Juuri niin kuin luit, eikös se ole rikollista
jos sanktiot uhkaa. Ei kait linnaa eka kerralla vielä saa, niin ne puhu baarilla, että nimismies
saa tiedot alueeltansa tilausta yrittäneet ja jatko on sitten vallesmannin päätettävissä.
jos sanktiot uhkaa. Ei kait linnaa eka kerralla vielä saa, niin ne puhu baarilla, että nimismies
saa tiedot alueeltansa tilausta yrittäneet ja jatko on sitten vallesmannin päätettävissä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
rikos niin voi tulla syyte ja tuomio. Tuomio rikoksesta voi olla sakkoa tai vankeutta.
Mutta oliko ylläoleva kysymys/kommentti suunnattu väärälle palstalle, tämä on Ruoka & juoma?
kinaaminen Ruokaa tai Juomaa? Eikös se olekin
logistiikkaa.......
Ei kai TILAUKSEN YRITTÄMINEN sentään mitään rikollista voi olla! MYYMINEN saattaa olla kriminalisoitu.
Väittävät, että seksin ostaminen on nyttemmin kriminalisoitu. Vaikka asia ei minua koskekaan, en osaa olla ihmettelemättä moista lakia.
jos teet tilauksen ja maksatkin , se sen juuri tekeekin rikokseksi kun olet vakaasti harkinnut ja maksanutkin.
eiköhän tuomisista makseta verot tulliin kuten ennenkin, ei vallesmannille.
päähäsi sait että vallesmannille veroja?
Rikoksentutkinta valtsulle ,,,,
Ja verot verottajalle,,,
>>jatko on sitten vallesmannin päätettävissä>>
Täällä joku vallesmannilla uhkailee, ja samaan aikaan etelässä ratkotaan viimeisiä hienosäätöjä haltuunotettujen juomien kohtaloista:
"Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on tulossa aivan lähiaikoina. Päätöksellä tullaan ratkaisemaan se kenen täytyy tilittää verot Tullille.
Vaihtoehdothan ovat ne, että V***kauppa kerää verot asiakkailta ja tilittää ne Tullille ja Tulli luovuttaa tavarat - tai sitten asiakkaat saavat suoraan verotuspäätökset ja maksavat verot jolloin tavarat luovutetaan heille."
Tuon tekstin mukaan vallesmannilla ei ole mitään osaa, hän voi keskittyä pahisten kiinniottamiseen.
pohjosen poikia koska :
""Täällä joku vallesmannilla uhkailee, ja samaan aikaan etelässä ratkotaan..."
Lukaseppa uusiksi ,eikö tekstissä juuri kerrottukin pahisten (tilausta yrittäneet)kiinniotosta , eikä sanallakaan verojen maksusta vallulle,,,,,
Joku taisi sellasta heittää myöhemmin kehiin kun ei ollut ymmärtänyt lukemaansa.Easy
Milloin tilaaminen kriminalisoitiin?
Eikö esim. v-kaupan toiminta ole ollut "vallesmannin" tiedossa? Jos jotain laitonta on kauppiaan toimesta tapahtunut, miksi kauppias sai jatkaa, mutta tiausta y r i t t ä n y t joutuu tekemisiin "vallesmannin" kanssa?
Luulin, että niin kauan kuin pykälien käsittely oli kesken tulli pysäytti kuljetukset. Nyt kun käsittely on tehty ja lakipykälät ojennuksessa, maantieteellisesti Etelä-Suomessa käsitellään vielä tullin halttuunottamien juomien asiakkaille palauttaminen, verojen maksun organisointi ja tullin korvauket pilalle menneiden juomien osalta.
Missä on sanottu, että "vallesmannia" tarvitaan vielä, kun oikeuskäsittely on jo menossa loppusuoralla? Tuopa olisikin ennenkuulumatonta oikeusvaltiossa, että myyjä sai/saa toimia rauhassa, mutta asiakkaita rangaistaan. :D Ei pidä paikkaansa.
kriminaali kun yrittää kiertää veroja,ja onneton luulee etteikö joka ainoaa suomeen tuotavaa kollia rekisteröidä huolinnassa.Netissä saa olla mitä houkutuksia ja potaskaa vaikka millä mitalla ja siellä onkin,kuka käskee uskoa kaikkea mitä netissä on. Silloin kynnys ylittyy kun huijari koijari on laskenut WWWerkkonsa ja joku nuija tekee niinkuin sivuilla käsketään ! Saa netissä olla vaikka paskan myynti-sivu , kuka käskee mennä yrittämään tilata.Fallesmanni ja muijansakin on tiennyt sivustoista mutta mitäs se valtsulle kuuluu mitä kukakin nettiin laittaa sivuillensa,siihen on eri portaat jotka sitä valvoo.Kerran vielä : joka ainoa tilaus ja tilaaja (pubit ja ravintolat omistajineen)on rekisterissä , josta ne tullaan poimimaan (siis ne jotka tilasi ,eikä 2pv;n kuluessa tehnyt ilmoitusta,näin meneteltiin alussa ja verot voitiin maksaa, mutta kun tuppasi unohtumaan enemmän ja enemmän,oli tilaajat pilanneet systeeminsä.Kuinka moni joutuu menemään peilin eteen ja tunnustaa että ;minä pilasin systemin,sori pojat? Vielä juotavaakin tavaraa löytyy ja sitä saa pian lunastaa mutta nyt se onkin jo vuosikertatavaraa ja siihen tulee pikku korotus sen veron lisäksi. Ja ne jotka luulee selviävänsä siten ettei yritäkkään lunastaa ,saavat tämän pikavoiton kuitenkin kun kerran nyt EU;ssakin todettu sanktioitu toiminta on toteennäytetty, ja se löytyy tilauskirjoista sekä täällä päässä ja myyjä on luovuttanut myös.
Ja menihän vissiin ne rahatkin jo tilattaessa.
>>joka ainoa tilaus ja tilaaja (pubit ja >>ravintolat omistajineen)on rekisterissä
>>(siis ne jotka tilasi ,eikä 2pv;n kuluessa >>tehnyt ilmoitusta>>
Kylläpä on mielenkiintoista nähdä millainen sanktio tulee tilaajalle, joka tilasi yksityishenkilönä omaan käyttöönsä, mutta ei ole vielä saanut tilaamiaan tuotteita -eikä siis myöskään maksanut veroja ko. tilauksesta.
>>mutta mitäs se valtsulle kuuluu mitä kukakin >>nettiin laittaa sivuillensa,siihen on eri >>portaat jotka sitä valvoo.
Jos valvova silmä näkee rikoksen, sillä olisi luullut olevan velvollisuus myös estää rikoksen jatkuminen, ja rehellisten kuluttajien retkuunvetäminen. Esim. eräs v-kauppias on toiminut ainakin jo 2003-2007. Toiminta jatkuu, mutta vallesmannit etsivät vain asiakkaita, jotka ovat y r i t t ä n e e t tilata... Ei oikein käy järkeen tämä tämmöinen. :D
Tänään on uusi päivä.
että tullikin pääsee maksamaan jotain... tilaaja maksaa verot ja tulli korvaa pilalle menneet juomat.
KHO:n päätöksen perusteella Tulli luovuttaa sen hallussa olleet alkoholituotteet, jollei Tuotevalvontakeskus alkoholilain säännösten nojalla kiellä luovutusta.
ei ainakaan tekstitv:n uutisen mukaan. Tulli informoi haltuunotettujen juomien omistajia piakkoin.
Voihan ne toki informoida, että he luovuttaisivat, mutta valvontakeskus haluaa pitkittää juttua niin kauan, että 40% juomatkin menevät pilalle... ;) Voi voitettuja.
tullin etusivulla tänään
Ai Tulli maksaa vai - Tulli on yhtä kuin valtio ja mistäs ne valtion rahat tulee? Viime kädessä valtio repii rahat veronmaksajilta eli taas pääsee veronmaksaja maksamaan.