raskaus ja päänsärky

...

Hei!

Nyt on kaksi päivää putkeen särkenyt koko päätä ja yölläkin piti mennä ottamaan panadol. Nyt rv 14 0. Aikaisemmin minulla ei juuri päänsärkyjä ole ollut, mutta nyt ihmetyttää kun on aika kova särky ollut pari päivää.

Johtuukohan hormonaalisista muutoksista vai onko raskausaikana päänsäryt tavallisia?

Onko muita joita päänsärky kiusaa?

6

2572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kitsi24

      Mulla on kans raskauden aikana särkenyt päätä muutaman kerran tosi pahasti ja pari päivää kerrallaan. Vähän migreenityyppinen särky ilman mitään auraoireita. Lepo auttaa, mutta jyskytys alkaa samantien, kun nousee ylös ja olo on kuin puolitajuttomalla.

      Olen ottanut päänsärkyyn Panadolia, joka on levon kanssa auttanut. Viimeksi, kun kärsin päänsärystä, äitini tiedusteli, että olisiko minulla tällähetkellä normaalisti kuukautisten aika. Kalenteriani tutkittuani tulin siihen tulokseen, että se olisi paljon mahdollista. Päänsärky siis oli todennäköisesti hormonaalista. Mene ja tiedä.

    • *ninni*

      Kyllä. Päänsärky on hormonaalista ja hyvin yleistä raskauden aikana. Täytyy vaan koitaa kestää.

      Toista se on sellaisilla (esim. mulla), jotka kärsivät migreenistä. Itse olen kärsinyt migreenistä koko ikäni ja nyt raskaus aikana on ollu muutamia: särky ei muutu migreeniks panadolin avulla, mutta särky ei myöskään häviä panadolilla. Kun päänsärky alkaa, kärsin siitä sitten aina seuraavat kolme päivää. Ei kai siinä muuten mitää, mutta kun en tohi näin odotusaikana migreenilääkkeittä syödä.

      Mutta päivä kerrallaan tässäkin asiassa. :)

      • heka..

        hemoglobiibin laskusta aiheutuu myös päänsärkyä. Ja sitten kun alkaa luut pikkuhiljaa löystymään lantion seudulla, se saattaa vaikuttaa samalla lailla myös niskan seudullla, josta seurauksena päänsärkyä. Väsymyskestähän nyt tietty myös saattaa seurata päänsärkyä.


      • alkup.
        heka.. kirjoitti:

        hemoglobiibin laskusta aiheutuu myös päänsärkyä. Ja sitten kun alkaa luut pikkuhiljaa löystymään lantion seudulla, se saattaa vaikuttaa samalla lailla myös niskan seudullla, josta seurauksena päänsärkyä. Väsymyskestähän nyt tietty myös saattaa seurata päänsärkyä.

        Kiitos vastauksistanne. Vieläkin jomottaa, mutta särkylääkettä en ole ottanut. Vasta mittasin verenpaineetkin ja nekin ok kotimittarilla. 25 päivä neuvola, toivottavasti mittaavat hemoglobiinin että tietää onko särky siitä johtuvaa..


    • voi olla

      Päänsärky voi olla oire myös raskausmyrkytyksestä joten asiasta kannattaa mainita neuvolassa!! Tosin muistaakseni raskausmyrkytys on vaarallinen vasta loppuvaiheessa, mutta tästä en ole satavarma.

      Itselläni oli ekassa odotuksessani 4-5 kertaa todella pahat päänsäryt ja nyt on ollut jo 2 kertaa vaikka viikkoja vasta 16 2.
      Itselleni ei tehoa nuo särkylääkkeet mitä saisi syödä (PamolF,Panadol) joten on vaan kärsittävä.=/
      Mutta mainitse päänsäryistä neuvolassa, saat varmasti lisätietoa!=)
      Mukavaa odotusta.

    • tietoa lisää

      Odotus-lehdessä (nro 1/2006, s. 27) on artikkeli, jossa gynekologi, lääketieteen tohtori Tuija Heikkinen Turun yliopistollisen keskussairaalan naistenklinikalta kertoo, että "periaatteessa apteekin reseptittömät käsikauppalääkkeet ovat oikein käytettynä turvallisia myös odottajalle.
      - Parasetamoli yksin tai yhdistettynä kodeiiniin on edelleen odottajan ensisijainen kipu- ja kuumelääke, mutta myös asetyylisalisyylihappo sekä tulehduskipulääkkeet (ibuprofeiini, ketoprofeiini ja naprokseeni) käyvät, etenkin alku- ja keskiraskauden aikana, kunhan annosteluohjetta noudatetaan. Loppuraskaudessa parasetamoli on ehdottomasti turvallisin"

      Näitä tulehduskipulääkkeitä ei tietenkään saa nauttia pitkinä kuureina, koska verenvuotovaara kasvaa ja se saattaa olla riskinä synnytyksessä.

      Tuo oli puolisuora lainaus artikkelista. Itse siis olen joskus ottanut buranan puolikkaan päänsärkyyn, koska panadol ei minulla toimi ollenkaan. Mielummin otan toimivan särkylääkkeen, kuin syön turhaan tyhjänpäiväistä parasetamolia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      153
      4697
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      202
      4001
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2720
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2517
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2238
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      15
      1831
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      1687
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1494
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1422
    10. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      33
      1375
    Aihe