Merkkivalo ilmottelee et olis jokin poltin pimeenä? Vaikka kuinka moneen otteeseen olen tarkastanu ja todennu ettei yksikään poltin ole pimeenä!!! Kysymys kuuluukin...saako tätä "herjaa" kuitattua mitenkään pois kotikonstein ajotietokoneesta?
Pystyykö tätä kuittaamaan?
Risoo...
122615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ilmoitus kertoo millä puolen on polttimo rikki. Uusi se kuitenkin, koska se auttaa. Itse vaihdoin polttímon ja vikavalo poistui.
mikä auto? ainakin v70 takavaloissa on kahdet polttimot. jos toinen pimeä, valo palaa.
S60..Ajotietokone ilmottaa vain että POLTTIMO RIKKI SIVUVALO Olen tosiaan tarkistanu moneen otteeseen ja polttimot ovat ok.
KATSO UUDELLEEN. Mitään kuittausta ei tarvita takana, riippuen vm:stä on 3 poltinta/puoli ja edessä on myös parkit. Tyhmä teksti viestissä johtuu Lontoonkielenkäännöksestä sidelight/eli parkkilamppu
Siinäpä se! vaikka kattosit millä röörillä niin jokanen polttimo on kondiksessa...Kysymys olikin et saako tota herjaa kuitattua pois kotikonstein!?!
Vaihda kaikki parkkipolttimot, jopa kuittaantuu, vai kaatuuko talous=))
Mulla omassa "tykissä" tuplapolttimot takana, eli jos vaikka polttimo pimeänä, niin toinen palaa..
-takana siis neljä sivuvalopolttimoa-
Olitte oikeassa ;) Löytyhän sieltä yksi poltin joka oli palanu...en ois arvannu et siel on tosiaan tuplat :( KIITOKSIA KAIKILLE VASTANNEILLE!
..Ota ihan iisisti ja lue tämä. Itselläni oli aivan sama "vika" ja en löytänyt yhtään polttimoa (parkki), joka olisi pimeänä. Muutaman viikon sitä kesti ja sitten se polttimo pamahti.
Takana on molemmilla puolilla tosiaan kahdet polttimot parkkeja varten, ja näistä pareista toisessa oli toisen polttimon wattimäärä alentunut jo niin paljon (ennen pamahdusta), että se löi vikakoodin koneeseen ja viestiä kuskille.
Eli odottelehan hetki tai jos hermot menee eikä olutkaan auta, niin tsekkaa missä polttimossa on
selkeästi heikoin teho ja vaihda se. Voila! Sehän toimii.
Eli vaihdoin tukun parkki polttimoita ja kas..ei enää viestejä :) Eli vati kestää ja kiitokset vielä kerran kaikille vastanneille! Ohan ny S60 hyvä auto!!!
Jos autosi on s80 on siellä kaksi parkkia
vierekkäin takana, ei huomaa helposti
ulkopuolelta.
kai tämä kaveri nyt tietää millä autolla hän ajelee. Hänhän kysyi nimenomaan miten S60-mallista saa vikailmoituksen kuitattua. alä nyt rupee epäilemään että, josko se onkin sekoittanut mallit keskenään...