Siirretäänkö Miehitysmonumentti Pronksimees pois Tallinnan keskustasta?
Onko tosi juttu ?
ResKers
6676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siirretään se miehityksen jäänne pois.Venäjä toki miettii jo jotain pakotteita.
Suomessa ei pahemmin kai miehittäjien patsaita ole mutta teillä on miehittäjielle suorastaan oma päivä kalenterissä eli ruotsalaisuuden päivä.
Milloin se pois siirretään rumentamasta Suomen itsenäisyyttä?
Runebergin tortusta luopua ? Ei kai se on niin hyvän makuinen.Ruotsin miehitys??? hmm.eihän siitä ole jäänyt kuin rantaruotsalaiset,ja ne on ihan siellä omissa piireissään ja loput Ahvenanmaalla.Niin ja tunnetaanhan Eestissäkin rantaruotsalaiset,näin kerran muutaman ruotsinkielisen kylän nimen kun ajoin autolla Eestin luoteis rannikolla.
pelossa.Venjää se pelkää ja Ruotsia/ruotsalaisia se palvoo ja nuolee kaiken minkä osaa.Viro itsenäisenä valtiona vain nauraa isolle naapurille.
http://www.yle.fi/tekstitv/html/P139_01.html
http://www.jah.ee/article.php?id=3544509&language=ee&page=1
Ensiksi luvataan ja sen jälkeen kun ollaan paikan päällä,huomataan että tibla tekeekin aivan oman mielen mukaan.Mutta kertoohan se jo jotain kun menee esim.Pietarissa museoon tai jotakin muuta nähtävyyttä katsomaan,niin hinta tsuhnalle on kaksin- tai kolminkertainen ja vastaavaa en ole muualla nähnyt vielä.
http://www.postimees.ee/180107/esileht/siseuudised/239791.php
http://www.postimees.ee/180107/esileht/siseuudised/239907.php