskyttämään. Lääkäri varoitti mua, että sydän voi jyskyttää tosi pahasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3007
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2487
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2324
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      2018
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1426
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1366
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1363
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1249
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1244
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1221
    Aihe