Seuraavanlaista oiretta:
Lämpö nousee tappiin muttei kuitenkaan lämmittimestä tule kuin kylmää ilmaa.
Paisuntasäiliö tulvii (ilman korkkia) yli kun auto käynnissä, kaasuttaa pinta laskee mutta tuhjäkäynnillä tulvii taas yli.
Syytää kaiken nesteen pihalle vaikka korkki suljettu?
Eli Vuotaako kansipahvi palotilaan?
Öljyjen seassa ei vesikuraa ei näy.
Vai Mikäs perkele???
Lämpö nousee tappiin muttei kuitenkaan lämmittimestä tule kuin kylmää ilmaa.
Paisuntasäiliö tulvii (ilman korkkia) yli kun auto käynnissä, kaasuttaa pinta laskee mutta tuhjäkäynnillä tulvii taas yli.
Syytää kaiken nesteen pihalle vaikka korkki suljettu?
Eli Vuotaako kansipahvi palotilaan?
Öljyjen seassa ei vesikuraa ei näy.
Vai Mikäs perkele???
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kone kuumeni ja vesihöyryä puhalsi konepellin alta. Nestettä katosi vauhdilla, mutta en tiedä mistä kohtaa.
Eivät merkkihuollossa olleet aivan varmoja syystä, mutta 3,8 litraa nestettä ja termostaatin vaihto auttoivat.
On siitä lähtien toiminut moitteetta.
Älä nyt hemmetissä sitä kuitenkaan käytä ennen kuin termari on vaihdettu ja nesteet lisätty - muuten poltat varmasti kannentiivisteen.
Ilmaa siellä on. Päästä kone tyhjäksi nesteestä, aja auto keula ylämäkeen, teippaa 1,5 litran juomapullo väärinpäin (pohja leikattu irti) paisariin kiinni TIIVIISTI. Kaada nestettä HITAASTI koneeseen. Kone käynitiin ja alavesiletkun puristelua niin perkeleesti. Kun sulla pullo paisarissa, saat nesteen pinnan korkealle ja ilma tulee pois paremmin koneestä. Lämppäri täysillä kokoajan. eikä ole sitten 5 min homma vaan puoli tuntia pitää jaksaa ilmailla.
ei bemarin ilmaamisessa mittään jippoja tarvitse. pikku homma n5min.
Älä jauha roskaa. Onko "bemaria" mielestäsi olemassa vain yksi malli? Malleja on katso erilaisia ja ne ovat erilaisia ilmata. Ainakin m50-koneet vaativat hieman aikaa varsinkin jos lämppärin kennokin pääsee tyhjäksi tai järjestelmässä on suuri ilmapussi.
Niin ja vielä, että paisarin korkki voi olla rikki eikä päästä paineita ulos. Osta myös uusi korkki ja termostaatti ennen kuin teet kyseisen ilmausoperaation.
Neuvoisin vaihtamaan vilkkaasti autoa!
Silloin aikoinaan kun autoteollisuus keksi konstin millä muovi pysyy raudassa kiinni, BMW:n inssit roikkuivat puusta toisella kädellä ja toisessa kädessä oli banaani.
Mutta ei hätää osta uusi vesipumppu, missä tämä kiinnitys vielä toimii, sinulla on jälleen tuhansia kilometrejä ilman tätä ongelmaa.
Huom! Tämä ei ole provo vaan täyttä asiaa.
Toivon että kertoisit kokemuksesi.
Kokemuksen syvä rintaääni.
Oletko tarkistanut nesteiden pakkasen kestävyyden. Saattaa olla lämppärin kenno jäässä joten nesteet ei kierrä kunnolla ja vaikka lämpömittari ois tapissa niin auto ei pukkaa lämmintä ilmaa. Saattaa olla myös ilmalukko jäähdytys järjestelmässä tai sitte pahin pelko että kansipahvi sökö. Kansipahvin testaat siten että laitat auton käyntiin ja menet haistaan pakokaasua. Jos se haisee pakkasnesteeltä niin ei ku pahvin vaihtoon. Mutta kokeiles ensin ne nesteet.
Vaihda se risa vesipumppu :)
Anna kun arvaan autona e36?
Ei ne muoviset kestä!