että jehovat, mormoonit ja adventistit ovat harhaoppisia, mutta niistä vaarallisin on adventisti ,nimen omaan 7 päivän ad. nimittäin siellä ihminen voi tulla uskoon. JA vasta sitten se eksytetään vähitellen ellenin uniharhoihin. Näin ihminen eksyy harhaoppiin.Eikä löydä Vapahtajaansa Kristusta.
Luin netistä
11
360
Vastaukset
- uskoa
kaikkea mitä lukee.
- on........
Sunnuntain muuttaminen viikon seitsemänneksi päiväksi 1973 on majesteetti rikos Jumalaa kohtaan.
Harhaoppia on naispappeus homo ja lesbo liitot.
Harhaoppia on myös ikuisen piinan oppi.
Ihmiskunta viety salakavalasti harhaaniankaikkinen tuomio kohtaa niitä jotka eivät usko, tässäkin on adventistit harhateillä, samaa oppia kuin jehovilla.
- Ota huomioon
föörpiik kirjoitti:
iankaikkinen tuomio kohtaa niitä jotka eivät usko, tässäkin on adventistit harhateillä, samaa oppia kuin jehovilla.
Adventistit ja Jehovan todistajat ovat samaa jehovan oppia. He vain korostavat eri kohtaa siinä opissa. Toinen >Jumalan nimeä ja toinen >luotua päivää.
- noin ole
föörpiik kirjoitti:
iankaikkinen tuomio kohtaa niitä jotka eivät usko, tässäkin on adventistit harhateillä, samaa oppia kuin jehovilla.
ikuinen tuomio ei ole sama ajatus kuin ikuinen piinaaminen.
olemattomaksi tuhoutuminenkin on ikuinen tuomio. - väärässä
Ota huomioon kirjoitti:
Adventistit ja Jehovan todistajat ovat samaa jehovan oppia. He vain korostavat eri kohtaa siinä opissa. Toinen >Jumalan nimeä ja toinen >luotua päivää.
Adventtikirkko ei ole koskaan ollut osa Jehovan todistajia eikä toisinpäinkään.
- lue tarkemmin
väärässä kirjoitti:
Adventtikirkko ei ole koskaan ollut osa Jehovan todistajia eikä toisinpäinkään.
Sanoin teitä tasaväkisesti samankaltaisiksi suhteessa kristinuskoon. Teidän perusoppinne ovat periaatteellisesti samanlaisia, vain painotus on erilainen. Myös teidän toiminnoissanne on samaa jäyhyyttä. Molemmat ovat yhtäläisisesti ylhäältä johdettuja. Kristityllä taas pää on Kristus joka ei ole tästä maailmasta. Kristityn usko johdetaan ylhäältä Taivaasta mutta adventistin uskoa johtaa pääkonfferenssi USAssa.
- kuhilas
vangeista Suomen vankiloissa? Kaikkea voi ottaa esille jos haluaa, mutta mitä hyötyä tällaisesta höpinästä on? Etkö parempaa ja asiallisempaa keksi? Ovatko hyvät ajatukset tyystin lopussa?
- tiäksä
Mihin kirkkokuntaan kuuluu vähiten suomalaisia? Ja hyvä niin! Ja heilläkin on skandaaleja kokoon nähden ylivoimaisesti eniten.Tuohon kirkkoon liittyminen ei ole tehnyt ainakaan heitä paremmiksi, päinvastoin!
- tietääkseni
tiäksä kirjoitti:
Mihin kirkkokuntaan kuuluu vähiten suomalaisia? Ja hyvä niin! Ja heilläkin on skandaaleja kokoon nähden ylivoimaisesti eniten.Tuohon kirkkoon liittyminen ei ole tehnyt ainakaan heitä paremmiksi, päinvastoin!
kuuluu tällä hetkellä erääseen ruotsinkieliseen vapaakirkkoon, joka ei ole minkään muun kirkon jäsen , vaan itsenäisesti rekisteröity kirkko.
- Päälaellaan
Minä olen aina ymmärtänyt Harhan olevan Raamatun
ulkopuolelta tulevaa sanomaa. Kerroppa hyvä kaveri missä kohtaa sunnuntai mainitaan Raamatussa pyhänä eli Herran sinun Jumalasi
sapattina? Vastaus ei yhttä ainoata kertaa.
Siis Raamatun mukaan sunnuntain pyhitys on sitä
Harhaa. Se on Jumalan sanalle tekaistu tarina
ilman perustusta. Sunnuntain vietto on ollut kautta aikojen Demonien palveluksekselle varattu. Jeesus jätti Kristityille vaan oman sappattinsa. Sapatti on Kristuksen totuus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh814239Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213277Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1153274Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412724Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182504"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192171Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112006- 291934
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01893Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk451876