Olisi periaatteessa kiinnostava homma tiedossa, mutten oikein tiedä viihtyisinkö Mikkelissä. Mikä on seudun somalitilanne nykyään?
Mikkelissä paljon somaleja?
16
1826
Vastaukset
- !!!!!
Älä missääm tapauksessa tule tänne!!!!!!!!! PYSY POISSA!
- En asu siellä
On paljon, myös sudanilaisia isoja perheitä.
Muitakin "mustia" on. - _______
taida olla enää juuri yhtään somalia.
- mikkelin nainen
ihmettelen kovasti, miten mukava työ ja sen perässä mahdollisesti muuttaminen liittyvät somaleihin?
Vai pitäisikö meidän mikkeliläisten olla iloisia, ette sinä, tuollaisen asenteen omaavana, asu ainakaan vielä Mikkelissä? - somali
mikkelin nainen kirjoitti:
ihmettelen kovasti, miten mukava työ ja sen perässä mahdollisesti muuttaminen liittyvät somaleihin?
Vai pitäisikö meidän mikkeliläisten olla iloisia, ette sinä, tuollaisen asenteen omaavana, asu ainakaan vielä Mikkelissä?seuraa. Siitä on kyse.
- johan oli!
somali kirjoitti:
seuraa. Siitä on kyse.
Keskustelun aloittaja on laatinut kysymyksensä juuri niin, ettei siitä voi saada kuin rasistisen mielikuvan, että joku haluaisi Mikkeliin, mutta ei tahdo samaan kaupunkiin somaleiden kanssa.
Ehkä kannataisi hieman tarkentaa teksitä, ennen kuin lähettää luettavaksi.
Tule sinä somali vaan Mikkeliin, mutta elä ja ole kuin me suomalset, omaa itseäsi kuitenkaan hukkaamatta.
Maassa maan tavalla, tai sieltä pois. - muita on!
Sudanilaisia ja muita kansalaisuuksia senkin edestä.. Ei millään pahalla, ei noista ainakaan minulle ole haittaa koitunu. Mitänyt kaupoissa huutavat puhuessaan ja sellaista.
- sekoittaa sudanilaisiin
muita on! kirjoitti:
Sudanilaisia ja muita kansalaisuuksia senkin edestä.. Ei millään pahalla, ei noista ainakaan minulle ole haittaa koitunu. Mitänyt kaupoissa huutavat puhuessaan ja sellaista.
Mikkeliin tuli pari vuotta sitten jonkin verran sudanilaisia. Ovat Darfurin alueelta ja aika kovia kokeneita. Kristittyinä ovat olleet maan islamistien sortamia ja sotatilahan siellä on. Tunnen heitä muutaman ja ihan mukavia ihmisiä ovat. Taitavat vain kokea sen loukkauksena, jos heidät sotketaan somaleihin....
- __________
sekoittaa sudanilaisiin kirjoitti:
Mikkeliin tuli pari vuotta sitten jonkin verran sudanilaisia. Ovat Darfurin alueelta ja aika kovia kokeneita. Kristittyinä ovat olleet maan islamistien sortamia ja sotatilahan siellä on. Tunnen heitä muutaman ja ihan mukavia ihmisiä ovat. Taitavat vain kokea sen loukkauksena, jos heidät sotketaan somaleihin....
sudanilaiset ole Etelä-Sudanista?
- Lounais-Sudanista
__________ kirjoitti:
sudanilaiset ole Etelä-Sudanista?
Mikkelin sudanilaiset ovat maan lounaisosista eli sieltä Darfurin alueelta. Kutsuvatkin itseään "afrikkalaisiksi" erona maan pohjoisosissa oleviin ja hirmuvaltaa pitäviin "arabeihin". Lisäksi ovat kristittyjä, ymmärtääkseni anglikaaneja.
- neuvojenantaja
...maallemuuttaja, niin muuta sitten sinne maalle.
Mikkeli on kaupunki.- Olipas neuvo...
...paremmista (neuvoista) varmaan kuitenkin olisi tarve!
- mistään muista ulkomaalaisista
Olipas neuvo... kirjoitti:
...paremmista (neuvoista) varmaan kuitenkin olisi tarve!
kuin
VENÄLÄISISTÄ!!!
Eikä niistäkään kaikista, mutta mutta tämä yksi...
ei tee työtä,
varastaa, varastaaa, varastaa ja vielä kaiken varalta varastaa.
Haukkuu meitä suomalaisia tyhmiksi, arvatkaas miksi, no siksi kun me suostutaan tekemään työtä jotta hänen olisi hyvä elää sosiaalitätien hoivassa.
Nauraa avoimesti päin kaasvoja.
Ja tyhmiä suomen lait onkin!
- ........
Joskus pari vuotta sitten oli Länsi-Savossa tilastot ja taisi peräti yksi somali asua Mikkelissä ei heitä Mikkelissä juurikaan ole.
Sudanilaisia Mikkelissä on ollut vuoden 2005 lopussa 60 ja ehkä nyt on vähän enemmän, joku 70. Muita afrikkalaisia myös vähän, ihan muutamia kymmeniä. Ulkomaalaisia opiskelijoita on joitakin, ei paljoa heitäkään (ainakaan sellaisia jotka ulkonäöltään erottuu suomalaisista). Mikkelissä on kaiken kaikkiaan noin 500 ulkomaalaista, joista noin 100 afrikkalaisia, ja turkkilaisia ym. Lähi-idän ihmisiä varmaan alle 100 ja suurin osa noista ulkomaalaisista on virolaisia tai venäläisiä.
Mikkelissä ei todellakaan törmää tummaihoisiin kuin ehkä kerran viikossa tai parissa näkee yhden jos silloinkaan. - VST
Jos sulla on tiedossa kiinnostava homma vaikka Mikkelissä, mitä väliä somaleista? Mikkelissä asuessani oli kyllä hieman haittaa romaaneista.
- Anonyymi
nosto
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998