Yleistynyt ahdistuneisuushäiriö?

24v mies. Eli aikaisemmin syönyt optiparia masennukseen/ahdistukseen. Mielestäni ei riittäävää hyöytyä joten lopetin. Nyt kuukausi siitä alkanut aika kovat oireet --> hengitysvaikeuksia, rintakipua, sen jälkeen sydämen jyskyttämistä muutama tunti, joka kuitenkin ajan kanssa tasoittuu. Näitä tämmösiä pitkäkestosia "kohtauksia" esiintynyt muutaman kerran, tavallisen ahdistuksen lisäksi. Pitäisiköhän tässä vain jatkaa lääkitystä.. onko kellään muulla kokemuksia?

kiitos.
2439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Syö ihmeessä lääkkeesi. Jos lopetit lääkityksen keskustelematta lääkärisi kanssa niin menepä uudestaan vastaanotolle ja hoida homma kuntoon. Mulla oli tossa pari vuotta sitten masennusta johon alotettiin lääkitys joka kuukauden sisällä poisti oireet kokonaan. Sitten lopetin lääkityksen koska halusin tulla raskaaksi. Kuukausi kului ja masennus palasi entistä rajumpana ja hautasin haaveeni lapsesta ja aloitin lääkityksen uudelleen. Nykyisin en kuitenkaan enää syö tavallisia masennuslääkkeitä vaan minulla on bipon lääkitys. Kärsin myös ajoittaisesta ahdistuksesta ja diapameja menee välillä aika hurjiakin annoksia kun lääkärin määräämä annos ei enää tehoa. Unilääkkeitä minulla ei mene enää. Tässä tuli nyt vähän kaikenlaista :-). Tsemmpiä sulle kuiteskin!

Äänestä
  • nimimerkin kanssa. Jos lääkitys on sitä pitäisi noudattaa tai jos sivuoireita tms. niin uudestaan
    lääkäriin. Kai käyt myös jossain psykologilla,
    mielenterveystoimistos tai nuorten psykiatrisel
    keskustelemassa olotiloistasi säännöllisesti?
    Noita unilääkkeitä ja rauhottaviahan ei tarvitse ottaa muulloin, kuin silloin kun todella ei unta
    saa tai ahdistaa. Mieliala/masennuslääkkeet ym.
    niissä kannattaa noudattaa säännöllistä ottoa,
    ettei käy noin kuin mikä olotila Sulla nyt on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten on... kirjoitti:

24v mies. Eli aikaisemmin syönyt optiparia masennukseen/ahdistukseen. Mielestäni ei riittäävää hyöytyä joten lopetin. Nyt kuukausi siitä alkanut aika kovat oireet --> hengitysvaikeuksia, rintakipua, sen jälkeen sydämen jyskyttämistä muutama tunti, joka kuitenkin ajan kanssa tasoittuu. Näitä tämmösiä pitkäkestosia "kohtauksia" esiintynyt muutaman kerran, tavallisen ahdistuksen lisäksi. Pitäisiköhän tässä vain jatkaa lääkitystä.. onko kellään muulla kokemuksia?

kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu