Lactobacillus rhamnosus GG

Millä eri tuotenimillä tuota kuulua, otsikossa mainittua maitohappobakteeria on saatavissa, kun apteekissa pyörittelivät purkkeja ja olivat huuli pyöreinä?
54757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Valion Gefilus-tuotteissa ja sitä saa myös apteekista Gefilus-nimisenä kapselina kahtena kokona 50 ja 100 kappaleen pakkkauksissa.

Älä Herran nimessa usko tuota palopuhetta tuossa edellä. Hyviä tuotteita saa halvalla esim. Probiootti ja Lacto seven joista ainakin toisessa on myös Gefilus-kantaa. Molemmissa samoja baktereeja kuin mainoskirjoitukessa, mutta yli puolet halvemmalla. Idoform ja Lactoseven ovat puskuroituja ja säilyvät paremmin suolistoon saakka mahalaukun hapoilta.

Gefilus-tuotteita kannattanee ostaa kaupasta. Verrattuna Actimel-tuotteisiin, joissa lienee myös jotain mhb, Gefilus-tuoteiden sisältämä Lactobacillus rhamnosus GG on kuitenkin maailman eniten testattu maitohappobakteeri ja monessa vaivassa hyväksi todettu.

Äänestä
  • Nyt poika neuvoit isääsi naimaan!
    Tämän saat puolestani tulkita mainokseksi jos haluat. Jos tajuat jotain näistä bakteereista niin paappa verraten näitä kahta tuotetta ja opiskele edes perus'asioita bakteerimaailmasta ennenkuin auot päätäsi! Se että Lactobacillus rhamnosus GG 5x10potensiin9/(Gefilus)kapseli bakteeria on tutkittu paljon, kertoo VAIN SEN ETTÄ SITÄ ON TUTKITTU PALJON, eikä todellakaan kerro että se olisi jollain tavoin paras!

    ...
    Asidophilus Plus (Kauppanimi) (+++)

    Eräs harvoista markkinoilla olevista tuotteista, joilla on todellista vaikutusta homeiden vaurioittaman immuunijärjestelmän suhteen.
    Tämä tuote on osoittautunut parhaaksi vatsalle. Kun aloitat maitohappobakteerin syönnin, mahasi kurnuaa vielä useamman päivän....... viikon,
    jonka jälkeen tulee huima muutos parempaan päin. Jotta immuunivastustuskyky palautuisi mahdollisimman paljon, niin syö näitä mhb kapseleita vähintään 3kk, tai jatkuvasti, niin vaikutus on pysyvä!!!
    Lääkärisi voi suositella sinulle Lactobasillus GG maitohappobakteeria, joka
    joillekin ainoastaan lisää ongelmia!
    Tuotenimi: Asidophilus Plus
    -60`avattavan jauhekapselin purkki,
    -Annostus 1kaps/vrk(pv),
    -Hinta noin 35`euroa/prk (=noin 0,58euroa/vrk),
    -"Vatsan tehopuhdistus" 4kaps/vrk(pv)/1x2kk.n välein,
    -Yli 5miljardia aktiivista bakteeria/kapseli.
    Maitohappobakteeritiiviste (45%-sisältää 10`potenssiin`9 - 10`potenssiin`10.
    CFU 5-eri bakteeria tasajakoisesti:

    1.Lactobacillus asidophilus.
    2.Lactobacillus bulgaricus.
    3.Lactobacillus paracasei,
    4.-
    5.-
    6.-
    7.1.Bifidobacterium animalis,
    7.2.-
    7.3.-
    8.-
    9.Streptococcus thermophilus.
    10.-
    11.-

    Aines`osat:
    Perunatärkkelys 26%,
    Liivate 21%,
    Dekstroosi 6%,
    Stabilointiaine: Magnesiumstearaatti,
    Väri: Titaanioksidi.
    Acidophilus Plus sisältää erittäin pienen määrän kuorittua maitojauhetta.
    Muuta:
    Pienille lapsille: Avaa kapseli ja sekoita jauhe veteen.
    ...

    Gefilus Plus (Kauppanimi) (---).
    Avattava kapseli.
    Ei sisällä:
    -Maitoproteiinia.
    -Laktoosia.
    -Gluteiinia.

    1.-
    2.-
    3.-
    4.-
    5.-
    6.Lactobacillus rhamnosus GG 5x10potensiin9/ kapseli
    7.-
    8.-
    9.-
    10.-
    11.-

    Maitoproteiiniton

    Prebiootti:?

    Äänestä

Hienoa, nyt on minulla valinnan varaa ja osaan ostaa oikeita. Minulla ei ole homeongelmaa, vaan altituminen kemikaaleille ja sen myötä puhjennut astma. Myös silmäoireita on.

Jos on tämän hoitamiseksi hyviä vinkkejä, haluaisin kuulla.

Äänestä
  • Moi!

    Luin näitä teidän viestejeä ja ne ovat todella paljon tietoja sisältäviä, kiitos siitä:). Minulla todettiin sairaus noin 4 vuotta sitten(ulceros kolit),(olen nyt 24v) hmm en oikein tiedä nimikettä suomeksi mutta se on joku paksusuolen tulehdus. Tilanne on se että elämäni on ollut täys he*vetti sen jälkeen ja on ollut tosi raskasta elää. Lääkärit on laittanut minua kortisooni kuuriista toiseen ja olen ollut maksimissa kuukduden ilman sitä neljässä vuodessa. Ja minulla on myös muita lääkkeitä joka syön päivittäin mutta mikään ei tunnu auttavan:(. Olen aktiivinen urheilija ja olen pelannut jalkapalloa suomessa huipputasolla ennenkuin minulle todettiin tämä sairuas, nyt urheilu ja elämä tuntuu todella raskaalta vaikka yritän elää päivä kerralla niin henkisesti sekä fyysisesti on todella vaikeeta olla. Etin nyt vaihtoehtoisia lääkkeitä mitä saattaisi paranataa mun elämän laatua. Olisiko kenelläkään mitään neuvoja mitä voisin yrittää kun noitten lääkäreitten pillerit ei tunnu auttavan?Kiitos jo etukätteen / J

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyhjin käsin pois kirjoitti:

Millä eri tuotenimillä tuota kuulua, otsikossa mainittua maitohappobakteeria on saatavissa, kun apteekissa pyörittelivät purkkeja ja olivat huuli pyöreinä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu