raskausarvet!

Olen nyt 18 raskaus viikolla. Maha on ruvennut kasvamaan. Osaako kukaan sanoa että pystyykö raskausarpia millään välttää tulemasta. Monet on puhunut että tavallinen rasva auttaa ainakin vähän. Jotku sanoo et se on ihan ihotyypistä kiinni. Onko rasvaamisesta mitään apua?
7689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

..ainakin luulisin et se on auttanu, rasvaan joka pvä ja on jo neljäs vaavi tulossa, ensimmäisen sain 20-vuotiaana ja on muutama pieni arpi vain tullu jotka tuskin näkyy!

Äänestä
  • Se on ihotyypistä kiinni ja raskausarvet johtuu rasvakudoksen repeilemisestä. Itellä oli/on muutama kilo ylimääräistä ja nyt menossa rv 36 5. Oon rasvaillu silloin tällöin mutta loppuen lopuksi aika harvakseltaan. Vielä ei oo yhtään arpea ja yks tuttu lääkäri meinas ettei niitä tulekaan.. Nähtäväksi jää.

    Äänestä

  • Dana** kirjoitti:

    Se on ihotyypistä kiinni ja raskausarvet johtuu rasvakudoksen repeilemisestä. Itellä oli/on muutama kilo ylimääräistä ja nyt menossa rv 36 5. Oon rasvaillu silloin tällöin mutta loppuen lopuksi aika harvakseltaan. Vielä ei oo yhtään arpea ja yks tuttu lääkäri meinas ettei niitä tulekaan.. Nähtäväksi jää.

    Oikeassa olet. Kyllä se todellakin on ihotyypistä kiinni jos repeää niin repeää. Mikään rasva ei niin paljon imeydy, että korjaa tai venyttää syviä ihonalaisia kudoksia. Terveisin: kolme lasta kantanut ja ilman rasvauksia sekä ilman arpia.

    Äänestä

Rasvaus voi myös edesauttaa raskausarpien tuloa!! Se riippuu täysin ihotyypistä tuleeko vaiko ei.

Äänestä

Ei apua rasvauksesta. Itselläni oli kuulemma kmmoisa iho ja arpia ei siksi syntynyt. Ystäväni rasvasi nivean voiteella päivittäin, mutta punaisia arpia tuli...

Äänestä

rasvasin joka päivä sillä kuuluisalla kaakaovoirasvalla, jonka piti arpia ehkäistä.. ei ehkäissy! Joskus seittemännen kuukauden tienoolla tuli ekat. Ei niitä nyt ihan kamalasti tullu, mutta kyllä niitä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


????? kirjoitti:

Olen nyt 18 raskaus viikolla. Maha on ruvennut kasvamaan. Osaako kukaan sanoa että pystyykö raskausarpia millään välttää tulemasta. Monet on puhunut että tavallinen rasva auttaa ainakin vähän. Jotku sanoo et se on ihan ihotyypistä kiinni. Onko rasvaamisesta mitään apua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu