Keskustapuolue kaappasi vallan Karjala-liitossa ja ajoi vasten jäsenten tahtoa kannan, ettei Karjalan palautus kuulu enää liiton tavoitteisiin. Siksi vetoan kaikkiin Karjalan pakolaisiin ja heidän jälkeläisiin etteivät äänestä kepua seuraavissa vaaleissa.Ottakaa selvää ketkä toimivat ja uskaltavat toimia tämän asian puolesta , että karjalaisilla olisi oikeus palata kotiseuduilleen.
Karjalan
Takaisin palautus
6247
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
"..että karjalaisilla olisi oikeus palata kotiseuduilleen."
Näin se vaan on. Evakko on sama kuin pakolainen , maan sisäinen pakolainen kun eivät siperiaan halunneet lähteä ja olivat suomalaisia.Kansainvälisten sopimusten mukaan pakolaisilla on oikeus palata kotiseudulleen.
palata kotiseudulleen. Jäätteenmäki palaisi takaisin Lapualle!
Ajattelin vain, että onko sinulla osoittaa kuinkakin monta karjalaista, jotka sinne ovat takaisin menossa yhtä kiivaasti kuin sinä olet sitä sitä Karjalaa palauttamassa?
sitä katkeruutta mitä ne karjalaiset kokeneet. Ajetaan kotoa pois noin vain, vieraisiin oloihin haukuttavaksi. Ajatelkaa nyt jos tämä tulisi kohdallenne.
Onneksi niitä karjalaisia jotka vielä muistavat entisen kotiseutunsa, on enää vähän. Annetaan heidän toivoa vielä kotiseutunsa palauttamisesta. Ovathan he siellä päässeet käymään, mutta ei se ole enää sama kotiseutu toisten pilaama.
Jos karjalan palautus joskus vielä tapahtuisi, sillä olisi toiset motiivit kuin kotiseuturakkaus.
Muistoissa, muistoissa, ihana on elää, jälkeenpäin kaikki näyttää niin kauniilta...sanotaan laulussakin.
haluaako hän teidät venäläisiksi. Jos haluaa, niin siitä vaan ja hyrrä perään.