Kyllä Suomi on ja sen köyhälistö kansalaiset ovat saaneet maistaa EU:n oikeistopolitiikkaa, työttömyys rehottaa, niinkuin eno olisi tipahtanut veneestä, sairaat saavat lojua missä milloinkin,rahat syydetään Brysselin palkkoihin, oikeiston taskuihin, suurin osa Suomalaisista uskoo tämän hetkisen Kapitalistisen markkinatalouden kurjistuneen yhteiskunnan!
Työtön on saatava 2 kk työöttömyden jälkeen mitä työtä tahansa, tämä laki oli jo Neuvostoliitossa, mutta kun venäjä alkoi mennä kohti markkinataloutta, niin kurjistuminen on alkanut, olen itse sen nähnyt ja keskustellut kommunistien kanssa Venäjän Karjalassa!
Nyt tai ei koskaan Kommunistien on saatava vähintään 39 kansanedustajaa Arkadian mäellä, niin kuin se oli vuonna 1956, Hertta Kuusisen aikana, mitä se on nyt, Kapitalistiset puolueet ja EU ovat ajaneet Suomen tuhon partaalle joka -asiassa! Eläköön Sosialismi, Toveri Pohjois-Savosta!
Nyt Kommunistit Maaliskuussa eduskuntaan!
8
531
Vastaukset 8
- PappaManninen
Olette marginaalikerho. Olet häpeäksi Ylä-savolle! Ilman yrittäjiä, oikeistoa ja vapaata
markkinataloutta täällä ei olisi mitään! Olet todella tyhmä ja tukistettava kommunisti kerrassaan. Mitä se sinäkin luulet kommunismilla saatavan aikaiseksi politiikassa? Kerropas
saavutuksianne punikki?
..eipä taida löytyä!- kommunisti p.k
Kannattaa käydä tutustumassa Kommunistisen Työväenpuolueen sivuilla, eli lyhennettynä KTP.
Minä olen nähnyt sitä kurjuutta tässä Suomen maassa,kaikista ei ole yrittäjiksi,kaikille pitää taata halvat asunnot, työtä ym, mitä minulle on joku yrittäjä tarjonnut, ei mitään!
Olen ollut yhteiskunnallisessa työssä, enkä yksityisellä pienyrittäjällä.
Suomessa on menty siihen, että Rikkaat rikastuvat ja köyhät lisääntyvät tällä oikeistopolitiikalla!
Vai vielä tukistettava kommunisti, on sitten meitä monta tukistettavaa täällä Pohjois-Savossa! - PappaManninen
kommunisti p.k kirjoitti:
Kannattaa käydä tutustumassa Kommunistisen Työväenpuolueen sivuilla, eli lyhennettynä KTP.
Minä olen nähnyt sitä kurjuutta tässä Suomen maassa,kaikista ei ole yrittäjiksi,kaikille pitää taata halvat asunnot, työtä ym, mitä minulle on joku yrittäjä tarjonnut, ei mitään!
Olen ollut yhteiskunnallisessa työssä, enkä yksityisellä pienyrittäjällä.
Suomessa on menty siihen, että Rikkaat rikastuvat ja köyhät lisääntyvät tällä oikeistopolitiikalla!
Vai vielä tukistettava kommunisti, on sitten meitä monta tukistettavaa täällä Pohjois-Savossa!a)mistä ne rahat ovat peräisin mitä sinä haluaisit
jakaa köyhille?
Säkenöikö?
b)Mikä työllistää eniten palkansaajia,
yrittäjät vai valtio vai joku muu?
Säkenöikö?
c)Onko kommunismissa mahdollisuus luoda hyvinvointia?
Säkenöikö?
d)Rikastumisessa ei ole mitään vikaa, ei pienintäkään, oletko mahdollisesti kateellinen niille jotka vaurastuvat kykyjensä mukaan?
Säkenöikö?
f)Viimeisten kommunististen maiden väkihän
kituu kurjuudessa ja köyhyydessä mitä täällä ei voi edes kuvitella. Tätäkö haluat?
Säkenöikö? - entiseen
PappaManninen kirjoitti:
a)mistä ne rahat ovat peräisin mitä sinä haluaisit
jakaa köyhille?
Säkenöikö?
b)Mikä työllistää eniten palkansaajia,
yrittäjät vai valtio vai joku muu?
Säkenöikö?
c)Onko kommunismissa mahdollisuus luoda hyvinvointia?
Säkenöikö?
d)Rikastumisessa ei ole mitään vikaa, ei pienintäkään, oletko mahdollisesti kateellinen niille jotka vaurastuvat kykyjensä mukaan?
Säkenöikö?
f)Viimeisten kommunististen maiden väkihän
kituu kurjuudessa ja köyhyydessä mitä täällä ei voi edes kuvitella. Tätäkö haluat?
Säkenöikö?Haaveilee enemmistö lähinaapurin kansasta,niin kurjaa oli.
entiseen kirjoitti:
Haaveilee enemmistö lähinaapurin kansasta,niin kurjaa oli.
Vaalitulokset kommunistivallan romahtamisen jälkeen eivät tue väitettäsi.
Siis pistäpä, poju, vähän lähdetietoa mukaan.
/Kalle, joka ymmärtää hyvin kommunistien päiväunien voivan olla kansan enemmistön painajaisia- Jörö
Olen lukenut monia viestejäsi.Niitä sen enempi arvostelematta taikka puuttumatta maailmankuvaasi sinänsä, tahdon sanoa yhden asian. Maailma toimii yhteistyöllä.
Jos olet ihan oikeasti yrittäjä,en tahtoisi olla työntekijäsi.
Työn käsite menestyvissä yrityksissä on laajempi kuin nosta,kanna,aseta.
Jos firmasi viikkaa lautasliinoja taikka vaippoja kuntien terveyskeskuksiin,ymmärrän suhtatumistapasi.Mitä useammin kädet käyvät tunnissa,sen isompi on voittosi senteissä.
Pulma on siinä ettemme elä toistemme paitoja pesemällä. Yhteen kortteliin ei sovi kahta pitzeriaa taikka videovuokraamoa. Yrittäjän elossa sinnitteleminen ei voi perustua tytölle maksettuun huonoon palkkaan. Yrittäjä kuolee kilpailuun toisen yrittäjän kanssa.
Alihankkijoita kuristavat suuret firmat kertovat työntekijöiden olevan yrityksen suurin voimavara.
Tuohon en ole uskonut koskaan. Olen tehnyt elämänikäisen työni alihankkijoita käyttävässä suurfirmassa.Olen nähnyt osastopäällikkötason miehien kusettavan alihankkijaa,siis itseään moninverroin pätevämpää.
Olen kokenut kusetuksen itsekin. Firman kirjanpidossa,sen mukaan maksetaan mm. verot, minä olen kulu siinä missä raaka-aine,koneitten kuluminen ja rakennukset. Myös alihankkija kirjataan tileihin kuluna. Minua ja sinua kivestävä osastopäällikkö ei ole firmalle talouslaskennassa kulu. Hän on investointi ja hänen palkkansa maksetaan toiselta momentilta. Se on veroteknisesti edullista.
Sinä sanot elättäväsi minut. Se on vahvasti sanottu ja totuudesta kaukana.Meidän ei tarvitse puhua Marxista,porvarillistenkaan talousteoreetikkojen mukaan talous ei toimi kuvaamallasi tavalla.
Silloin kun suurfirma maksaa minun palkkani samalta momentilta pääjohtajan palkan kanssa,uskon että työntekijä on yrityksen vahvin voimavara. En tiedä miten saat firmassasi asiat pysymään käsissä? Ajattelenkin,että tunnet yritysmaailmaa nappikaupan verran. Puheesi ei ole yritysjohtajan puhetta,se on nappikauppiaan puhetta.
Meissä ihmisissä piilee lahjakkuuksia. Työnantaja joka ostaa pelkän lihasvoiman on typerä. Sama työ mikä tehdään komentosuhteitten kautta,hiearkialla ja käskyttämällä voidaan tehdä niinkin,että työpaikan ilmapiiri on hyvä. Palkkaat nuoren naisen,silmäilet että onko perheenlisäystä tulossa.Lasket siinä sen hetken etusi,et laske sitä,että se mahassa potkiva maksaa eläkkeesi.
Menestyminen tänään on monesti tulevien polvien leivän syöntiä. Jotenkin minusta näyttää siltä,että olet tehnyt asiastasi uskonnon. Mitenkään en taivu ajatukseen osastani elätinä.Neljätoistavuotiaasta tähän päivään asti olen rakentanut,tehnyt juustoa ja kuorinut propseja. Olen vääntänyt yhtä maailman vaikeimmista teollisista prosesseista.Työtä jota nyt teen,olen tehnyt yli kolmekymmentä vuotta. Olen ammattikuntani vanhin ja meitä on maailmassa vajaa sata.
En voi ymmärtää yleistämistäsi elättämisestä. Saattaa olla myös niin,että firmasi työntekijöiden ajattelu poikkeaa sinun ajattelustasi.Sinulle saattaisi tehdä hyvää keskustella heidän kanssaan.
Ylimalkaan on niin,elämänkokemukseni kautta uskon ymmärtäväni yrittäjän vastukset. Kirjoittamasi perusteella en usko sinun olevan yrittäjä. Suutari saa sanoa itseään yrittäjäksi suutarin sijasta.Kun edellä puhun yrittäjästä,en puhu nappikaupasta taikka välistävetäjistä.
Kaksi kolmannesta suomalaisista työntekijöistä on töissä pienissä tai keskisuurissa yrityksissä. Suomalaisella työntekijällä menee huonosti,jos hänen työnantajallaan menee huonosti. Miten vitulla se ei sovi teidän porvareitten päähän?Olen maailman tunnollisimpia työntekijöitä. En siksi,että minulta vaadittaisiin sitä, en siksi että tahtoisin näyttää, en edes palkan takia. Enkä etenkään siksi,että olen kommunisti. Oli aika jolloin piti tehdä työ muita paremmin säilyttääkseen työnsä. Maailmaa on eletty palli kummassakin lahkeessa. Minun työnantajani arvostaa sopijapuolta,joka täyttää sovitun velvoitteet. Omilta tässä saadaan enempi korville. Työnantajan kannalta on yks hailee,onko sopijapuoli porvari,sosialidemokraatti taikka kommunisti. Minun työnantajani sopijaosapuoli on kommunisti ja meillä ei hötkyillä.Se on enempi minun ansiotani kuin työnantajan.
Me emme puhu aina rahasta. Kosteissa tiloissa viihtyy jalkasieni. Järjetimme asian niin,että meillä on puhtaitten vaatteitten puoli,siitä mennään pesutilojen läpi työvaatepuolelle.Sandaalit maksoivat työnantajalle yhden päivän poissaolon verran.
Töistä palataan päinvastaisessa järjestyksessä. Paskavehkeet pois,suihkuun,saunaan,kuivataan ja kuivataan tukka. On mukavampaa mennä pakkaseen kuivalla tukalla.
Sauna ei maksa työnantajalle mitään,se on sovittu työaikaa soveltamalla. Kolme kiuasta vuodessa menee samaan piikkiin. Työnantajalle ei koidu pitkän ajan kustannuksia,kaikilla on mukavampi olla. Ja sitten meillä on Pappamannisen kaltaisia työnantajia,joiden mielestä asiat sujuvat parhaiten niin,että Pappamanniset komentavat.
Pienyrittäminen tutotannonkeinona on jälkeenjäänyttä elämää. Sitä tehdään kehitysmaissa. Aasiassa ja Afrikassa voi tienata elantonsa myymällä kadulla papusoppaa. Suomessakin voi tienata elantonsa samalla tavalla tai pitämällä olutbaaria. Yrittämisen periaate ei siitä muutu,sillä elää. Pienyrittäjä on tollikka ajatellessaan olevansa samalla puolella kansainvälisen suuryrityksen kanssa. Hän ei ymmärrä sijaansa ja paikkaansa,hän ei ymmärrä olevansa asemaltaan ja tuloiltaan enempi työväenluokkaa. Huvittavinta on,että yrittäjä luokittelee itsensä ikäänkuin työntekijän yläpuolelle. Yrittäjiä ovat monesti ne,jotka eivät saa päivällä unta,heistä ei ole vuorotyöhön.Heidän "vatsansa ei kestä", he inhoavat kellokorttia ja parempi on olla itsensä herra. Asia on valinnan kysymys,vittuako sitä sitten joikumaan jos on itse kerta niin valinnut.
Tuotakin typerämpää on yrittäjien kuvitelma tavoitteesta. Joka helvetin lihakauppias kuvittelee nousseensa arvoasteikossa. Yrittäjyys sinänsä antaa heille olla luvan mulkku,se näkyy sinunkin kirjoituksessasi päällimmäisenä.
Menen aamulla työhöni. Panen vehkeet laulamaan.Teen minuutissa työnantajalle 150 euroa.Kyse ei enää ole siitä,mitä minulle maksetaan.Olen sivuseikka sinänsä palkkoineni,saunoineni,etusuikseni. Joka minuutti prosessiaikaa tuo työnantajalle rahaa.Käyntiaste määrää vuoden tuloksen. Kommunistina taikka muutenkaan minulla ei ole mitään sitä vastaan,että vehkeet laulaa.Olen ammattimies ja ylpeä siitä.
Saattaa Pappa olla niin,ettemme pääsisi työpaikalla yhteisymmärrykseen. Saattaa olla niin,etten oikein ymmärrä nappikauppaa. Saattaa niinkin olla,ettet ottaisi minua töihin. Saattaa olla,että sinun firmassasi ihmiset tekevät pelkästään töitä. - PappaManninen
Jörö kirjoitti:
Olen lukenut monia viestejäsi.Niitä sen enempi arvostelematta taikka puuttumatta maailmankuvaasi sinänsä, tahdon sanoa yhden asian. Maailma toimii yhteistyöllä.
Jos olet ihan oikeasti yrittäjä,en tahtoisi olla työntekijäsi.
Työn käsite menestyvissä yrityksissä on laajempi kuin nosta,kanna,aseta.
Jos firmasi viikkaa lautasliinoja taikka vaippoja kuntien terveyskeskuksiin,ymmärrän suhtatumistapasi.Mitä useammin kädet käyvät tunnissa,sen isompi on voittosi senteissä.
Pulma on siinä ettemme elä toistemme paitoja pesemällä. Yhteen kortteliin ei sovi kahta pitzeriaa taikka videovuokraamoa. Yrittäjän elossa sinnitteleminen ei voi perustua tytölle maksettuun huonoon palkkaan. Yrittäjä kuolee kilpailuun toisen yrittäjän kanssa.
Alihankkijoita kuristavat suuret firmat kertovat työntekijöiden olevan yrityksen suurin voimavara.
Tuohon en ole uskonut koskaan. Olen tehnyt elämänikäisen työni alihankkijoita käyttävässä suurfirmassa.Olen nähnyt osastopäällikkötason miehien kusettavan alihankkijaa,siis itseään moninverroin pätevämpää.
Olen kokenut kusetuksen itsekin. Firman kirjanpidossa,sen mukaan maksetaan mm. verot, minä olen kulu siinä missä raaka-aine,koneitten kuluminen ja rakennukset. Myös alihankkija kirjataan tileihin kuluna. Minua ja sinua kivestävä osastopäällikkö ei ole firmalle talouslaskennassa kulu. Hän on investointi ja hänen palkkansa maksetaan toiselta momentilta. Se on veroteknisesti edullista.
Sinä sanot elättäväsi minut. Se on vahvasti sanottu ja totuudesta kaukana.Meidän ei tarvitse puhua Marxista,porvarillistenkaan talousteoreetikkojen mukaan talous ei toimi kuvaamallasi tavalla.
Silloin kun suurfirma maksaa minun palkkani samalta momentilta pääjohtajan palkan kanssa,uskon että työntekijä on yrityksen vahvin voimavara. En tiedä miten saat firmassasi asiat pysymään käsissä? Ajattelenkin,että tunnet yritysmaailmaa nappikaupan verran. Puheesi ei ole yritysjohtajan puhetta,se on nappikauppiaan puhetta.
Meissä ihmisissä piilee lahjakkuuksia. Työnantaja joka ostaa pelkän lihasvoiman on typerä. Sama työ mikä tehdään komentosuhteitten kautta,hiearkialla ja käskyttämällä voidaan tehdä niinkin,että työpaikan ilmapiiri on hyvä. Palkkaat nuoren naisen,silmäilet että onko perheenlisäystä tulossa.Lasket siinä sen hetken etusi,et laske sitä,että se mahassa potkiva maksaa eläkkeesi.
Menestyminen tänään on monesti tulevien polvien leivän syöntiä. Jotenkin minusta näyttää siltä,että olet tehnyt asiastasi uskonnon. Mitenkään en taivu ajatukseen osastani elätinä.Neljätoistavuotiaasta tähän päivään asti olen rakentanut,tehnyt juustoa ja kuorinut propseja. Olen vääntänyt yhtä maailman vaikeimmista teollisista prosesseista.Työtä jota nyt teen,olen tehnyt yli kolmekymmentä vuotta. Olen ammattikuntani vanhin ja meitä on maailmassa vajaa sata.
En voi ymmärtää yleistämistäsi elättämisestä. Saattaa olla myös niin,että firmasi työntekijöiden ajattelu poikkeaa sinun ajattelustasi.Sinulle saattaisi tehdä hyvää keskustella heidän kanssaan.
Ylimalkaan on niin,elämänkokemukseni kautta uskon ymmärtäväni yrittäjän vastukset. Kirjoittamasi perusteella en usko sinun olevan yrittäjä. Suutari saa sanoa itseään yrittäjäksi suutarin sijasta.Kun edellä puhun yrittäjästä,en puhu nappikaupasta taikka välistävetäjistä.
Kaksi kolmannesta suomalaisista työntekijöistä on töissä pienissä tai keskisuurissa yrityksissä. Suomalaisella työntekijällä menee huonosti,jos hänen työnantajallaan menee huonosti. Miten vitulla se ei sovi teidän porvareitten päähän?Olen maailman tunnollisimpia työntekijöitä. En siksi,että minulta vaadittaisiin sitä, en siksi että tahtoisin näyttää, en edes palkan takia. Enkä etenkään siksi,että olen kommunisti. Oli aika jolloin piti tehdä työ muita paremmin säilyttääkseen työnsä. Maailmaa on eletty palli kummassakin lahkeessa. Minun työnantajani arvostaa sopijapuolta,joka täyttää sovitun velvoitteet. Omilta tässä saadaan enempi korville. Työnantajan kannalta on yks hailee,onko sopijapuoli porvari,sosialidemokraatti taikka kommunisti. Minun työnantajani sopijaosapuoli on kommunisti ja meillä ei hötkyillä.Se on enempi minun ansiotani kuin työnantajan.
Me emme puhu aina rahasta. Kosteissa tiloissa viihtyy jalkasieni. Järjetimme asian niin,että meillä on puhtaitten vaatteitten puoli,siitä mennään pesutilojen läpi työvaatepuolelle.Sandaalit maksoivat työnantajalle yhden päivän poissaolon verran.
Töistä palataan päinvastaisessa järjestyksessä. Paskavehkeet pois,suihkuun,saunaan,kuivataan ja kuivataan tukka. On mukavampaa mennä pakkaseen kuivalla tukalla.
Sauna ei maksa työnantajalle mitään,se on sovittu työaikaa soveltamalla. Kolme kiuasta vuodessa menee samaan piikkiin. Työnantajalle ei koidu pitkän ajan kustannuksia,kaikilla on mukavampi olla. Ja sitten meillä on Pappamannisen kaltaisia työnantajia,joiden mielestä asiat sujuvat parhaiten niin,että Pappamanniset komentavat.
Pienyrittäminen tutotannonkeinona on jälkeenjäänyttä elämää. Sitä tehdään kehitysmaissa. Aasiassa ja Afrikassa voi tienata elantonsa myymällä kadulla papusoppaa. Suomessakin voi tienata elantonsa samalla tavalla tai pitämällä olutbaaria. Yrittämisen periaate ei siitä muutu,sillä elää. Pienyrittäjä on tollikka ajatellessaan olevansa samalla puolella kansainvälisen suuryrityksen kanssa. Hän ei ymmärrä sijaansa ja paikkaansa,hän ei ymmärrä olevansa asemaltaan ja tuloiltaan enempi työväenluokkaa. Huvittavinta on,että yrittäjä luokittelee itsensä ikäänkuin työntekijän yläpuolelle. Yrittäjiä ovat monesti ne,jotka eivät saa päivällä unta,heistä ei ole vuorotyöhön.Heidän "vatsansa ei kestä", he inhoavat kellokorttia ja parempi on olla itsensä herra. Asia on valinnan kysymys,vittuako sitä sitten joikumaan jos on itse kerta niin valinnut.
Tuotakin typerämpää on yrittäjien kuvitelma tavoitteesta. Joka helvetin lihakauppias kuvittelee nousseensa arvoasteikossa. Yrittäjyys sinänsä antaa heille olla luvan mulkku,se näkyy sinunkin kirjoituksessasi päällimmäisenä.
Menen aamulla työhöni. Panen vehkeet laulamaan.Teen minuutissa työnantajalle 150 euroa.Kyse ei enää ole siitä,mitä minulle maksetaan.Olen sivuseikka sinänsä palkkoineni,saunoineni,etusuikseni. Joka minuutti prosessiaikaa tuo työnantajalle rahaa.Käyntiaste määrää vuoden tuloksen. Kommunistina taikka muutenkaan minulla ei ole mitään sitä vastaan,että vehkeet laulaa.Olen ammattimies ja ylpeä siitä.
Saattaa Pappa olla niin,ettemme pääsisi työpaikalla yhteisymmärrykseen. Saattaa olla niin,etten oikein ymmärrä nappikauppaa. Saattaa niinkin olla,ettet ottaisi minua töihin. Saattaa olla,että sinun firmassasi ihmiset tekevät pelkästään töitä.nauttii töissä olosta ja työilmapiiristä.
He kaikki halveksuvat kommunismia. Se on sairaus.
Sitä ei tarvita. Yritykseni ei ole nappikauppa.
Se ettet ole meillä töissä ei aiheuta minulle yöunien menetystä. Perseesi soveltuu paperimiehen
ammattiin ja paperiajatteluun. Jätä yritysmaailman kommervenkit suosiolla vähän isommille pojille.
Jos vielä kertoisit, että miten köyhien asiat paranivat neukkulassa kommunistien otettua vallan. Kiitos.
Ja parannukseksi ei sivistysvaltioissa katsota summittaisia kansalaisten teloituksia, vankeustuomioita eikä pakkotyötä. Parannuksiin ei myöskään lasketa kokonaisien kylien ja kansakuntien pakkosiirtoja. Ja Ukrainaahan me emme ole unohtaneet.
Joten kerrahan vielä. että miten tavallinen kansalainen havaitsi parannukset eläessään kommunistien ikeen alla.
/Kalle, joka antaa kommunistien tekojen puhua heidän aatteensa puolesta - kuten nyt pakkotyöleirit ja summittaiset kuolemantuomiot neukkulassa - ja paskat välittää kommunistien yhteiskuntateorioista, teot puhukoot
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞471242Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S651008- 36914
- 109859
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125836- 38733
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77652- 51626
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66611- 42609
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.31596Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2562Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27543- 49518
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev120511- 94496
- 60474
- 43462
- 45446
- 35417