raitamaija ruskettuu!

eevil

Elikkä meillä muutto takana, kultaköynnös sano sopimuksen irti ku otti ja paleltu...
Nyt huolettaa kaunis raitamaija joka ruskettaa lehtiään ja nuokkuu vain. En ole varma onko se paleltunut -luultavasti ei- ,epäilen että olenko vain kuivattanut sen? säästeliäästi olen kastellut kukkiani nyt kaamoksen aikaan, kun pelkään sitä liikakastelua...Rahapuu on myös tiputtanut muutaman kuivan lehden ja muutenkin lehdet ovat ihan hieman ryppyyntyneet. Se on varmaanki saanu liian vähän vettä!
Anopinhammas on myös ihmeellisen näköinen; ei ollenkaan jämäkän suorat lehdet, vaan hieman kiemuralla ja pehmeähköt.
Siis vettäkö ne vaan kaipaa, vai onko niillä joku isompi puutos?

3

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirkka

      juuri päinvastoi; anopinkieli ja rahapuu ainakin kärsivät luultavimmin liiasta kastelusta. Anopinkieltä kastelen talvella joka kolmas viikko ja rahapuuta vain kerran kuussa. Molempien kasvieni lehdet ovat kovat ja ne voivat hyvin. Anopinkielellä on hyvin hennot juuret, ja liikakastelu vaikuttaa heti kasvin kuintoon, rahapuu varastoi lehtiinsä vettä ja tulee toimeen vähällä kaselulla, liika vesi taas pehmentää lehdet ja kasvi lakastuu. Kastelun määrään vaikuttaa luonnollisesti myös huoneilman lämpötila: mitä viileämpää sitä vähemmän kastellaan.

      • eevil

        ja minä ku otin ja menin kastelemaan ne eilen oikein kunnolla! Ku rahapuun multaki oli ihan rutikuivaa korppua, nii aattelin sit et kai ne vettä tarttee, eikai nekään pyhällä hengellä elä..! Voi pyhä sylvi, olikohan kuolemaksi heille nyt. Ans kattoo jos nyt oisin muutaman vkon kastelematta, jos ne vaikka antaisivat anteeksi hukutusyritykseni. Patterin lähellä eivät kumpikaan ole.
        Voi että harmittaa ku en osaa hoitaa noita kukkia oikein :(


    • jaune

      Jo pelkästään muutto tekee oman osansa hallaa kasvien hyvinvoinnille. Ympäristön valo-olosuhteet ovat kenties aivan erilaiset. Ilmastointi on kenties erilainen.Ja liika vesi hukuttaa todella ne. Kasvin juuret hakeutuvat kosteuteen jos sitä on vähän saatavana mutta juuret ei hakeudu hapen perässä jos on liikaa kosteutta eli hukkumisvaara.

      Muutossa pitää kasvit suojella hyvin kylmyyttä vastaan. Esim traakkipuut saavat kylmyysvaurioita jo 8 asteessa! Onhan suurin osa meidän huonekasveista kotoisin trooppisilta ja substrooppisilta alueilta.
      Olen yrittänyt pysäyttää yhden jos toisen Ikean parkkipaikalla ja käskenyt paketoida kasvit. Vastaus:Ei kun mä menen vaan autolle. Joo,autolle joka on kylmä kun olet ollut viimeiset kaksi tuntia kaupassa. Ja ulkolämpötila on -5 ja tuuli käy. Sitten kun tullaan kotiin on kasvi muuttunut mustaksi tai vetiseksi lehdiltään. Tässä vaiheessa yleensä sanotaan että liike myy paskaa mikä ei pidä paikkaansa vaan asiakas tuhosi itse oman kasvinsa.Tyhmyyttään ja laiskuuttaan!
      Kun tietää että aikoo muuttaa on myös hyvä kastella kasveja säästeliäästi pidemmän aikaa sillä kuivat kasvit kestävät kylmyyttä hiukan paremmin kuin hyvin kastellut. Jaa että miksikö? Siksi että kasvinesteet ovat hiukan vähemmän vetisiä jolloin ne jäätyvät huonommin ( enemmän suoloja). Tätä ei silti pidä käyttää ainoana paketointimuotona vaan kunnon paketti ympärille! Paperia tai kangasta ja päällimmäiseksi muovi josta tuuli ei mene läpi. Kupla- ja solumuovi ovat hyviä kunhan sulkee saumat. Ja sitäpaitsi ovat kasvit vähän kevyempiä liikuteltavia ilman turhaa vettä.
      Toivottavasti kasvisi selvisivät jotenkuten muutosta!´?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14395
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7293
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7121
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4417
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe