Salolaiset cityihmiset (!) eivät kehtaa kulkea kumisaappaissa. Tällaista luin äskettäin Salon Seudun Sanomista ja olin kuolla nauruun. Itse kuljen yleensä kaupunkiympäristöissä puolikengissä, Helsingissä ja muissakin Euroopan pääkaupungeissa käytän tarvittaessa kalosseja.
Mutta Saloon tullessani vaihdan aina jalkaani kumisaappaat, eihän tuollaisessa saviplotissa voi muuten liikkua.
Mutta Saloon tullessani vaihdan aina jalkaani kumisaappaat, eihän tuollaisessa saviplotissa voi muuten liikkua.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No onhan Salo suuri City jos asuu jossain Somerolla tai Perniössä...
Muille se on ahdistava kyläpahanen joka sykkii Nokian tahtiin.
tiivistyy iltatorilla !
Kyllä ootte varsinaisia juntteja tai onkohan liian kaunis nimi, tyhmiä saapaspäitä ennemmin.
Parempi saappaat jalassa kuin tyhjä pää...
Mitä on saviplotti?
Pitäsikö opetella myös käyttämään pipoa sisällä tai lippalakkia lippa niskan puolelle käännettynä ( jolloinka kusi päästä valuisi kätevästi niskan puolelle ), jotta tulisi luokitelluksi trendikkääksi cityihmiseksi?
Luonnollisesti laittaisin myös Nokian Kontiosaappaat näiden lisäksi niin Helsinkiin kuin Euroopan muihinkin metropoleihin.
Herkässä on henkesi, jos jonkun lehtijutun takia meinaat kuolla.
Mahtavat salolaiset nauraa sinua - puolikenkinesi.
Kuvailehan vähän ent. salolaiselle, minkälaiset jalkineet ovat nämä puolikengät.
Samalla sinulle täytyisi kuvailla myös puoliviulu ja neljännesviulu, et liene koskaan kuullut sellaisistakaan? Opittuasi riittävästi suomenkieltä, tulet havaitsemaan käytössä olevan runsaasti erilaisia jalkineluokkia: varsikenkä, nilkkuri avokas, puolikenkä, sandaali ym.
Ilmeisesti olet kuitenkin tyytyväinen petaalipommacin raiskaamissa tarralenkkareissasi.
Oho..meidän pappahan oli sitten jo 50-luvulla cityihminen aivan tietämättään. Hän käytti kalosseja sadesäällä.
sekä aitini,että isäni.
Olivat todellakin sekä trendikkäitä
tämän aikakauden termeillä,
mutta käytännöllisiä oman aikakautensa näkökulmasta katsottuna.
Olenhan jo itsekin teihin moniin muihin nähden
n.s.käytännöllinen.
Sehän olisikin todella mainio "keksintö"tämänpäivänKIN
nuorille siis,
kalossit.
Ne olivat ohuesta kumista Nokian kumin (muistaakseni)
valmistamat,
päälliskengät,
jotka sopivat useimpien kenkämallien päälle "puettaviksi"sadeilmalla ulos mentäessä.
Ne olivat myöskin helppo riisua pois sisään tultaessa.
Niitä oli naisten korkokenkiinkin saatavissa ja niissä oli vetoketjut nimenomaan naisten malleissa"pukeutumista"helpottamaan.
Eipä silloin flunssat ja pikkukuumeet märkien ilmojen vuoksi vaivanneet.
Minä taas pukeudun sadekelin jalkineisiin myös Euroopan muissa kaupungeissa, Helsingissä, Turussa ja jopa Salossa, jos sää niin vaatii. Niin tekevät muuten ihmiset myös Ranskassa, Brysselissä, Barcelonassa ja muualla.
Vaihdan myös autooni talvirenkaat, kun keli sen vaatii. Osaan käyttää järkeä ihan itse. Fiksuja sadekelin jalkineita saa myös muita kuin ne ikuiset "nokialaiset".
Seuraavalla kerralla kun käyt ulkomailla, niin käväisepäs kunnollisessa kenkäkaupassa ja osta itsellesi kunnolliset vesikelin jalkineet, niin et joudu liirtoon...
Suomessa valmistetaan ns. jokasään saappaita, jotka ovat miljoona kertaa tyylikkämpiä kuin kalossit tai kumisaappaat. Jokasään saappaissa pysyvät jalat kuivana loskakelillä / vesisateessa ja kestävät myös hieman pakkasta.
Oletkos sinäkin salolainen kun lukutaito on hukassa?