Pelon siemenen

Onko Teidän mielestänne ennustajilla oikeus ennustaa terveydestä ikäviä asioita. Jos ennustaja sanoo esim. että vuoden päästä sinua kohtaa suru ja vakava sairastuminen, kuuntele nyt sydämen ääntä.. eikö hän silloin istuta pelon siemenen kuulijalleen, joka itäessään saattaa itsessään aiheuttaa sairastumisen? Onko se mielestänne eettisesti ja moraalisesti oikein. Lukija saattanee huomata oman kantani asiaan?
6539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ennustajat / näkijät oman kertomansa mukaan eivät halua kertoa vakavista sairauksista eivätkä kuolemasta.
Minulle on kyllä kerrottu, jos olen vartavasten kysynyt vakavan sairauden ennusteesta (tietäen sen olevan huono) että näkyy hautajaiset. Olin keskustellut ao.näkijän kanssa useita kertoja tästä asiasta ja oli valmistautunut pahimapaan.
Kristallipallon ennustuspalstan kortinnostajat ovat useaan otteeseen tehneet selväksi etteivät ota kantaa sairauksia tai vakavampia asioita koskeviin kysymyksiin. Samoin ovat jotkut näkijät vakuuttaneet.
Minusta on tosiaan arvelluttavaa istuttaa pelon siemeniä, jollei kysysjä nimenomaan pyydä saada tietoa ao.asiasta. Varovaisuus ennen kaikkea.
Mikään ennustus ei ole 100%:sen varma, joten pelko voi loppujen lopuksi olla kokonaan aiheeton.
Jos asia kerrotaan siten kuin ap. kirjoittaa, niin silloin on istutettu pelon siemen.
Kuulostaa pahalta eikä mielstäni ole moraalisesti oikein.

Äänestä

Ei ole oikein, jos kerrotaan jotakin "pelottavalla" tavalla. Ajatus on energiaa - ja pelkäämällä lisätään juuri sitä mitä pelätään...

Kyllähän ikävistä asioitakin voi kertoa, mutta silloin se yleensä "verhotaan sellaiseen kääreeseen" , että se aukeaa vasta tarvittaessa, ja ei ole aiheuttanut mitään ennakko pelkoja. Sitten kun se aukeaa, niin myös tulee tunne siitä, että ikäänkuin kuitenkin kaikella on oma ja tärkeä merkityksensä, ja että "pidetään huolta"...

Äänestä
  • Minulle eräs näkijä näki erään ikävän jutun tai en tiedä miten näki. Näkikö epäselvästi vai "verhosiko" tarkoituksella, mutta joka tapauksessa en osannut pelätä/varoa ja vasta tapauksen jälkeen muistin näkijän sanat. Toisaalta en tiedä olisinko ollut peloissani, vaikka olisi sanonut suorempaakin, koska olisin pitänyt asian toteutumista hyvin epätodennäköisenä. Ja muutenkin suhtauduin näihin näkemishommiin eritavalla kuin nykyään.

    Äänestä

Siinä mielessä pelon istuttaminen on järjetöntä, että välttämättä todennäköisin tulevaidenskenaario ei toteudukaan. Toisaalta siemenen istuttaminen jo itsessään saattaa edesauttaa ikävien asioiden toteutumista, kun henkilö tiedostamattaan mukautuu ennustukseen.

Siksi todelliselta ennustajalta vaaditaan korkeaa vastuunkantokykyä puheistaan. Miten ikävien asioiden ennustaminen laaditaan sellaiseen muotoon, ettei saada katastrofiketjua aikaan? Kuka pystyy hallitsemaan tulevaa tapahtumaketjua, jos siihen puututaan kuin puolivalot päällä? Vastuu kasvaa liian suureksi.

Elämään kuuluu valoisien päivien lisäksi väistämättä mustia ja niiden kanssa on vain elettävä. Onko yleensä mitään järkeä rasittaa herkkien ihmisten psyykettä etukäteen ikävien asioiden murheilla?

Äänestä
  • On todellakin tärkeää, että ennustaja kertoo vain sen mitä herkkä kyselijä haluaakin kuulla ja jättää hänet hieman toiveikkaaksi ja uteliaaksi tulevaisuuden suhteen. Niin saapahan sitten jatkuvan asiakassuhteenkin ja satumainen fantasia jatkuu ilman kipeää todellisuutta.

    Äänestä

  • oikeassa... kirjoitti:

    On todellakin tärkeää, että ennustaja kertoo vain sen mitä herkkä kyselijä haluaakin kuulla ja jättää hänet hieman toiveikkaaksi ja uteliaaksi tulevaisuuden suhteen. Niin saapahan sitten jatkuvan asiakassuhteenkin ja satumainen fantasia jatkuu ilman kipeää todellisuutta.

    myös kyynisesti siihen, että ennustetaan rahallista korvausta vastaan.

    Eilinen ohjelma meediosta oli tyylipuhdas esimerkki siitä, että hän oli ottanut lohduttavan roolin.
    Dokumentissa vaiettiin tyystin, kuinka paljon istunnot maksaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


istuttaminen kirjoitti:

Onko Teidän mielestänne ennustajilla oikeus ennustaa terveydestä ikäviä asioita. Jos ennustaja sanoo esim. että vuoden päästä sinua kohtaa suru ja vakava sairastuminen, kuuntele nyt sydämen ääntä.. eikö hän silloin istuta pelon siemenen kuulijalleen, joka itäessään saattaa itsessään aiheuttaa sairastumisen? Onko se mielestänne eettisesti ja moraalisesti oikein. Lukija saattanee huomata oman kantani asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu