raitamaija ruskettuu!

eevil

Elikkä meillä muutto takana, kultaköynnös sano sopimuksen irti ku otti ja paleltu...
Nyt huolettaa kaunis raitamaija joka ruskettaa lehtiään ja nuokkuu vain. En ole varma onko se paleltunut -luultavasti ei- ,epäilen että olenko vain kuivattanut sen? säästeliäästi olen kastellut kukkiani nyt kaamoksen aikaan, kun pelkään sitä liikakastelua...Rahapuu on myös tiputtanut muutaman kuivan lehden ja muutenkin lehdet ovat ihan hieman ryppyyntyneet. Se on varmaanki saanu liian vähän vettä!
Anopinhammas on myös ihmeellisen näköinen; ei ollenkaan jämäkän suorat lehdet, vaan hieman kiemuralla ja pehmeähköt.
Siis vettäkö ne vaan kaipaa, vai onko niillä joku isompi puutos?

3

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirkka

      juuri päinvastoi; anopinkieli ja rahapuu ainakin kärsivät luultavimmin liiasta kastelusta. Anopinkieltä kastelen talvella joka kolmas viikko ja rahapuuta vain kerran kuussa. Molempien kasvieni lehdet ovat kovat ja ne voivat hyvin. Anopinkielellä on hyvin hennot juuret, ja liikakastelu vaikuttaa heti kasvin kuintoon, rahapuu varastoi lehtiinsä vettä ja tulee toimeen vähällä kaselulla, liika vesi taas pehmentää lehdet ja kasvi lakastuu. Kastelun määrään vaikuttaa luonnollisesti myös huoneilman lämpötila: mitä viileämpää sitä vähemmän kastellaan.

      • eevil

        ja minä ku otin ja menin kastelemaan ne eilen oikein kunnolla! Ku rahapuun multaki oli ihan rutikuivaa korppua, nii aattelin sit et kai ne vettä tarttee, eikai nekään pyhällä hengellä elä..! Voi pyhä sylvi, olikohan kuolemaksi heille nyt. Ans kattoo jos nyt oisin muutaman vkon kastelematta, jos ne vaikka antaisivat anteeksi hukutusyritykseni. Patterin lähellä eivät kumpikaan ole.
        Voi että harmittaa ku en osaa hoitaa noita kukkia oikein :(


    • jaune

      Jo pelkästään muutto tekee oman osansa hallaa kasvien hyvinvoinnille. Ympäristön valo-olosuhteet ovat kenties aivan erilaiset. Ilmastointi on kenties erilainen.Ja liika vesi hukuttaa todella ne. Kasvin juuret hakeutuvat kosteuteen jos sitä on vähän saatavana mutta juuret ei hakeudu hapen perässä jos on liikaa kosteutta eli hukkumisvaara.

      Muutossa pitää kasvit suojella hyvin kylmyyttä vastaan. Esim traakkipuut saavat kylmyysvaurioita jo 8 asteessa! Onhan suurin osa meidän huonekasveista kotoisin trooppisilta ja substrooppisilta alueilta.
      Olen yrittänyt pysäyttää yhden jos toisen Ikean parkkipaikalla ja käskenyt paketoida kasvit. Vastaus:Ei kun mä menen vaan autolle. Joo,autolle joka on kylmä kun olet ollut viimeiset kaksi tuntia kaupassa. Ja ulkolämpötila on -5 ja tuuli käy. Sitten kun tullaan kotiin on kasvi muuttunut mustaksi tai vetiseksi lehdiltään. Tässä vaiheessa yleensä sanotaan että liike myy paskaa mikä ei pidä paikkaansa vaan asiakas tuhosi itse oman kasvinsa.Tyhmyyttään ja laiskuuttaan!
      Kun tietää että aikoo muuttaa on myös hyvä kastella kasveja säästeliäästi pidemmän aikaa sillä kuivat kasvit kestävät kylmyyttä hiukan paremmin kuin hyvin kastellut. Jaa että miksikö? Siksi että kasvinesteet ovat hiukan vähemmän vetisiä jolloin ne jäätyvät huonommin ( enemmän suoloja). Tätä ei silti pidä käyttää ainoana paketointimuotona vaan kunnon paketti ympärille! Paperia tai kangasta ja päällimmäiseksi muovi josta tuuli ei mene läpi. Kupla- ja solumuovi ovat hyviä kunhan sulkee saumat. Ja sitäpaitsi ovat kasvit vähän kevyempiä liikuteltavia ilman turhaa vettä.
      Toivottavasti kasvisi selvisivät jotenkuten muutosta!´?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      87
      4653
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      203
      4578
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      104
      3049
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      3045
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2248
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2167
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2143
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2102
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      37
      1899
    Aihe