kaksoset lasten isän puolelta?

...

voiko kaksoset periytyä lasten isän puolelta? omassa suvussa ei ole, mutta miehen isän siskot on kaksoset. kaksoset meille tuli kuitenkin vaikka neuvolassakin väitettiin ettei voi periytyä kuin äidin puolelta...

7

7843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emeraldia

      Jos kaksosenne eivät ole identtiset, eli ovat saaneet alkunsa kahdesta munasolusta, se johtuu sinusta. Sinulla on samassa kierrossa irronnut kaksi munasolua yhtäaikaa, ja se kai voi olla suvussa periytyvä ominaisuus tai sitten vain sattuma. Jos lapset ovat identtiset, sekin voi olla sattuma, mutta ilmeisesti myös miehen geenit voivat vaikuttaa identtisten kaksosten todennäköisyyteen.

    • pari viikkoa sitten

      Kun hiljattain TV:stä tuli ohjelma ihmislapsen kehityksestä, niin siinä sanottiin,
      että kaksoset periytyvät nimenomaan ÄIDIN puolelta.

      Miehelläni on pikkuvelejt kaksosia,
      eikä minun puoleltani kaksosia ole lähisuvussa;
      vaarini äidillä oli kahdet kaksoset.

      Kyllä sattumallakin on jotain
      tekemistä kaksosten kohdalla.

      • kaksosten äiti ja kaksostut...

        Tästä aiheesta on lukuisia keskusteluja tuolla aiemmin, mutta vielä kerran; nimenomaan identtisten kaksosten periytyvyys tulee isän puolelta SILLOIN KUN kysessä ei ole puhdas luonnonoikku (usein siis näin). Siittiön mukana tulee hedelmöittyneeseen munasoluun se "tieto", joka sen jakaa sitten vielä kahdeksi, tästä ei ole tarkkaa mekanismia saatu selville, mutta tutkimukset osoittavat tämän periytyvyyden olevan ilmeistä. Ei-identtinen kaksosuus on nykyjään usein hedelmöityshoitojen tulos (noin puolet näistä ei-identtisistä kaksosista), loput aiheutuvat joko sattumasta tai äidin puolelta tulevasta ominaisuudesta saada kaksoset (siis että kaksi tai useampi munasolu irtoaa samassa kierrossa ja elimistö "hyväksyy" kaksosraskauden). Tämä on ihmislajille ei-tyypillinen raskausmuoto ja usein luonto yrittää päästä toisesta sikiöstä eroon ja monesti pääseekin.
        Minun appeni on identtinen kaksospuolikas, miehelläni on serkut, jotka ovat identtisiä kaksosia, lisäksi yhdellä mieheni serkulla on identtiset kaksoset. Ominaisuus kulkee selkeästi heidän suvussaan, emmekä siinä mielessä juuri hämmästyneet, kun saimme itsekin identtiset kaksospojat ;)


      • oikkujen oikku

        identtiset kaksoset ovat aina sattumaa, identtisyys ei periydy, siinähän munasolu jakautuu kahtia

        ei-identtisyys saattaa sitten periytyä, nimenomaan kuitenkin äidin puolelta. Isän puolelta ei ole osoitettu olevan periytyvyyden kannalta mitään tekemistä missään tutkimuksessa.

        ekan kerran näin jonkun kirjoittavan että isän puolelta voisi periytyä tällä palstalla ja oli heti pakko oikaista. Olin hieman ymmälläni, mistähän moinen tieto oli peräisin??


    • Basilika2

      Mietipäs tätä. Ominaisuus periytyy silloin äidin puolelta, jos suvussa on taipumusta siihen, että naisella irtoaa kaksi tai useampia munasoluja yhtäaikaa jotka hedelmöittyvät (epäidenttiset kaksoset). Mieheltä yleensäkin lähteet liikkeelle useampia siittiöitä kerralla... eli tämä ei ole mikään "periytyvä" "ominaisuus".

    • ...

      siis meillä on epäidenttiset kaksoset. tyttö ja poika. omassa suvussani ei ole ainuitakaan kaksosia, ei edes vaikka kuin kauas katsoo... kai tämä meidän tapaus on sitten ollut vain sattumaa... :)

    • Anonyymi

      Pojan perheeseen on tulossa identtiset kaksospojat.Koko suku odottaa jännityksellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      305
      2394
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1800
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      62
      1563
    4. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      220
      1400
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      90
      1352
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1175
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1023
    8. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1000
    9. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      993
    10. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      167
      948
    Aihe