Täällä puhutaan kokoajan vähä hiilihydraattisesta ruokavaliosta. Niin kertokaa mitä sitte syötte. Missä on vähän hiilihydraatteja? Ja itse urheilen paljon niin miten jaksan juosta ja pomppia joidenkin hedelmien ja kasvisten voimalla...en mitenkään. Mitä käytätte esimerkiksi perunan, leivän, makaroonin, riisin ja näiden perusruokaaineiden tilalla joissa on paljon hiilihydraatteja????
VÄHÄN HIILIHYD.??MITÄ SITTE SYÖTTE?
reimakko
111426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kasviksissa ja hedelmissä on melko paljon hiilihydraatteja, niitä voi kuitenkin syödä kohtuudella. Liha nyt ainakin on vähähiilihydraattinen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&subcat=1087
Tuolta varmaan löydät paremmin vastauksen kysymykseesi.
Syön kanaa ja kalaa salaatin ja/tai vihannesten kanssa, munia, tofua, tonnikalaa, pähkinöitä, palan ruisleipää päivässä, jos siltä tuntuu, luonnon jugurttia, raejuustoa, palan tummaa suklaata joskus... Paistan ruuan voissa, käytän runsaasti oliiviöljyä. Juoksen ja käyn punttisalilla. Kuten varmasti tiedät, lihakset vaativat kasvaakseen proteiinia, ei hiilareita eli karppaus sopii erityisen hyvin liikkuville ihmisille.
sokeriset hedelmät eivät kuulu karppausdiettiin.
"sokeriset hedelmät eivät kuulu karppausdiettiin."
Kyl niitä hedelmiä kannattaa myös syödä, niistä saa vitamiineja ja kuituja ja ne todellakin kuuluu vhh-ruokavalioon..
Lue vaikka Antti Heikkilän ohjeita; suurin osa hedelmistä on niin sokerisia, että niitä ei kannata syödä ainakaan suuria määriä. Eli nälkää ei kannata tappaa pelkillä hedelmillä. Omena ok!
Jahas, vai että juoksee ja urheilee pelkien proteiinien voimalla. Juokset varmaan jonkun 1,5 kilsää hölkkäilyä.
FAKTA on että elimistö tarvitsee hiilihydraatteja ja varsinkin niitä hitaita. Hiilarit on elimistön polttoaina ja proteiinit elimistän rakennusaine. Molempia tarvitaan oikeassa suhteessa. Ilman hiilareita ei urheilu kasvata aerobista kuntoa. Lihas saattaa ehkä kasvaa, mutta kestävyys ei.
Karppaus ei todellakaan sovi kestävyyslajeja harrastaville ihmisille. maratoonari tankkaa nimenomaan hiilareita ennen maran juoksua. pelkillä protskuilla ei maratoonia juosta. Ultrajuoksijatkin syövät juostessaan hiiilaripitoista ruokaa.
täysin väärin. VHH:lla juostaan ja urheillaan rasvan voimalla, ei suinkaan proteiinien.
Idea on vähähiilarisessa se, että jätetään "valkoiset jauhot", sokeri ja tärkkelyspitoiset safkat pois. Kokojyväviljaa ja pastaa voit syödä kohtuudella, rasvat oikeita eikä mitään teollisesti sekoitettuja tranrasvoja (jotka on niin terveellisä) esim. oliiviöljyä,Leipää mä joudun tekemään sairautenikin vuoksi itse, kun ei huvita syödä riisijauholeipää. Teen sitä seesamin-, auringonkukan- ja pellavansiemenistä vähän soijajauhoja ja juustoraastetta ja munia. On kuituja yms. riittävästi. Makean nälkään 70% suklaata, saat puhtia urheillessakin, mut ei niin sokerista. Ihmiskehohan tekee glukoosia vaikka mistä aineista mitä snne syötetään. Käy katsomassa karppaus.info sivulta, saat vinkkejä myös urheilijalle. Suosittelen...
Eli juurikin nuo sokeri ja tärkkelys pois ruokavaliosta. Perunan joutuu jättämään pois, mutta eipä siinä paljoa muuta olekaan kun tärkkelystä. Pastaan kuulemma tulee vähemmän tärkkelystä jos sitä keitetään vähemmän aikaa? täysjyväriisiä tavallisen riisin sijaan. Nämä ainakin ovat terveellisempiä vaihtoehtoja.
Jätä ne omaan arvoonsa, ne on näitä ihmetrendejä, jotka muuttuu aina muutaman vuoden välein. Samat ihmiset vannovat piakoin jonkin muun dieetin nimeen. Sinänsä hiilihydraatteihin pätee sama kuin rasvoihinkin, eli löytyy hyviä ja huonoja, mutta tämä hiilis-dieetit ovat kyllä niin teinixxx juttu kuin olla ja voi. Nythän niitä tarjotaan suunnalleen joka helkkarin vaivaan aina finneistä reumaan - ja aina parantaa. Selvääkin selvempi merkki puoskaroinnista.
Hei,
voit pitää rauhassa mielipiteesi, mutta itse olen saanut seurata vierestä tän alan tutkimusta ja olen varsin vakuuttunut siitä. Hiilareita ei ole tarkoitus kokonaan poistaa ruokavaliosta, mutta faktaa on, että ihmisten terveys on rappeutunut nimenomaan ylettömästä hiilareiden ja sokerin syönnistä. Siihen ei tartte käyttää muuta kuin maalaisjärkeä. Ja maailman terveimmät ihmiset löytyvät Kreetalta, jossa on aina toteutettu varsin karppimaista ruokavaliota. Nythän sielläkin on tullut elintasosairauksia, kun paikalliset ovat oppineet käyttämään mäkkäreitä.
Kun ei itse kykene muutokseen, on paras tapa torjua se. Että jatka sinä vaan entiseen tahtiin, itse olen saanut hyvän olon vähentämällä hiilareita ja sokerin.
Vähän kyllä hämää, kun sanot, että maailman terveimmät ihmiset löytyvät Kreetalta. Eiköhän fakta ole, että Aasiassa, Varsinkin Japanissa, vielä tarkemmin Okinawalla, on ne maailman terveimmät ihmiset. Ja ruokavalio ei todellakaan ole vähähiilihydraattinen. Juju on siinä, että Aasiassa osataan syödä tasapainoisesti ja monipuolisesti (joo, vhh:ta noudattavat väittää lähes poikkeuksetta syövänsä monipuolisesti kasviksia ja kaikkea muuta, pyh pyh. Monipuolisuudesta tietoakaan).
Itse en syö vaaleita leipiä ja muutenkin välttelen suuria määriä vehnäjauhoja, mutta riisiä yms. syön kyllä. Suomessa en nyt jokapäiväisesti, mutta Japanissa asuttua tuli kyllä kaiken muun lisäks hiilareita ihan kunnolla. Terveys oli ja on nyt kaikin osin loistokunnossa. Eli ei ne hiilarit (yksilöitä ollaan tietty), jos muu ruokavalio on monipuolista ja tasapainossa.