On maksettu sovitusti erät, nyt tuli lappu missä tiedustellaan tuloja edelliseltä vuodelta? Että voidaan niinkuin takautuvasti lisätä vakuutusmaksu summaa? En tämmöistä edes osannut kuvitella, rahastukselta haisee ja pahasti. Onko muille käynyt samoin ja mikä ihme peruste on palkkojen määrä vastuuvakuutuksen hintaan ja vielä takautuvasti? Vakuutusyhtiönä if.
Vastuuvakuutus?
Pistän poikki heti
4645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että ensin maksetaan ennakkomaksu arvioidun palkkasumman mukaan ja sitten vuoden loputtua täsmäytetään maksu toteutuneeseen palkkaan. Jos palkkasumma oli ennakoitua pienempi, niin maksu pienenee - ei siis välttämättä tule lisämaksua.
Toiseksi ennen kuin tällaista vakuutusta ottaa, kannattaa ottaa selvää siitä, mitä se tarkoittaa !
Olin sinisilmäinen vakuutusta ottaessa, järkyttävän hintainen. Nyt työtulo arvioitu 5200, Siitäkin vakuutus 350 Euroa vuodessa? 400 omavastuu.
Nyt jos työtuloa on esim. 20000, ei kai maksu nelinkertaistu? Mistään ei löydy summia, tai taulukkoa?
Aivan järkyttävän hintainen vakuutus tuolla 350:llakin, meni luotto vakuutusmyyjiin.
Oppirahat tietysti on maksettava, mutta onkohan tämä nyt vakuutusyhtiöidenkään etu pitkällä tähtäimellä?
Aloitteleva yrittäjä on kusessa, jos vakuutuksen ottaa alussa arvioidulla 20000:lla
Itse vaihdoin vakuutusyhtiötä ja vastuuvakuutus tipahti puoleen ja vahingon korvaus määrä nousi 0,5 milj. 1 miljoonaan. Vakuutusyhtiö oli If ja vaihdoin Pohjolaan.
Kuulosta tutulta. Vakuutusmiehet myyvät kalliita vakuutuksia jotka eivät korvaa mitään. Sitten tullaan vielä jälkikäteen pyytämään lisää rahaa edelliseltä vuodelta. Ei mitään järkeä.
Kannattaa irtisanoa tuollaiset vakuutukset hetimmiten!