Win 98 päivitys XP:ksi

Hei kaikki viisaammat. Olen vähän aikaani jäljessä, mutta aloin viimeinkin suunnittelemaan win 98:n päivitystä.

kertokaahan siis:
Mikäli päivitän win 98:n XP:ksi upgrade ominaisuutta käyttäen. Siinä ei ole ongelmaa, mutta menetänkö päivityksen yhteydessä koneella olevat tiedostot.

Minulla on siellä valokuvia, elokuvia jne. Varmuuskopiointi ulkoiselle asemmalle tai kannettevalle mutkistaisi tehtävää.

kiitoksia vastauksesta
2271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Windows 98 oikeuttaa hankkimaan koneeseen Windows XP Home- tai Windows XP Professional -päivityspaketin (Upgrage).
Kieliversion tulee pysyä samana. Päivityspaketteja voi hankkia jälleenmyyjiltä. Huomioi myös Windows XP:n järjestelmävaatimukset.

Osta XP päivitysversio asennusromppu sillä voit tehdä asennuksen kolmella eri tavalla.
1: Voi päivittää vanhan käyttiksenä XP:ksi jolloin kaikki ohjelmat, omat tiedostotot säilyy koneella.
2: Voi asentaa XP:n jollekin toiselle osioille jolloin käytettävissäsi on se vanha käyttöjärjestelmäsi ja XP.
3: Voit tehdä puhtaan XP asennuksen formatoimalla asennuksen aikana kiintolevyn tyhjäksi jolloin XP asentuu puhtaalle kiintolevylle.
Vaihtoehto 3 on kaikkein suositeltavin asennustapa.

HUOM: XP:n Päivitysversio vaatii AINA asennuksen aikana käyttämään koneessa myös sitä aiemman microsoft käyttiksen asennusromppua jolla tavoin microsoft varmistaa jotta olet oikeutettu tekemään asennuiksen Päivitysversiolla.

XP Home edition päivitysversio maksaa noin 110-120€ päivitys versio on aina XP Retail-versio, joten saat asennus tms.ongelmiin ilmaista tukea microsoftin ilmaisesta tuki puhelimesta
Puh.09-525502500
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/5960

XP Home edition OEM-versio maksaa noin 80-90€ (OEM-versioihin ei saa ilmaista puh.tai muutakaan tukea microsoftilta) muutoin OEM-versio on täsmälleen täysin samanlainen kuin
kuin aito Retail-versiokin.
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/51968

Äänestä

Viisain valinta lienee päivitys W2000. een.
Se on jo vakaa käyttöjärjestelmä jota teollisuuskin käyttää vielä pitkään.
Asennusmediat ei paljoa maksa, eikä koneelatkaan liikaa vaadita.
W2000 ei tarvitse erikseen aktivoida tai rekisteröidä microsoftille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päivitttäjä kirjoitti:

Hei kaikki viisaammat. Olen vähän aikaani jäljessä, mutta aloin viimeinkin suunnittelemaan win 98:n päivitystä.

kertokaahan siis:
Mikäli päivitän win 98:n XP:ksi upgrade ominaisuutta käyttäen. Siinä ei ole ongelmaa, mutta menetänkö päivityksen yhteydessä koneella olevat tiedostot.

Minulla on siellä valokuvia, elokuvia jne. Varmuuskopiointi ulkoiselle asemmalle tai kannettevalle mutkistaisi tehtävää.

kiitoksia vastauksesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu