Olisiko Roaccutanista apua ton tyyppiseen akneen : iho pahenee viikko ennen kuukautisia, niiden aikana se on pahimmillaan ja sen jälkeen alkaa rauhoittumaan, ja suht hyvästä ihosta saan nauttia vain n. pari päivää kuukaudesta! E-pillerit auttoi aikoinaan mutta en kestänyt niiden sivuvaikutuksia! Antibioottejakin olen syönyt, niiden lopettamisen jälkeen iho taas meni tosi pahaan kuntoon. Ruokavaliota oon muuttanut sokerittomaksi - ei mitään apua. :( Mikähän tuohon auttaisi? Kun olen lukenut ettei Roaccutanistakaan olisi pysyvää apua kun on tuommonen hormonaalinen akne? Ja kun suuri osa finneistä mitä tulee on syviä ja kipeitä, ja vuotaa talia ja verta kun niitä puristaa (sen valkopään) :/
apua hormonipaiseisiin?
N-85-
2441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla on kuukausi takana puolen vuoden mittaista roa-kuuria ja nyt olen todella tyytyväinen ihoni kuntoon. Olen tosiaan jo 42-vuotias, mutta isot paiseet ovat minua uskollisesti muistaneet kerran kuukaudessa siitä lähtien kun lopetin pillereiden syömisen kymmenen vuotta sitten. Antibioottia olen syönyt vuosien saatossa kuurin jos toisenkin ja kaikki rasvat olen kokeillut. Loppuvuodesta 2006 kyllästyin ja marssin ihotautilääkärille. Hän oli ihana ihminen ja otti vaivani vakavasti, sillä aknehan vaikuttaa voimakkasti myös mielialaan. Hän totesi, että todennäköisesti kärsisin aknesta siihen saakka kunnes vaihdevuodet alkavat eli vielä noin kahdeksan vuotta!!! Siinä syy, miksi aloitin roa-kuurin. Minulla on muutakin tekemistä elämässäni, kuin murehtia huonoa ihoani.
Nyt on kuukausi takana ja kuukautisten aikaan nämä tutut paiseet jäivät tulematta!!! Tästä olen tietysti pelkästään erittäin iloinen :-)))). Ainut sivuvaikutus on ihon voimakas kuivuminen; eniten puhetyöläisenä olen harmitellut rohtuneita huulia, mutta huulirasvaa laitan kerran kymmenessä minuutissa ja taas mennään eteenpäin.
Aknehan on hormonaalinen ja yleensä (?) samantyyppinen kuin esim. vanhemmilla, niin kun kysyin äidiltä asiasta, niin hän kertoi että hänellä oli nuorena aivan sama juttu kun mulla ja ne paiseet hävisi joskus silloin kun mä olin syntynyt, eli n.23v, niin mietin et jos mullekin käy noin. Edelleen sille tulee finnejä mut vain kuukautisten aikana ja joku pari kolme pientä, eli ei sen suurempaa ongelmaa... Mut voishan sitä roaa kokeilla, mut kun pelkään kuollakseni sitä pahenemisvaihetta, kun luin tältä palstalta et joillaín iho paheni tosi paljon ja kesti kuukausia.. En tuota todellakaan kestäis :/ Kun muutenkin naama välillä karmeassa kunnossa.. Ja kun akne on hormonaalinen, niin ei se roakaan välttämättä auttais.. Ihannekeino olisi joku hyvä ihonhoitosarja :) Mut kiitti vastauksesta!