http://www.telkku.com/tiedot?oid=16651086
"Väittelyohjelma, jossa Teemu Laajasalo ja yksi vieras. Tänään vieraana Robert Brotherus ja aiheena uskonnon opetus koulussa."
Teemu on tuon leikannut ja Robert ei ehkä ole parhaimmillaan suullisessa väittelyssä, saasnähdä.
Siis YLEN Teema 22:55
"Väittelyohjelma, jossa Teemu Laajasalo ja yksi vieras. Tänään vieraana Robert Brotherus ja aiheena uskonnon opetus koulussa."
Teemu on tuon leikannut ja Robert ei ehkä ole parhaimmillaan suullisessa väittelyssä, saasnähdä.
Siis YLEN Teema 22:55
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ohjelma esitettiin jo eilen. Kuten arvasit, Roopelle ei anneta kunnolla suunvuoroa ja idiootti Teemu puhuu päälle jankaten samaa asiaa ilman perustetta. Lisäksi keskustelussa Teemun lopulliseksi puolustukseksi jää uskonnon opetuksesta se, että se on eka ja toka luokalla suosituin aine.
- No lapsethan rakastaa satuja.
Kannattaa kuitenkin katsoa.
Teemu hyökkää ylimielisesti ja Robert puolustaa aivan kelvollisesti. Hän ymmärtääkseni pelasikin nolla-nollaa ja onnistuikin aivan hyvin.
Minun mielestäni Teemu oli ihan asiallinen, toisin kuin se niinsanottu Robert.
myötähäpeni teemun puolesta on aivan liian iso.
nimittäin teemuhan tekee uskiksista idiootteja jopa uskisten silmissä.
toimittajahan on yhtä yössä ja väittää yhtä höpöjä kuin täällä vierailevat hihhulit.
Ehkä vain on niin että uskislogiikka estää oman taikauskon tarkatelun kohdalla järjen käytön kokonaan?
Teemun mielestä usko ja tiede ei voi olla ristiriidassa, koska katekismuksessa lukee ettei ne ole ristiriidassa.
ovat uskon asioita ja niistä keskustellaan uskonnollisin sanankääntein.
Senhän jokainen ymmärtää.
Ymmärtäähän se tokaluokkalainen napero että kun opettaja puhuu jeesuksesta ja enkeleistä totena, tuo totuus on silloin uskonnon totuus ja eroaa saman, lapselle auktoriteetin, opettajan esittämästä totuudesta että kun Mikolla on omena ja Lisalla on omena, heilä on yhteensä kaksi omenaa.
Teemun asnioksi voi sanoa että hän sanoutuu irti kaikesta "uudestisyntyneestä" näkemyskestä.
Hänen mielestään kristillisyyteen ei kuulu Raamatun sananmukainen totuus, ei Nooan tulvat etc.
Ateismista hänellä sen sijaan on aika omituinen mielipide.