Kertokaapas asiantuntijat voiko tuo olla juotavaksi kelpaamatonta ainoastaan kaksi vuotta kypsytettynä?
Olen täysi amatööri viinien kanssa mutta tämä viini tuntuu sille että sen tulisi kypsyä kauemmin.
Onko edes olemassa hyvää Argentiinalaista viiniä? Tuntuu että kovin nuorena ne ainakin myyvät ja melko kalliilla.
Argento Reserva 2005 - raaka?
2
371
Vastaukset 2
- Juomanlatkija
Minä pöljä vastaan, vaikka en asiantuntija olekaan.
http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/451687?opendocument kertoo viinin olevan jo ”hieman kehittynyt” ja ”kypsän kirsikkainen”. Tuottajan mukaan viini on valmista nautittavaksi, mutta 3 vuoden kellarointikin onnistuu.
Uuden Maailman viinien valmistusmenetelmät ovat useimmiten sellaisia, että viini saadaan juotavaan kuntoon nopeammin kuin vanhojen viinimaiden vastaavat tuotteet. Viime aikoina kaupasta haetut vuoden 2005 etelä-amerikkalaiset ovat olleet mielestäni jo varsin juotavia.
Malbec-rypäleestä saatava viini on tummanpuhuvaa ja täyteläistä, ehkäpä tanniinistakin. Sopii tietynlaisten vahvojen ruokien kumppaniksi, mutta saattaa olla sellaisenaan juotuna kovahkoa.
Alle 10 euron hintaiset viinit eivät yleensä ole niitä, joita asiantuntijat suosittelevat pidempiaikaiseen kypsytykseen. Ne oikeasti kellarointia vaativat viinit taas pakkaavat olemaan niin kalliita, että jäävät minulta köyhältä ostamatta. Eipä silti, ei minulla ole kellariakaan – eikä edes viinikaappia. Niinpä oma viinivarastoni on mallia ”kädestä suuhun” ja paisuu vain harvoin suuremmaksi kuin kymmenkunta pulloa.
Maistamistani argentiinalaisista viineistä olen lähes poikkeuksetta pitänyt. Hinta/laatu-suhde on ollut mielestäni erittäinkin hyvä. Argento Reserva Malbec on jäänyt minulta toistaiseksi maistamatta. Pitäisiköhän kokeilla?
Mutta kypsytä sinä tuota viiniä ihmeessä vuosi tai pari kellarissa – jos vain maltti riittää!
:o) - WinoLover
Jaahas. Nyt maistelin Senetier Nieto Reservan 2004 vuodelta. Malbec 100% ja Mendozan alueelta.
Joudun toteamaan että Argentiinassa ei ainakaan tuosta Malbec rypäleestä osata viiniä tehdä. Tämä oli jopa huonompaa kuin tuo Argento!
Tanniinia löytyi tällä kertaa niin että äitiä tuli ikävä. Alkoholia sen verran että liekittämään pystyisi.
Ei herranen aika. Olisiko Pinot Noir rypäleistä tehdyt kypsempiä ja tasapainoisempia? En voi uskoa että koko maan tuotanto on surkea. Täytyyhän jotain hyviäkin löytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202512Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401762Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6991177- 1081042
- 72998
- 98956
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk86819- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33766