Kotilot ovat vallanneet

altaani!

Kauhukseni huomasin, että postitorvikotiloita on JOKA PAIKASSA akvaariota. Ensin vain muutama siellä täällä, nyt ne ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti.
Altaassa on sorapohja, joka varmasti on enemmän kuin mieluinen kotiloiden lisääntymiseen. (Olen kyllä poistanut kotiloita aina niitä nähdessäni, tänään bongasin järkytyksekseni 3 isoa, n 20 kotilon, kasaa, jotka heti haavilla otin pois) Luultavimmin kotilot tulivat kasvien mukana, joita ostin toiselta harrastajalta. Silloin en tiennyt siitä mahdollisuudesta, että kasvit voisi huuhtoa alunalla, joten iskin kasvit suoraan altaaseen...

Olen vaihtamassa sorapohjan hiekkaan, voinko tehdä sen samantien, tuleeko kotiloita mukana, mikäli huuhtelen kasvit alunalla, riittääkö se? Kotiloita on nimittäin myös kannossa, sekä suodattimen päällä ainakin... Mutta mikäli harjaan kivet/kannon tms, niin lähtevätkö myös hyvät bakteerit pois? Entä akvaarion pinnat (lasit), voiko niillä olla kotiloiden munia tms? En halua akvaarion pohjamateriaalin vaihdettuani ainuttakaan kotiloa majailevan altaassa!

Neuvoja, kiitos!!

10

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Mutta siitä huolimatta pari nopeeta...

      Etsi mätikasoja, (sammakon mädin tapaisia klönttejä, kasvien lehdiltä sekä hiekan päältä.
      Raapsi ne irti ja viemäriin.

      Ilman alunaakin pärjäät kun olet huolellinen.

      Pese tosiaan kannot ja kivetkin huolellisesti.

      Pese myös uusi hiekka, irto pölystä puhtaaksi.

      Sukkahousuun vanhaa hiekkaa, ympiksi. Se akvaarioon uuden hiekan mukana.

      Tarkista kasvit ja muut koristeet huolellisesti ettei niissä ole limakasoja (kotiloiden mätimunia).

      Poista sukkahoususäkki viikon päästä akvaariosta.

      • Aloittaja

        ..paljon tuota "vanhaa" soraa kannattaa ympiksi laittaa? Riittääkö pienen naisihmisen kourallinen vaiko muutama?


      • Rihma
        Aloittaja kirjoitti:

        ..paljon tuota "vanhaa" soraa kannattaa ympiksi laittaa? Riittääkö pienen naisihmisen kourallinen vaiko muutama?

        Mitä enempi vanhaa ymppiä on sitä parempi.


    • saman ongelma

      Joskus kuulin neuvon että kalat siirtää toiveen akvaariioon ja akvaarioon lisää 3% veden määrästä mäntysuopaa pullosta,sitä juoksevaa.Antaa muutaman tunnin vaikuttaa ja tyhjentää ja laittaauuden veden pari kertaa.Sitten odottaa viikon koska jos ainetta on jäänyt niin se hajoaa vaarattomaksi.

      • Rihma

        No enpä ole ennen moista kuullut?
        Mutta tuskimpa kannattaa mitään pesuainetta sotkea altaaseen.

        Mistä olet tämän ohjeen saanut?


      • Aloittaja

        Minä en ainakaan uskalla tuota neuvoa toteuttaa. Aluna tosiaan on jo hankittu, joten huuhtaisen sillä kasvit. Kiitoksia vinkeistä :)


      • Aloittaja
        Aloittaja kirjoitti:

        Minä en ainakaan uskalla tuota neuvoa toteuttaa. Aluna tosiaan on jo hankittu, joten huuhtaisen sillä kasvit. Kiitoksia vinkeistä :)

        ..sellainen asia, että nyt kun vaihdan soran hiekkaan. Monet suosittelevat hiekan joukkoon hommattavan kierteissarvikotiloita, jotkut taas sanovat että hiekkapohja pysyy ilman niitäkin ok, mikäli käsin sekoittelee silloin tällöin. Kumpi on siis parempi vaihtoehto? Lisääntyvätkö kierteiset yhtä nopeasti kuin nuo postitorvikotilot joista haluan päästä ehdottomasti eroon (ovat kerenneet tuhoamaan jo kasvejakin)!?
        Kiitos vielä!


      • fish KING
        Aloittaja kirjoitti:

        ..sellainen asia, että nyt kun vaihdan soran hiekkaan. Monet suosittelevat hiekan joukkoon hommattavan kierteissarvikotiloita, jotkut taas sanovat että hiekkapohja pysyy ilman niitäkin ok, mikäli käsin sekoittelee silloin tällöin. Kumpi on siis parempi vaihtoehto? Lisääntyvätkö kierteiset yhtä nopeasti kuin nuo postitorvikotilot joista haluan päästä ehdottomasti eroon (ovat kerenneet tuhoamaan jo kasvejakin)!?
        Kiitos vielä!

        Jos vesi arvot ovat otolliset niin taatusti lisääntyy, jopa räjähdysmäisesti.

        Mutta on niistä hyötyäkin, kokonaisuutta ajatellen.

        Mä en niitä enää ottais jos perustaisin akvarion ihan uudestaan. Kyllä ilmankin pärjää mutta hiekkaa kantisii olla vain viitisen senttiä jotta tuo pöyhyyttäminen onnistuu asiallisemmin.


    • oli sama ongelma....

      ... ja hommattiin muutama raitanuoliainen akvaarioon. Vähän aikaa kuului rouskutus ja nyt ei enää ongelmaa em. kotiloista.

      • fish KING

        Meillä ei raitanuoliaiset kiinnostuneet ollenkaan kotiloista, klovnit ja harlekiint sen sijaan ovat pitäneet kantaa kurissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      222
      2936
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      109
      1208
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1112
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1068
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1021
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      341
      996
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe