Kummassa on surkeempi liikennekulttuuri ... Helsingissä vai Tampereella. Hesassa taitaa olla enemmän tuota itsekästä ajoa ja Tampereella taas ei saa käyttää vilkkua. Kuis on teitin mielestä?
Tre vai Hesa pahempi?
6
477
Vastaukset
- Lee__
Tampereeella ei kuulemma anneta tietä, mutta tielle pusketaan väistämättä. Kuulostaa aika hullulta. Helsingissä taas annetaan tietä, mutta taidetaan sielläkin tielle puskea liiemmin väistelemättä.
Tämä on minun käsitykseni noista, mutta enpä sitten tiedä kuinka todenmukainen se on.- Muualta muuttanut
...hämäläisiä. Liikkeelle lähdetään, jos lähdetään, eikä ikinä ole kiire mihinkään. Muillakaan ei saa olla kiire, koska tamperelaisellakaan ei ole.
Taajaman nopeusrajoituksista ei oteta selvää, vaan luullaan, että kaikki on neljänkympin aluetta.
Risteykset tukitaan ja suojateiden päälle pysähdytään.
Punaisia päin ajetaan, kun ei ensin ollut kiirettä lähteä edellisistä valoista.
- dfgdfgdfgd
No helsingissä annetaan kyllä tietä ja joskus mielestäni vähän liiankin armeliaasti. Tekee nimittäin ajamisesta varsin vittumaista kun toiset tekee lukkojarrutuksia moottoritiellä, että joku pääsee liittymästä eteen. Väkimäärään nähden pääkaupunkiseutu vetää ihan Ok, mutta ei suinkaan mitenkään hyvin.
Tampereella ei ole niin paljoa lössiä eikä kaupunkikaan ole pinta-alaltaan kuin murto-osa kuin pääkaupunkiseudusta, joten liikenne vetää kutakuinkin paremmin kuin hki/ympäristössä. Oman mausteensa toki tekee ne jotka tulevat ensikertaa jostain muualta kaupunkiin, niillä on usein ongelmia kaupunkiliikenteessä, niin hki, kuin tre:kin, mutta ehkä tre:llä enemmän.
Sitten toisekseen ainakin minulla, en mä odottele, että mulle "annetaan" tietä vaan mä otan sen paikan siitä mihin olen menossa. Aika huonosti pääsee liittymään muun liikenteen joukkoon, jos vaan odottaa, että josko joku pysähtyis ja päästäis eteensä. - fffffffdddddfd
Tampesterissa huonompi.
Hitaat hämäläiset saa liikenteen ikäänkuin hidastetuksi versioksi pääkaupunkiseudun liikenteestä.
Jos tuolla ajotyylillä ajettaisi stadissa, niin ruuhkat olisi karmeat. - Rechargeable
voi vittu mikä paikka ajaa. Ihan epälooginen. No ei silti tre paljoo tosta eroo.
Tampereella vilkkun käyttöä ei tunneta eikä sitä,että jos suojatieteen eteen on pysähtynyt auto niin sen vieressä pitäisi pysähtyä ennekö jatkaa matkaa.Jalankulkijoita ei huomioida.
Helsingistä en osaa sanoa mitään kun en siellä suunnalla ole pahemmin autolla ajanut.Ainakin autokoulun opettaja väitti,että ihmiset antaisivat kohteliaasti tietä mutta mene ja tiedä.Helsingissä asuvat kommentoikoon sitä!
Nyt kun asun pienellä paikkakunnalla pohjoisessa niin voin sanoa,että täällä autoilijat ovat paljon kohteliaampia.Jos olen esim.astumassa suojatielle niin autoilijat pysähtyvät suojatien eteen.tätä en ole tampereella nähnyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201757
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy461094Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43964Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50846Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44802Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760