Varoituksen sananen

fish KING

Meillä sairastaa tuossa isossa akvassa kongot nyt ihonsamennus tautia... lämmitin oli säätynyt pari astetta annetun arvon ylä puolelle, kolme astetta kongojen vaatimuksen optimin yläpuolelle 27.

Koitan nyt saada kaloja terveeksi alentamalla lämpötilaa kun mulla ei oo mitään lääkkeitäkään, kun just tästä rinsessan kans juteltiin... tosin, veden vaihdostakin oli vierähtänyt yli kaksi viikkoakin... silti nitraatti oli arvossa 25-30mg/l ja nitriitti hieman nousussa... no melkein nolla toleranssissa.

Tuo lämpötilan nousu ei näköjään noille kongoille ole hyväksi.

Tässä yksi esimerkki miksi akvaariota pitää tarkkailla pävittäin ja pitää kaloilla ne olosuhde vaatimukset mitkä niille on säädetty.

Ei nää oo ihan pelkkää potaskaa mitä täällä koitetaan muita opettaa hoitamaan lemmikkejänsä akvaarioissaan oikealla tavalla.

Kaikille voi sattua haavereita. Yksi kongo kuoli jo. Tosin vanhin n. 6v. narttu mutta kuitenkin! Vanhimpiin ja heikoimpiin yksilöihin ne taudit yleensä ensiksi tarttuvatkin.

3

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka1

      Pieni pilkunviilaaja tarttui tekstiisi ;).
      Naispuoliset koirat ovat narttuja, kalat naaraita. Mieskalat taasen koiraita :).
      Mutta ihan hyvä muistutella ihmisiä akvaarion hoidosta!

      • fish KING

        Ukkoja, äijjiä, narttuja,natuja tätejä, eiköhän toi oo tullut aina selkeeksi vaikka tuskin kukaan puhuu edes koiras kaloja koiraina vaan uroksina, eiks niin.


      • fish KING
        fish KING kirjoitti:

        Ukkoja, äijjiä, narttuja,natuja tätejä, eiköhän toi oo tullut aina selkeeksi vaikka tuskin kukaan puhuu edes koiras kaloja koiraina vaan uroksina, eiks niin.

        ...toinen kala, pergeless.

        Kaari nuoliainen onkin syypää kongontetrojeni kuolemiin!

        Huomasin eräänä aamuna kun ennen valojen syttymistä akvaariossa oli melkoinen kahakka käynnissä.
        Kaarinuoliaiset aivan kiinni kongonatujen kyljissä ja akoilla paikat repsotti aivan avoimenaan, höh.

        Mitään en ole asialle tehnyt mutta tuntuu että tuo joukkomurhaaminenkin olisi laantunut, jostain syystä??

        Kuka ostaa kaarinuoliaisia? HALAVALLA!

        Toinen seikka, huonosti pestyt omppupuun oksat nostavat nitraattia jo neljässä päivässä niin korkeaksi että taidan joutua vaihtamaan vettä tästä edespäin kahdesti viikossa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6735
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6458
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      139
      5338
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4293
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4039
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      35
      2882
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2849
    Aihe