Hyundai vai Honda?

Kumpaa puolueeton ja sitoutumaton raati suosittelee, uutta Honda Accordia vai Huyndai Sonataa?
133144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

mulla oli sama valinta ja honda acco jäi meille asumaan.

Äänestä
  • käymään koeajolla ja mietimään hintaa,molempi parempi.

    Äänestä

Suosittelen Hyundai Sonataa,koska se on erittäin
hyvin pärjännyt testeissä ja on luotettava auto.
Luulen että Sonatasta saat katseen kääntäjän,
helpommin kuin Accordista.
Itsellä on hieman vanhemmalla korimallilla oleva
Sonata ja täytyy sanoa että tyytyväinen olen.

Äänestä

Accord on tietääkseni numeroa pienempi auto kuin Sonata. Tilojensa puolesta Accord ei ollut edes harkinnassa. Vaihtoehtoina olivat V70, 530 ja A6.
Kuten 3 vuotta sitten, edellisen autonvaihdon yhteydessä.
Ajoin Jagge mallin V6 2.7:llä 118 000 km 3:ssa vuodessa ja auto oli vähävikaisin auto minulla pian 40 vuoteen.
Pihiyksissäni valitsin Sonata v6 3.3:n koska hintaero noihin vastaavan kokoisiin muihin on niin suuri eivätkä ne kokemuksen mukaan anna mitään muuta enempää kuin pönkittävät heikkoa itsetuntoa jota en enää pian 60-kymppisenä ja 35 auton jälkeen tarvitse.
En epäilisi Sonatan luotettavuutta. Jälleenmyntihinta voi olla ongelma kun merkki on vielä kohtuullisen vähälukuinen Suomessa. Toisaalta hankintahinta on vastaavasti alhaisempi ja absoluuttinen hinnanalennus kolmessa vuodessa voi olla sama jolloin mitään tappiota ei ole syntynyt. Päinvastoin mahdollisesti pinemmät korkokulut sidotun pääoman ollessa pienempi.

Äänestä
  • koska uusi Hyundai on niiden omille merkeille selvä *UHKA*

    Äänestä

  • ainakin hintojen osalta. Varsinkin bmw 530 ja "skoda" A6 ovat aika paljon kalliimpia sonataan verrattuna. Eiköhän tuo accord ole vähintään samaa kokoluokkaa solnatan kanssa.

    Äänestä

  • vaihtoehdot sulla kirjoitti:

    ainakin hintojen osalta. Varsinkin bmw 530 ja "skoda" A6 ovat aika paljon kalliimpia sonataan verrattuna. Eiköhän tuo accord ole vähintään samaa kokoluokkaa solnatan kanssa.

    Nimenomaan kokoluokasta puhun. Leasingautossa hinta haittaa vähemmän eli verotusarvo on se oleellinen kriteeri, jonka merkitys kuitenkin vaikutti valintaani.
    Pointti onkin juuri siinä että kokoluokassaan ja ennenkaikkea moottorin koko huomioiden, SONATA on edullinen.
    ACCORD on matalampi eli isolle miehelle pääntilaa vähän sekä akseliväli on 50 mm pienempi joka näkyy sisätiloissa takajalkatilan määrässä. Moottoria ei myöskään voi verrata. Siksi ACCORD ei ollut vaihtoehto. Myös V70 on matalampi ja aiheuttaa päänsärkyä matalan ovenkarmin vuoksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sisso kirjoitti:

Kumpaa puolueeton ja sitoutumaton raati suosittelee, uutta Honda Accordia vai Huyndai Sonataa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu