käsiinne Tosi elämää-lehden numero joulukuulta 2006 ja lukekaa juttu: Pumpulissa kasvaneelle maailma voi olla veitsenterävä. Ihminen voi käydä todella pohjamudissa, mutta selvitä siitä. Juttu voi myöskin auttaa ymmärtämään mistä häiriössänne on kyse ja kannustaa hakemaan apua. Voimia!
Hankkikaa syömishäriöiset:...
1exä
2583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuinka sä voit tulla tänne sanomaan kuka täällä on pumpulissa kasvanut?
En viittis edes kommentoida sen enempää, oli tosi tyhmä heitto.
Nyt vasta vanhempana olen alkanut itse oireilemaan, kun sietoraja on vaan vuosien varrella tullut vastaan.
Sä et olis varmaan selvinnyt mun elämästa hengissä.
tuli väärinkäsityksiä. En todellakaan tarkoittanut, että kaikki tai edes monikaan syömishäiriöisistä olisi pumpulissa kasvaneita- tuo nyt vain sattui olemaan tuon jutun nimi. Paremminkin ajattelin asiaa niin päin, että ihminen voi mennä rikki sisältä melkoisen pienistäkin vastoinkäymisistä, saatika sitten isoista.
Jutun kirjoittajan ongelmat johtuivat paljolti oman sisäisen maailman rikkinäisyydestä ja heikosta itsetunnosta ja jopa itseinhosta, joskin mukana oli myöskin syrjityksi joutumista yms.
Riippumatta siitä, onko syömishäiriö vaikean elämän seurausta vaiko "vain" ihmisen sisäsyntyistä rikkinäisyyttä, tuo juttu on mielestäni hyvä kuvaus syömishäiriöisen maailmasta, ongelmista, tunteista yms. ja myöskin hyvä selviytymistarina.
En tiedä olisinko selvinnyt sinun elämästäsi hengissä, mutta omasta selviytyminen on välillä ollut työtä ja tuskaa. Sietoraja on tullut minullakin pari kertaa vastaan, josta seurauksena on ollut mm. jonkinasteista syömishäiriötä joskus aikoinaan.