MTV3:n vaalikoneesta voi käydä tarkastamassa ehdokkaiden ydinvoima kannan.
http://www.mtv3.fi/vaalikone
http://www.mtv3.fi/vaalikone
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Y-voiman puolesta (kehitys)
Halla-aho
Holmström
Mattila
Sademies
Välikangas
Y-voimaa vastaan (taantumus)
Kähärä
Ohayon
Ristola
Rossi
Valpas
http://kone3.zef.fi/listaa.php?constituency_id=1&party_id=8&gender=all&action=get_nominees&s=i7lps73jpellv1mvstre84iur5&listaa=1
EU-tarkkailija arvioi, että vaalien voittajat löytyvät tuosta kehitys-porukasta. Tuntuvat olevan enemmän realiteeteissä kiinni.
Vastustajissa näkyy pahasti se "kaiken vastustaminen", jota T. Soini tekee tunnetuksi. Koska Soini vastustaa ydinvoimaa, Rossikin vastustaa. Tämä ei ole kunniaksi KÄDELLE että menee Soinin kelkassa.
Mikä kohta tuossa KÄDEN vastauksessa on taantumuksellista, ja ydinvoiman vastaista? Kyse on enemmänkin siitä että kaikki energiamuodot tulee huomioitua. KÄDE kysyy kestävänkehityksen perään ja hyvä niin. Ihan vaan niile jotka jotain ymmäärtää, linkki tuosta KÄDEN vastauksesta.
Ehdokkaan kommentit kysymysryhmään:
Ennen kuudenne ydinvoimalan tarpeesta tehtävää päätöstä tulee keskustella kestävänkehityksen muista vaihtoehdoista. Hake ja bioenergia ovat niistä ehkä realistisimmat, ja aurinkoenergian suhteenkin pitäisi pystyä olemaan ennakkoluuloton. Pitäisi myös lähteä panostamaan rahallisesti vetytuotannon kehittämistä sellaiselle tasolle että se pystyy vastaamaan osaltaa energiantuotannon kysyntään, mahdollisimman lyhyellä toteutusaikataululla. Periaatteessahan tekniikka on olemassa, mutta sen saaminen käytännön tasolle kuluttajien hyödyksi vaatii vielä ponnistuksia. Tietullit voisi olla ihan käyttökelpoinen keino liikenneongelmien hoitoon, mutta kokisin että liityntä liikenne kaupounkien rajoilta julkisia liikennevälineitä käyttäen toisi suuremman hyödyn. Se tosin edellyttää että tarpeeksi suuria pysäköintialueita tai rakennuksia ja niihin liitettyjä kuljetuspalveluja rakennettaisiin, ja kehitettäisiin. Parkkimaksu sisältäisi julkisenliikenteen edestakaisen maksun. Kestävänkehityksen kannalta katsoen , omistaminen ei saa olla raskaasti verotettua, vaan käyttö on se joka määrittää maksun. Tämä maksu voisi perustua kilometrimäriin joka aina katsastuksen yhteydessä rekisteröitäisiin ja sen perusteella määriteltäisiin maksu. Jos kilometrit lisääntyy, niin maksu kasvaa ja vastaavasti taas päinvastoin. Energiakulutuksen suhteen meillä on toistaiseksi vallitseviin oloihin, riittävästi lakeja ja määräyksiä. Valistusta kuluttajille pitäisi lisätä, ja opettaa kuluttajia järkevään energian kulutukseen.
Persuista ei löydy kovinkaan montaa jotka pystyy KÄDEN kanssa ympäristö, ja energia jutuista tappelee.(vanha vihree kun on)
Rossi on varmaan aivottomin henkilö mitä maa päällään kantaa. Katsokaa näitä kannanottoja. Ei omaleimaisuuden häivääkään.
http://johannarossi.fi/?gclid=CKb6itPO7okCFU5gMAodPB_wHw
oppisopimuskoulutukseen tämän henkilön pariin.
Omaleimaisuutta ja asiapohjaa, aina opetettavaksi asti.
http://arikahara.blogit.kauppalehti.fi/