Mitä silloin on tehtävissä, jos yritys jollakin tavalla huijaa tms. toista yritystä? Minkä tahon puoleen huijattu yritys kääntyy?
Yrittäjien "kuluttajansuoja"?
Tohvelo
3319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ainoa tahohan on silloin poliisi ja sinne on turha mennä, jos ei ole näyttöä rikoksesta eli oikeasta huijauksesta.
Yhteiskunta olettaa, että yrityksessä on jonkilaista osaamista ja jos sitä ei itsellä ole, niin se ostetaan esim. sopimusta tehtäessä.
Mummo, joka ostaa digiboxin ja myyja myy täysin sopimattoman eli väärän kaapeli/antenni, voi saada apua kuluttajansuojasta, mutta yrityksen pitää tietää, mitä ostaa.
Kannatan edelleen 100€:n panostusta 10000:n kauppaan, olkoon kysymys autosta tai hankintasopimuksesta.
"ainoa tahohan on silloin poliisi ja sinne on turha mennä, jos ei ole näyttöä rikoksesta eli oikeasta huijauksesta."
Ei asianomistajan tehtävä ole hankkia näyttöä rikoksesta, se on poliisin ja syyttäjän tehtävä. Rikosilmoituksen voi tehdä silloin jos epäilee rikoksen tapahtuneen.
"Mummo, joka ostaa digiboxin ja myyja myy täysin sopimattoman eli väärän kaapeli/antenni, voi saada apua kuluttajansuojasta, mutta yrityksen pitää tietää, mitä ostaa."
Ei se ihan noinkaan mene. Lähes kaikki samat asiat pätevät myös yritysten välisessä kaupassa siinä missä kuluttajakaupassakin, koska ne perustuvat kauppakaareen, kauppalakiin ja oikeustoimilakiin. Kuluttajansuojalaissa on ainoastaan joitain pieniä poikkeuksia ja täsmennyksiä määritelty ja ne koskevat ainoastaan kuluttajakauppaa.
Esim. tuossa mainitsemassasi digiboksijutussa myyjä syyllistyisi rikokseen oli kyse sitten kuluttajakaupasta tai ei:
"Tavaran on lajiltaan, määrältään, laadultaan, muilta ominaisuuksiltaan ja pakkaukseltaan vastattava sitä, mitä voidaan katsoa sovitun.
Jos muusta ei voida katsoa sovitun, tavaran tulee:
1) soveltua tarkoitukseen, johon sellaisia tavaroita yleensä käytetään;
2) soveltua siihen erityiseen tarkoitukseen, johon tavaraa oli tarkoitus käyttää, jos myyjän on kaupantekohetkellä täytynyt olla selvillä tästä tarkoituksesta ja ostajalla on ollut perusteltua aihetta luottaa myyjän asiantuntemukseen ja arviointiin;"
Voit koittaa poliisia. Mutta kun kyse on yrittäjästä niin tod.näk. tutkinta ei johda mihinkään. Yrittäjä Suomessa on lainsuojaton.