Veneestäni (Bella L551HT vm. 90) paukahti tuulilasi rikki jäänpoiston yhteydessä ja uutta ei tunnu saavan mistään. Bellalla ei ole enää näin vanhaan veneeseen varastossa laseja ja vaikka olisi ollutkin, olisi hinta ollut 700-800 euroa. Olisiko kellään vinkkejä, mistä uutta lasia voisi koittaa metsästää tai miten siihen saisi jonkin korvikelasin värkättyä?
Tuulilasi Bellaan?
Matti12
2377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuo 700-800 euroa tuntuu kyllä tuulilasista aivan järjettömältä hinnalta. Itse olen suunnitellut ostavani omaan vanhaan pulpettiveneeseeni tuulilasin. Kiinnostavin vaihtoehto tuntuu Buster L:n lasi, sillä sen suojaan mahtuisi myös kartta. Onhan tälläkin vaihtoehdolla hintaa 200 euroa, mutta on se ainakin halvenpi vaihtoehto. Tietysti tämä vaatii myös hieman aikaa ja taitoa tehdä lasikuidusta lasille oikeanlainen alusta.
Helpoin ja varmasti halvin vaihtoehto on tietysti käydä ostamasta jostakin suoraa pleksiä ja leikata siitä sopivat palaset tuulilasiksi.
mene vanhanajan kunnon lasiliikkeeseen ne tekee sulle millaisen lasin tahansa.