Kertokaapas asiantuntijat voiko tuo olla juotavaksi kelpaamatonta ainoastaan kaksi vuotta kypsytettynä?
Olen täysi amatööri viinien kanssa mutta tämä viini tuntuu sille että sen tulisi kypsyä kauemmin.
Onko edes olemassa hyvää Argentiinalaista viiniä? Tuntuu että kovin nuorena ne ainakin myyvät ja melko kalliilla.
Argento Reserva 2005 - raaka?
2
352
Vastaukset
- Juomanlatkija
Minä pöljä vastaan, vaikka en asiantuntija olekaan.
http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/451687?opendocument kertoo viinin olevan jo ”hieman kehittynyt” ja ”kypsän kirsikkainen”. Tuottajan mukaan viini on valmista nautittavaksi, mutta 3 vuoden kellarointikin onnistuu.
Uuden Maailman viinien valmistusmenetelmät ovat useimmiten sellaisia, että viini saadaan juotavaan kuntoon nopeammin kuin vanhojen viinimaiden vastaavat tuotteet. Viime aikoina kaupasta haetut vuoden 2005 etelä-amerikkalaiset ovat olleet mielestäni jo varsin juotavia.
Malbec-rypäleestä saatava viini on tummanpuhuvaa ja täyteläistä, ehkäpä tanniinistakin. Sopii tietynlaisten vahvojen ruokien kumppaniksi, mutta saattaa olla sellaisenaan juotuna kovahkoa.
Alle 10 euron hintaiset viinit eivät yleensä ole niitä, joita asiantuntijat suosittelevat pidempiaikaiseen kypsytykseen. Ne oikeasti kellarointia vaativat viinit taas pakkaavat olemaan niin kalliita, että jäävät minulta köyhältä ostamatta. Eipä silti, ei minulla ole kellariakaan – eikä edes viinikaappia. Niinpä oma viinivarastoni on mallia ”kädestä suuhun” ja paisuu vain harvoin suuremmaksi kuin kymmenkunta pulloa.
Maistamistani argentiinalaisista viineistä olen lähes poikkeuksetta pitänyt. Hinta/laatu-suhde on ollut mielestäni erittäinkin hyvä. Argento Reserva Malbec on jäänyt minulta toistaiseksi maistamatta. Pitäisiköhän kokeilla?
Mutta kypsytä sinä tuota viiniä ihmeessä vuosi tai pari kellarissa – jos vain maltti riittää!
:o) - WinoLover
Jaahas. Nyt maistelin Senetier Nieto Reservan 2004 vuodelta. Malbec 100% ja Mendozan alueelta.
Joudun toteamaan että Argentiinassa ei ainakaan tuosta Malbec rypäleestä osata viiniä tehdä. Tämä oli jopa huonompaa kuin tuo Argento!
Tanniinia löytyi tällä kertaa niin että äitiä tuli ikävä. Alkoholia sen verran että liekittämään pystyisi.
Ei herranen aika. Olisiko Pinot Noir rypäleistä tehdyt kypsempiä ja tasapainoisempia? En voi uskoa että koko maan tuotanto on surkea. Täytyyhän jotain hyviäkin löytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979