raitamaija ruskettuu!

eevil

Elikkä meillä muutto takana, kultaköynnös sano sopimuksen irti ku otti ja paleltu...
Nyt huolettaa kaunis raitamaija joka ruskettaa lehtiään ja nuokkuu vain. En ole varma onko se paleltunut -luultavasti ei- ,epäilen että olenko vain kuivattanut sen? säästeliäästi olen kastellut kukkiani nyt kaamoksen aikaan, kun pelkään sitä liikakastelua...Rahapuu on myös tiputtanut muutaman kuivan lehden ja muutenkin lehdet ovat ihan hieman ryppyyntyneet. Se on varmaanki saanu liian vähän vettä!
Anopinhammas on myös ihmeellisen näköinen; ei ollenkaan jämäkän suorat lehdet, vaan hieman kiemuralla ja pehmeähköt.
Siis vettäkö ne vaan kaipaa, vai onko niillä joku isompi puutos?

3

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirkka

      juuri päinvastoi; anopinkieli ja rahapuu ainakin kärsivät luultavimmin liiasta kastelusta. Anopinkieltä kastelen talvella joka kolmas viikko ja rahapuuta vain kerran kuussa. Molempien kasvieni lehdet ovat kovat ja ne voivat hyvin. Anopinkielellä on hyvin hennot juuret, ja liikakastelu vaikuttaa heti kasvin kuintoon, rahapuu varastoi lehtiinsä vettä ja tulee toimeen vähällä kaselulla, liika vesi taas pehmentää lehdet ja kasvi lakastuu. Kastelun määrään vaikuttaa luonnollisesti myös huoneilman lämpötila: mitä viileämpää sitä vähemmän kastellaan.

      • eevil

        ja minä ku otin ja menin kastelemaan ne eilen oikein kunnolla! Ku rahapuun multaki oli ihan rutikuivaa korppua, nii aattelin sit et kai ne vettä tarttee, eikai nekään pyhällä hengellä elä..! Voi pyhä sylvi, olikohan kuolemaksi heille nyt. Ans kattoo jos nyt oisin muutaman vkon kastelematta, jos ne vaikka antaisivat anteeksi hukutusyritykseni. Patterin lähellä eivät kumpikaan ole.
        Voi että harmittaa ku en osaa hoitaa noita kukkia oikein :(


    • jaune

      Jo pelkästään muutto tekee oman osansa hallaa kasvien hyvinvoinnille. Ympäristön valo-olosuhteet ovat kenties aivan erilaiset. Ilmastointi on kenties erilainen.Ja liika vesi hukuttaa todella ne. Kasvin juuret hakeutuvat kosteuteen jos sitä on vähän saatavana mutta juuret ei hakeudu hapen perässä jos on liikaa kosteutta eli hukkumisvaara.

      Muutossa pitää kasvit suojella hyvin kylmyyttä vastaan. Esim traakkipuut saavat kylmyysvaurioita jo 8 asteessa! Onhan suurin osa meidän huonekasveista kotoisin trooppisilta ja substrooppisilta alueilta.
      Olen yrittänyt pysäyttää yhden jos toisen Ikean parkkipaikalla ja käskenyt paketoida kasvit. Vastaus:Ei kun mä menen vaan autolle. Joo,autolle joka on kylmä kun olet ollut viimeiset kaksi tuntia kaupassa. Ja ulkolämpötila on -5 ja tuuli käy. Sitten kun tullaan kotiin on kasvi muuttunut mustaksi tai vetiseksi lehdiltään. Tässä vaiheessa yleensä sanotaan että liike myy paskaa mikä ei pidä paikkaansa vaan asiakas tuhosi itse oman kasvinsa.Tyhmyyttään ja laiskuuttaan!
      Kun tietää että aikoo muuttaa on myös hyvä kastella kasveja säästeliäästi pidemmän aikaa sillä kuivat kasvit kestävät kylmyyttä hiukan paremmin kuin hyvin kastellut. Jaa että miksikö? Siksi että kasvinesteet ovat hiukan vähemmän vetisiä jolloin ne jäätyvät huonommin ( enemmän suoloja). Tätä ei silti pidä käyttää ainoana paketointimuotona vaan kunnon paketti ympärille! Paperia tai kangasta ja päällimmäiseksi muovi josta tuuli ei mene läpi. Kupla- ja solumuovi ovat hyviä kunhan sulkee saumat. Ja sitäpaitsi ovat kasvit vähän kevyempiä liikuteltavia ilman turhaa vettä.
      Toivottavasti kasvisi selvisivät jotenkuten muutosta!´?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4591
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2893
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2841
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe